Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Turcja i Węgry postawiły Finlandię na drodze do członkostwa w NATO

Turcja i Węgry postawiły Finlandię na drodze do członkostwa w NATO

Jednoczesna decyzja innych Węgier, by nie planować głosowania ratyfikacyjnego Finlandii na 27 marca, oznacza, że ​​sojusz obronny kierowany przez USA prawdopodobnie powiększy się do 31 krajów w ciągu kilku miesięcy.

Rozszerzenie NATO do kraju z 1340-kilometrową (830-milową) granicą z Rosją prawie podwoiłoby długość obecnej granicy bloku z jego przeciwnikiem z czasów zimnej wojny.

Ale niweczy to również krótkoterminowe nadzieje ambitnego partnera NATO, Szwecji – mocarstwa z północy, którego seria nieporozumień z Turcją ostatecznie zniweczyła jego starania o przystąpienie do bloku przed lipcowym szczytem Sojuszu.

Helsinki i Sztokholm zakończyły dziesięciolecia niezaangażowania wojskowego i zdecydowały się dołączyć do najsilniejszego na świecie sojuszu obronnego w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ich prośby zostały zaakceptowane na czerwcowym szczycie NATO, co zasygnalizowało chęć świata zachodniego do przeciwstawienia się Rosji w najniebezpieczniejszym konflikcie w Europie od czasów II wojny światowej.

Ale oferty nadal muszą zostać ratyfikowane przez wszystkie 30 parlamentów będących członkami koalicji – proces ten został wstrzymany po osiągnięciu punktu styku Turcja-Węgry.

Postępy poczynione w piątek nastąpiły po miesiącach napiętych negocjacji między Ankarą a jej północnymi sąsiadami, które kilkakrotnie groziły upadkiem.

Erdogan powiedział fińskiemu prezydentowi Sauli Niinisto, że Helsinki wykazały silne zaangażowanie w rozwiązanie problemów bezpieczeństwa Ankary.

„Postanowiliśmy rozpocząć w naszym parlamencie protokół przystąpienia Finlandii do NATO” – powiedział dziennikarzom Erdogan po rozmowach.

Erdogan dodał, że „ma nadzieję”, że parlament zatwierdzi wniosek przed kluczowymi wyborami parlamentarnymi w Turcji w maju.

Oczekuje się, że turecki parlament zakończy swoje obecne posiedzenie w połowie kwietnia.

„Mam nadzieję, że decyzje, które podejmiemy, będą korzystne dla naszych dwóch krajów i dla sojuszu” – powiedział Erdogan.

– „Bez Szwecji nie byłoby to kompletne” –

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął decyzję Turcji, podkreślając znaczenie przystąpienia Szwecji „tak szybko, jak to możliwe”.

READ  Finał Euro 2020, Anglia vs Włochy, wiadomości drużynowe, czas rozpoczęcia, gdzie oglądać Australia, kontuzja Phila Fodena, powrót do domu, najnowsze aktualizacje

„Najważniejsze jest to, czy Finlandia i Szwecja szybko staną się pełnoprawnymi członkami NATO, a nie to, czy przystąpią dokładnie w tym samym czasie” – powiedział Stoltenberg.

Erdogan oskarżył północnych sąsiadów o naruszenie warunków odrębnego porozumienia, które osiągnęli w czerwcu 2022 r., na mocy którego Turcja zgodziła się zatwierdzić oferty.

Turcja starała się o ekstradycję dziesiątek Kurdów i innych podejrzanych, których oskarża o powiązania z bojownikami i nieudaną próbę zamachu stanu w 2016 roku.

Żądania Erdogana stają się coraz bardziej naglące w miarę zbliżania się majowych wyborów, kiedy będzie potrzebował silnego udziału swoich nacjonalistycznych zwolenników, aby przedłużyć swoje dwudziestoletnie rządy.

Turecki przywódca wyraził szczególne niezadowolenie ze Szwecji – kraju z większą diasporą kurdyjską i długą historią nieporozumień z Ankarą.

Finlandia i Szwecja początkowo sprzeciwiały się pomysłowi zerwania ofert.

Ale szwedzki premier Ulf Kristersson – który uczynił członkostwo w NATO priorytetem po objęciu urzędu w październiku – przyznał we wtorek, że prawdopodobieństwo samodzielnego przystąpienia Finlandii do bloku „wzrosło”.

Prezydent Finlandii określił piątkową decyzję Erdogana jako „bardzo ważną dla całej Finlandii”.

Dodał jednak, że „prośba Finlandii nie jest kompletna bez Szwecji”.

– Szwedzki żal –

Szwecja wyraziła rozczarowanie wykluczeniem z tej rundy rozszerzenia NATO.

„To rozwój sytuacji, którego nie chcieliśmy, ale byliśmy na to gotowi” – ​​powiedział dziennikarzom w Sztokholmie minister spraw zagranicznych Tobias Bellstrom.

Rozmowy w Ankarze zwiększyły presję na węgierski parlament, aby zakończył zwłoki w ratyfikacji.

Węgierski premier Viktor Orban cieszy się bliskimi stosunkami z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prowadzi liczne spory zarówno z NATO, jak i Unią Europejską.

Węgierski parlament rozpoczął debatę nad dwiema propozycjami NATO na początku miesiąca.

Ale termin głosowania był skomplikowany przez osobny spór między Budapesztem a Brukselą w sprawie zablokowania funduszy UE i zaangażowania Węgier w walkę z korupcją, a także w rządy prawa.

READ  Ilu uchodźców afgańskich przyjmuje Australia? Czy powiększymy naszą populację uchodźców?

Rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovacs powiedział, że rządząca partia Orbana Fidesz „popiera przystąpienie Finlandii do NATO”.

„Głosowanie parlamentarne odbędzie się 27 marca” – powiedział Kovacs w wiadomości na Twitterze.

Matti Koches, lider grupy parlamentarnej Oban, powiedział, że Fidesz „podejmie decyzję w sprawie Szwecji w późniejszym czasie”.

bur/zach/cw