Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prywatna firma filmuje pierwsze od ponad 50 lat lądowanie na Księżycu w Stanach Zjednoczonych |  Wiadomości kosmiczne

Prywatna firma filmuje pierwsze od ponad 50 lat lądowanie na Księżycu w Stanach Zjednoczonych | Wiadomości kosmiczne

NASA, główny sponsor eksperymentów na pokładzie, ma nadzieję pobudzić gospodarkę księżycową przed misjami astronautów.

Lądownik księżycowy wystartował na Księżyc, próbując dokonać pierwszego lądowania w USA od czasu misji Apollo ponad pół wieku temu i pierwszego za pomocą prywatnego statku kosmicznego.

Rakieta Falcon 9 wystrzelona przez SpaceX Elona Muska wystartowała w czwartek tuż po godzinie 1 w nocy (06:00 GMT) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego w Cape Canaveral. Floryda: Wystrzelenie lądownika księżycowego zbudowanego przez Intuitive Machines w kierunku miejsca docelowego oddalonego o 370 000 kilometrów (230 000 mil).

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, próba lądowania spodziewana jest 22 lutego, po dniu spędzonym na orbicie Księżyca.

Intuitive Machines, firma z siedzibą w Houston, wystrzeliła misję IM-1 miesiąc po tym, jak konkurencyjny lądownik księżycowy wyprodukowany przez Astrobotic Technology uderzył w Ziemię i spłonął nad Pacyfikiem 10 dni po starcie.

„Mieliśmy wiele nieprzespanych nocy, przygotowując się do tego” – powiedział Steve Altemus, współzałożyciel i dyrektor generalny Intuitive Machines.

Lądownik przypominał klejnot sześcioramiennej gwiazdy – każdy punkt to noga – gdy pomyślnie oddzielił się od górnego stopnia i dryfował w czarną pustkę.

Intuitive Machines nazwało lądownik imieniem bohatera Homera z Odysei.

„Powodzenia, Odyseuszu. Teraz stwórzmy historię” – powiedział Trent Martin, wiceprezes ds. systemów kosmicznych w Intuitive Machines.

Cele NASA

Tylko pięć krajów – Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Indie i Japonia – odnotowało lądowanie na Księżycu i nie dokonała tego jeszcze żadna prywatna firma.

READ  Wydobywanie dwutlenku węgla z powietrza

Stany Zjednoczone to jedyny kraj, który wysłał astronautów na Księżyc, a Gene Cernan i Harrison Schmidt z Apollo 17 zakończyli program w grudniu 1972 r. Tak było w przypadku amerykańskiego lądowania na Księżycu aż do krótkotrwałej próby Astrobotic w zeszłym miesiącu.

NASA, główny sponsor eksperymentów na pokładzie, ma nadzieję pobudzić gospodarkę księżycową przed misjami astronautów.

Ma nadzieję pracować w pobliżu południowego bieguna Księżyca, gdzie Intuitive Machines zamierza wylądować 14-stopowym (4,3 m) sześcionożnym lądownikiem – obszarem pełnym kraterów i zdradliwych zboczy, a jednocześnie prawdopodobnie bogatym w zamarzniętą wodę.

To właśnie na tym obszarze NASA planuje wylądować astronautów jeszcze w tej dekadzie. Agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​sześć eksperymentów nawigacyjnych i technicznych na lądowniku może pomóc w utorowaniu drogi.

NASA płaci Intuitive Machines 118 milionów dolarów za wysłanie najnowszej partii eksperymentów na Księżyc.

Firma zmobilizowała także swoich klientów, w tym rzeźbiarza Jeffa Koonsa, który wysłał 125-calowe (317,5 cm) rzeźby księżyca w przezroczystej kostce.

Lądownik wyposażony jest w kamerę EagleCam z Uniwersytetu Lotniczego Embry-Riddle, która będzie rejestrować obrazy lądownika podczas opadania.

Sonda ma zakończyć działalność po tygodniu spędzonym na powierzchni.