Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tropiciele pomagają w działaniach na rzecz ochrony delfinów

Kino

Tak jak smartwatch może powiedzieć użytkownikowi, ile kalorii zużywa podczas ćwiczeń, dane z urządzeń do noszenia delfinów można teraz wykorzystać do oszacowania, ile energii delfiny zużywają podczas pływania.

Inżynierowie z University of Michigan, we współpracy ze specjalistami od ssaków morskich z Dolphin Quest Oahu, kierowali rozwojem nadających się do noszenia czujników ssaków morskich do monitorowania ruchu i zachowania w celu przyspieszenia wysiłków na rzecz ochrony mórz tych zwierząt.

Delfiny i inne stworzenia morskie są dotknięte zakłóceniami powodowanymi przez człowieka w ich środowisku, w tym zmianami klimatycznymi, przełowieniem i hałasem powodowanym przez żeglugę, budownictwo, odwierty naftowe i działanie sonarów morskich. Tego typu zakłócenia mogą zakłócać ważne zachowania zwierząt, takie jak żerowanie na ryby i kontakty towarzyskie, ale pomiar zakłóceń jest trudny, ponieważ zwierzęta żyją pod wodą.

Urządzenia bardzo podobne do trackerów fitness używanych przez ludzi — znanych jako biomarkery — są wykorzystywane w badaniach biologicznych, ale oszacowanie aktywnego kosztu pływania było trudne. Teraz, dzięki niestandardowym biomarkerom przygotowanym we współpracy z Loggerhead Instruments, Woods Hole Oceanographic Institution w Massachusetts i Aarhus University w Danii, inżynierowie z Michigan mogą mierzyć ruch zwierząt podczas tysięcy ruchów podczas pływania.

„Naszym celem jest wykorzystanie danych ze znakowania do oszacowania zdarzeń związanych z żerowaniem, liczby ryb, które zostały skonsumowane w ciągu dnia, i skorelowanie tego z szacunkami ilości energii zużywanej przez delfiny podczas ruchu potrzebnego do złowienia tych ryb” – powiedział. Alex Krótszy, adiunkt inżynierii mechanicznej na UM i główny autor artykułu w Journal of Experimental Biology. „Jest to ważne dla ochrony, ponieważ możemy następnie wykorzystać nasze podejście do oszacowania kosztów energii, gdy te zwierzęta są niepokojone”.

W swojej nowej pracy naukowcy byli w stanie opracować szacunki kosztów energii na podstawie danych ze znaczników, współpracując ze współpracownikami ludzi i zwierząt w Dolphin Quest. W tym wyjątkowym środowisku naukowcom udało się przeprowadzić powtarzalne eksperymenty pływania z różnymi prędkościami na wielu zwierzętach, aby wygenerować dane potrzebne do oszacowania, ile energii zwierzęta zużywają podczas pływania. Specjaliści od ssaków morskich szkolili delfiny, aby nosiły urządzenie śledzące podczas prób okrążeń i okresów swobodnego pływania.

READ  Naukowcy twierdzą, że kula ognia, która rozświetliła niebo, mogła zrzucić meteor w południowej Walii

Umieszczony między otworem powietrznym delfina a płetwą grzbietową, przymocowany do przyssawek, znacznik nieinwazyjnie mierzy prędkość, temperaturę, ciśnienie i ruch. W pracy uczestniczyło sześć delfinów i podobnie jak w przypadku zbierania danych u ludzi, zwierzęta mogły odmówić udziału w pracy w dowolnym momencie.

Podczas opisanych prób okrążeń zwierzęta zaczynały od odpoczynku w pływającym doku i pływały 80-metrowym podwodnym torem wokół specjalisty od ssaków morskich iz powrotem do doku z prędkością do 21 kilometrów na godzinę. Podczas swobodnego pływania, kiedy delfiny nie otrzymywały instrukcji, tagi śledziły ruch przez okres od 9,5 do 24 godzin. Jeden delfin śledzony przez 24 godziny przepłynął ponad 70 km, a dane te wykorzystano do zbadania dziennego stanu aktywności i kosztu aktywnego delfina butlonosego. Co ważne, wyniki te można rozszerzyć, aby odróżnić dane od zwierząt żyjących na wolności.

„Nasza metoda oparta na markerach ma uniwersalne zastosowanie zarówno do zwierząt w środowiskach zarządzanych, jak i dzikich i może prowadzić do wielu nowych badań w monitorowaniu fizycznego dobrostanu populacji delfinów, które z kolei będą informować o tym, jak my, ludzie, wpływamy na nasze zdrowie, ” powiedział Joaquín Gabaldon, badacz ze stopniem doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Robotyka i pierwszy autor badania „Wzorce podróżowania, wymagania żywieniowe i ogólnie życie”.

„Z perspektywy technologicznej mamy nadzieję, że inni badacze dostrzegą potencjał niestandardowego wykrywania prędkości i opracują bardziej adaptacyjne czujniki prędkości, aby umożliwić monitorowanie energii różnych zwierząt morskich” – powiedział Gabaldon.

Ta praca jest zgodna z dwoma innymi projektami Shortera związanymi z ochroną delfinów. On i Bogdan Popa, adiunkt inżynierii mechanicznej na UM, badają, w jaki sposób delfiny wykorzystują echolokację do chwytania ryb i fotografowania ich otoczenia. Ponadto obecne prace prowadzone przez naukowców z Duke University i Oceanogràfic Foundation w Walencji, we współpracy z Dolphin Quest, mają na celu Oszacuj energię zużywaną podczas pływania, mierząc ruch i zużycie tlenu.

READ  Ciekawość Sonda Mars widzi silną sygnaturę węgla w podłożu skalnym - może wskazywać na aktywność biologiczną

Badanie było wspierane przez Office of Marine Research, National Science Foundation, Fisheries and Oceans Canada oraz University of Michigan.

pobyt: Oparte na wynikach szacunki zachowań i energii podczas pływania delfinów. (doi: 10.1242/jp 244599)

Napisane przez Mackenzie Schlesman, School of Engineering

/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Wyrażone poglądy i opinie są poglądami autora(ów). Zobacz w całości tutaj.