Nowa analiza wykazała, że Tyrannosaurus Rex, który wędrował po Ziemi 68 milionów lat temu, cierpiał na chorobę kości w szczęce.
Eksperci twierdzą, że dinozaur, który został odkryty w Montanie w 2010 roku i jest jednym z najbardziej kompletnych szkieletów, jakie kiedykolwiek znaleziono, miał infekcję kości znaną jako zapalenie kości i szpiku.
Zdiagnozowana przy użyciu nieinwazyjnej metody opartej na tomografii komputerowej, naukowcy stwierdzili, że może mieć poważne implikacje dla paleontologii, ponieważ nie niszczy okazów, jak inne techniki analizy skamielin.
Obrazowanie szczęki T-Rex wykazało zgrubienie i masę na jej powierzchni, która rozciąga się do korzenia zęba, według głównego autora badania Charliego Hamma, radiologa z Charity University Hospital w Berlinie.
On i jego zespół odkryli dużą ilość pierwiastkowego fluoru w masie, która, jak powiedzieli, była wskaźnikiem niskiej gęstości kości i zasugerowała, że jest to spowodowane stanem zapalnym lub obrzękiem kości szczęki.
Ból zęba: Tyrannosaurus Rex, który wędrował po Ziemi 68 milionów lat temu (na zdjęciu stwierdzono chorobę kości w szczęce, nowa analiza ujawnia
Jak wynika z badań, obrazowanie szczęki T-Rex wykazało zgrubienie i masę na jej powierzchni, która rozciąga się do korzenia zęba. Naukowcy wykryli również znaczną ilość pierwiastkowego fluoru w bloku (na zdjęciu), który, jak stwierdzili, był wskaźnikiem niskiej gęstości kości i zasugerowali, że jest to spowodowane stanem zapalnym lub obrzękiem kości szczęki.
Zapalenie kości i szpiku może wynikać z infekcji w innym miejscu ciała, która rozprzestrzeniła się na kości, lub może rozpocząć się w kościach – często w wyniku urazu.
U ludzi stan ten występuje najczęściej u dzieci w wieku do pięciu lat, ale może wystąpić w każdym wieku.
Dinozaur, jeden z zaledwie dwóch oryginalnych szkieletów T.Rexa w Europie, wędrował po zachodniej części Stanów Zjednoczonych w okresie późnej kredy około 68 milionów lat temu.
Został odkryty 11 lat temu przez komercyjnego paleontologa pracującego w hrabstwie Carter w stanie Montana.
Szkielet został później sprzedany bankierowi inwestycyjnemu o nazwie „Tristan Auto” i wypożyczony do Museum Für Naturkonde Berlin w Niemczech.
Aby przeanalizować skamieliny T.Rex, dr Hamm i współpracownicy wykorzystali maszynę do tomografii komputerowej (CT) i technikę zwaną tomografią komputerową o podwójnej energii (DECT).
Technologia DECT rozprasza promieniowanie rentgenowskie na dwóch różnych poziomach energii, aby dostarczyć informacji o tworzeniu się tkanek i procesach chorobowych, co nie jest możliwe w przypadku jednoenergetycznej CT.
„Postawiliśmy hipotezę, że technika DECT może umożliwić ilościowy rozkład materiałów opartych na pierwiastkach, a tym samym pomóc paleontologom scharakteryzować unikalne skamieliny” – powiedział dr Hamm.
Chociaż jest to badanie sprawdzające słuszność koncepcji, nieinwazyjne obrazowanie DECT, które dostarcza informacji strukturalnych i molekularnych na temat unikalnych organizmów kopalnych, może zaspokoić niezaspokojoną potrzebę w paleontologii, pozwalając uniknąć fragmentacji lub zniszczenia.
Technologia tomografii komputerowej pomogła naukowcom przezwyciężyć trudności związane ze skanowaniem dużej części żuchwy Tristana Otto, zwanej lewym segmentem.
Wysoka gęstość kawałków była szczególnie trudna, ponieważ wiadomo, że jakość tomografii komputerowej cierpi na artefakty lub zniekształcenia struktur tkankowych podczas patrzenia na bardzo gęste obiekty.
„Musieliśmy zmodyfikować prąd i napięcie lampy skanera CT, aby zredukować defekty i poprawić jakość obrazu” – powiedział dr Hamm.
Dinozaur, jeden z zaledwie dwóch oryginalnych szkieletów T.Rexa w Europie, wędrował po zachodniej części Stanów Zjednoczonych w okresie późnej kredy około 68 milionów lat temu.
Odkryta 11 lat temu przez paleontologa pracującego w hrabstwie Carter w stanie Montana (na zdjęciu)
Zastosowana technologia obrazowania może pomóc paleontologom lepiej określić wiek skamieniałych kości, powiedział Oliver Hamby, główny naukowiec i paleontolog kręgowców z Muzeum Für Naturkonde w Berlinie.
Odkrycie nastąpiło nieco ponad rok po pojawieniu się pierwszych dowodów na to, że dinozaur żył ze złośliwym rakiem przerzutowym.
Eksperci odkryli raka kości – kostniakomięsaka – u rogatego dinozaura roślinożernego Centrosaurus apertus, który żył w Kanadzie w okresie kredowym 77 milionów lat temu.
Najnowsze badania zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka