Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Trwa analiza podróży podróżującego po świecie premiera do San Francisco

Trwa analiza podróży podróżującego po świecie premiera do San Francisco

premier Antoni Albańczyk Decyzja o wyjeździe do San Francisco w celu wzięcia udziału w posiedzeniu wysokiego szczebla forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) jest analizowana, twierdząc, że powinno ono skupiać się na kwestiach wewnętrznych.

Posiedzenie APEC trafia na pierwsze strony gazet na całym świecie po zbliżającym się spotkaniu prezydenta USA Joe Bidena z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem, ale decyzja Albanese o uczestnictwie w nim wywołała zdziwienie w Australii.

Oczekuje się, że handel, gospodarka cyfrowa i zmiany klimatyczne znajdą się w porządku obrad premiera podczas wydarzenia.

Premier Anthony Albanese uda się do San Francisco, aby wziąć udział w posiedzeniu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) po spotkaniu z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem w Chinach. (AP)

powiedział ekspert ds. stosunków globalnych Peter Jennings z Australijskiego Centrum Badań nad Analizą Strategiczną australijski Rząd federalny może być alternatywnie reprezentowany w San Francisco przez wicepremiera Richarda Marlesa lub minister spraw zagranicznych Penny Wong.

Powiedział: „Zazwyczaj popieram podróż premiera, ale przy tej okazji mówię, że powinien zostać w domu”.

Albanese wrócił w tym tygodniu z historycznej podróży do Chin, gdzie spotkał się z Xi.

W drodze powrotnej do Canberry zatrzymał się na Wyspach Cooka, aby wziąć udział w Szczycie Liderów Forum Wysp Pacyfiku.

Wyjazdy te nastąpiły po wrześniowej wizycie państwowej premiera w Stanach Zjednoczonych w celu rozmów z Bidenem.

Airbus Albu trafił na pierwsze strony gazet w niektórych mediach i przeciwnikach politycznych, którzy chcieli porównać podróżującego po świecie premiera z kryzysem kosztów utrzymania w Australii.

Prezydent Joe Biden opuszcza Air Force One na międzynarodowym lotnisku w San Francisco w związku z rozpoczęciem w tym tygodniu w San Francisco Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku. (AP)

Lider opozycji Peter Dutton przyłączył się dziś do walki, mówiąc, że Albańczycy nie powinni podróżować do Stanów Zjednoczonych, ponieważ rząd stara się uwolnić przetrzymywane osoby ubiegające się o azyl w następstwie orzeczenia Sądu Najwyższego.

Decyzja ta uchyliła prawie 20-letni precedens, który pozwalał Australii na bezterminowe przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl, które nie przeszły oceny charakteru, ale nie mogły ich deportować.

Dutton powiedział, że Albańczycy nie powinni jechać na spotkanie APEC, dopóki sprawa nie zostanie załatwiona.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping mają się spotkać w San Francisco. (AP)

Spotkanie Bidena z Xi jest głównym wydarzeniem jego czterodniowej wizyty w San Francisco, gdzie przywódcy 21 gospodarek tworzących APEC zbierają się na corocznym szczycie.

Prezydent USA powiedział, że jego celem podczas rozmów była po prostu próba przywrócenia stabilnego poziomu komunikacji między Waszyngtonem a Pekinem po burzliwym roku.

„Aby móc odebrać telefon i porozmawiać ze sobą, jeśli pojawi się kryzys” – powiedział Biden przed opuszczeniem Białego Domu. „I móc mieć pewność, że nasi wojskowi pozostaną ze sobą w kontakcie”.

– Cytat z Associated Press