Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tymczasowe wyniki skuteczności szczepionki przeciw grypie w latach 2022-2023 z sześciu badań przeprowadzonych w Europie

Tymczasowe wyniki skuteczności szczepionki przeciw grypie w latach 2022-2023 z sześciu badań przeprowadzonych w Europie

W niedawnym badaniu opublikowanym w Obserwacja europejska W czasopiśmie naukowcy przedstawili tymczasowe wyniki szacunków skuteczności szczepionki przeciw grypie (VE) w latach 2022-2023 z sześciu badań europejskich, w tym placówek podstawowej opieki zdrowotnej, oddziałów ratunkowych i szpitali w 16 krajach.

pobyt: Skuteczność tymczasowej szczepionki przeciw grypie 2022/23: sześć badań europejskich, od października 2022 r. do stycznia 2023 r. Źródło obrazu: LeighPrather/Shutterstock.com

tło

Istnieją różne typy (A lub B) lub podtypy (np. A (H3N2), A (H1N1) pdm09) wirusów grypy. Na kontynencie europejskim w latach 2022-2023 krążyło kilka podtypów wirusów grypy.

Potrzebne są badania, aby lepiej zrozumieć ochronę immunologiczną zapewnianą przez szczepionkę przeciw grypie w tym okresie, biorąc pod uwagę wpływ poszczególnych grup wiekowych, warunków i podtypów wirusów.

o studiowaniu

W tym badaniu naukowcy przedstawili tymczasowe szacunki VE grypy dla sezonu grypowego 2022-2023 na podstawie sześciu badań przeprowadzonych w placówkach ambulatoryjnych (podstawowa opieka zdrowotna), szpitalnych (szpitale) i placówkach opieki w nagłych wypadkach w Europie, aby przedstawić informacje na temat kontroli grypy i środków zapobiegawczych . pozostały sezon.

We włączonych badaniach wykorzystano podobny projekt badania (z wynikiem negatywnym), ale różniły się one takimi cechami, jak dobór pacjentów, źródła danych, grupy wiekowe i definicje przypadków.

Przeprowadzono modelowanie regresji logistycznej w celu oszacowania swoistej dla grypy i ogólnej skuteczności szczepionki dla każdego badania, dostosowując ją pod kątem potencjalnych zakłóceń.

Dane uzyskano poprzez połączenie z elektroniczną bazą danych i rekrutację potencjalnych pacjentów. W placówkach podstawowej opieki zdrowotnej próbki nosogardzieli lub śliny pobierano od osób z ciężką ostrą infekcją dróg oddechowych (SARI) lub objawami choroby grypopodobnej (ILI).

Pacjenci byli przyjmowani na oddziały ratunkowe, jeśli przeszli testy wymazu grypy od dwóch tygodni przed wizytą na oddziale ratunkowym w kierunku zakażenia grypą i związanych z tym powikłań.

READ  Prezydent Biden wita japońskiego astronautę na pokładzie Bramy i Księżyca

Wymazy pobrano od hospitalizowanych pacjentów z ciężkimi ostrymi chorobami układu oddechowego. W celu wykrycia wirusa grypy przeprowadzono reakcję łańcuchową polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT-PCR). Osoby otrzymujące szczepionkę przeciw grypie w latach 2022-2023 zostały zaszczepione na dwa tygodnie przed wystąpieniem objawów.

Zespół wykluczył osoby, które były szczepione dwa tygodnie przed wystąpieniem objawów lub z nieznanymi datami szczepień.

Próbki pozytywne wirusa grypy wybrano do sekwencjonowania genomu i analizy szkiełek genomu hemaglutyniny. Następnie przeprowadzono analizę filogenetyczną w celu określenia kladu genetycznego. VE (specyficzne dla wieku, specyficzne dla badania i całkowite) obliczono na podstawie skorygowanych wartości ilorazu szans (OR) dla szczepienia, określonych za pomocą modelowania regresji logistycznej.

Ponadto zespół przeprowadził analizę wrażliwości za pomocą regresji logistycznej z karaniem (PLR), aby przeanalizować dane z badań obejmujących mniej niż 10 przypadków lub kontroli dla każdego parametru.

wyniki

W sumie zarejestrowano 20 477 osób z grypą, z czego 81% (n = 16 589) było zakażonych wirusem grypy A, a 19% (3913) było zakażonych wirusem grypy B.

Spośród uczestników 44 było zakażonych grypą A i B, a 15 było zakażonych grypą A (H1N1) pdm09 i grypą A (H3N2). Szacunki VE przeciwko grypie A wahały się od 27% do 44%, niezależnie od wieku i miejsca.

We wszystkich grupach wiekowych i warunkach badania oszacowania punktów VE wahały się od 28,0% do 46,0% dla zapobiegania zakażeniu A(H1N1)pdm09 i były wyższe dla dzieci, od 49,0% do 77,0%.

Ogólna częstość występowania szczepień przeciwko grypie w celu zapobiegania zakażeniu A(H3N2) wahała się od 2,0% do 44,0% i była wyższa u dzieci (między 62,0% a 70,0%). Oszacowana ogólna i zależna od wieku wartość VE w zapobieganiu zakażeniu grypą B/Victoria wyniosła 50,0% (między 87% a 95% dla dzieci).

Spośród 175 zsekwencjonowanych wirusów A(H1N1)pdm09, wszystkie z wyjątkiem 99% (n = 174) wirusów należą do gałęzi genomu 6B.1A.5a.2, która jest taka sama jak wirus szczepionkowy. Wirusy przeszły mutacje K54Q, A186T, Q189E, E224A, R259K i K308R w porównaniu z wirusem szczepionkowym A/Victoria/2570/2019.

READ  Dlaczego niedźwiedzie wodne NASA i kałamarnica eksplodują w kosmosie?

Spośród 570 zsekwencjonowanych wirusów grypy A (H3N2), wszystkie należą do tej samej gałęzi co szczep szczepionkowy (3C.2a1b.2a.2). Spośród zsekwencjonowanych wirusów grypy B/Victoria (n = 82) wszystkie należą do Kladu V1A.3a.2, reprezentowanego przez B/Austria/1359417/2021, który jest również wirusem krowianki.

Wyniki z małych liczebności próbek poddano analizom wrażliwości, z których większość dała podobne wyniki.

wnioski

Wyniki badań wykazały 27% redukcję infekcji grypą A i 50% redukcję infekcji grypą B w różnych grupach wiekowych dzięki szczepionkom przeciw grypie, z wyższym VE wśród dzieci.

Wyniki wskazują, że szczepionka zapewniła pewną ochronę immunologiczną przed wirusem grypy i jego podtypami w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, oddziałach ratunkowych i szpitalach.

Szacunki VE były wyższe dla grypy B i wśród dzieci. Chociaż badanie dostarcza wyników tymczasowych, wyniki przemawiają za kontynuacją szczepień przeciw grypie po rozpoczęciu sezonu grypowego, zgodnie z zaleceniami krajowymi.

Przyszłe badania powinny obejmować charakterystykę genetyczną krążących wirusów grypy i określenie VE na koniec sezonu, aby poszerzyć naszą wiedzę na temat różnic w wynikach VE według podtypu grypy i dostarczyć informacji na temat rozwoju polityk i strategii w celu poprawy gotowości i zmniejszenia obciążenia chorobami w Europie.