Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tysiące gromadzą się w koncercie samochodowym „obscenicznego” Jaira Bolsonaro | Jair Bolsonaro

Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, Prowadził burzliwą kolumnę entuzjastów motocykli ulicami Rio, próbując ożywić swój utknięty w martwym punkcie skrajnie prawicowy ruch, gdy w kraju narasta gniew opinii publicznej z powodu jego radzenia sobie z epidemią COVID-19.

Tysiące Polsonarian machających flagami zebrało się przed Olympic Park w zachodnim Rio w niedzielny poranek na dwukołowym pokazie wsparcia, po czym udały się na wschód w kierunku South Beach i Downtown, z Bolsonaro blisko przodu.

Kiedy obrońcy brazylijskiego prezydenta zebrali się pod białym sztandarem z napisem „Mit, nie jesteś sam!” , Krytycy Bolsonaro w proteście uderzali w patelnie i wyrzucali wulgaryzmy z balkonów. Wielu przeciwników potępiło jego podejście do epidemii Covid, która zabiła prawie pół miliona Brazylijczyków, określając ją jako „ludobójstwo”, prawie połowę ogółu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Zwolennicy powiedzieli, że przyjechali z całego kraju, aby poprzeć 66-letniego przywódcę.

„Reprezentuje wolność, porządek, postęp i koniec korupcji” – powiedział 57-letni Jose Antonio de Nascimento, który podróżował na południe z Belo Horizonte i nosił biało-czerwoną koszulkę, na której napisał: „Reprezentuje wolność, porządek, postęp i koniec korupcji. ” „Jesteśmy z Bolsonaro”.

Nieopodal wyszła grupa lewicowych, lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów demonstrantów, aby wyrazić swój odrazę, okazać wstręt i pokazać palce polskich kierowców.

Zwolennicy prezydenta Jaira Bolsonaro biorą udział w wiecu w Rio w ramach niedzielnego porannego wydarzenia. Zdjęcie: Antonio Laserda / EPA

„Czuję się głęboko zasmucony” – powiedział Marcio Veloso, 48-letni absolwent prawa, który stracił prawie 500 000 ludzi i wyszli na ulice, aby świętować. Co oni świętują? ”

Zatłoczona konwój samochodowy – który krytycy Bolsonaro opisali jako nieprzyzwoity, biorąc pod uwagę poważny kryzys związany z koronawirusem w Brazylii – wydawał się próbą przejęcia inicjatywy politycznej po smutnych kilku tygodniach populistycznej prawicy. Pozycja polityczna Bolsonaro ucierpiała od czasu, gdy jego główny rywal, były prezydent lewicy Luis Inacio Lula da Silva, wrócił na scenę polityczną w marcu. Wraz z przywróceniem mu praw politycznych.

READ  Rosja przeprowadza nowe ataki na Kijów i Lwów – DW – 24.03.2024

„Jego wskaźniki popularności spadają” – powiedział Thais Aoyama, autor książki o Bolsonaro, który uważa, że ​​w dużej mierze winę ponosi reakcja prezydenta na koronawirusa.

W związku z tym, że dochodzenie Covid w Kongresie bada obecnie, że administracja Bolsonaro nie kontroluje pandemii lub nie otrzymuje odpowiednich szczepionek, Oyama powiedział, że nawet wyborcy Bolsonaro pytają teraz, czy ich krewni przeżyliby, gdyby reakcja Bolsonaro była inna.

Twierdził, że niedzielny rajd motocyklowy został zaprojektowany, aby pokazać siłę, ale w rzeczywistości zdradził „pewną rozpacz” z powodu malejącej popularności i ponownego pojawienia się Luli.

Lula, były przywódca związków zawodowych, który jest głównym przywódcą lewicy w kraju od późnych lat 80., wydaje się gotowy rzucić wyzwanie Bolsonaro o urząd prezydenta w wyborach w 2022 r., A sondaże sugerują, że lewica jest na czele.

Porozmawiaj z Guardian W zeszłym tygodniu Lula twierdził, że Bolsonaro zostanie ostatecznie pociągnięty do odpowiedzialności za katastrofalną reakcję Covida, ale zdał sobie sprawę, że jego przeciwnik nadal ma poparcie twardogłowych „fanatyków”, którzy stanowią od 15% do 20% elektoratu.

Procesja na plaży Copacabana
Parada na plaży Copacabana w Rio w niedzielę. Zdjęcie: Lucas Landau / Reuters

Ci ludzie są zawsze obecni w każdym społeczeństwie. Masz takich ludzi w Anglii. O tych ekstremistach Lula powiedział: „Są w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych, są też w Brazylii”. „Musimy zapewnić, że większość ma prawo rządzić tym krajem”.

Bolsonaristas mogą stanowić mniejszość, ale są hałaśliwi. Tysiące prawicowych motocyklistów, w większości białych i mężczyzn, niektórzy w maskach Donalda Trumpa lub wymachujący flagami Izraela i Brazylii, wzięło udział w niedzielnej paradzie, zatrzymując swoje silniki pod pomnikiem upamiętniającym II wojnę światową w pobliżu centrum Rio.

Przejście całej procesji do stoiska Guardiana zajęło ponad dziewięć minut, a uliczni sprzedawcy sprzedawali gadżety o tematyce Bolsonaro, w tym maski przeciw Covidom zapieczętowane podobizną Bolsonaro i wyrażeniem „major”.

READ  Dawna australijska baza w Tarin Kowt wpadła w ręce talibów, gdy rebelianci przejęli kontrolę nad kluczowymi obszarami, w tym Lashkar Gah, Kandaharem i Heratem.

Bolsonaro nie nosił maski, kiedy zwracał się do tłumu ze szczytu nietkniętej ciężarówki i twierdził, że jest na zleconej przez Boga misji ocalenia Brazylii. Powiedział swoim pomocnikom: „Wiedziałem, że to nie będzie łatwe, ale wszyscy mamy misję tutaj, na Ziemi”. „To ciężki krzyż, który nosimy, ale pomaga nam to zrobić, tak jak wy wszyscy”.

Prezydent Brazylii, który został skazany na arenie międzynarodowej za osłabienie środków powstrzymujących COVID-19 i nazwanie tej choroby „małą grypą”, powiedział, że żałuje „każdej śmierci, bez względu na przyczynę”. „Ale musimy być silni. Musimy stawić czoła temu wyzwaniu. Musimy żyć i musimy żyć”.

„Nasz prezydent w 100% zaprzecza”, powiedział Velozo, potrząsając pięściami w stronę motocyklistów, którzy wspierają Bolsonaro w sąsiedztwie. Trump jest teraz poza sceną, więc stara się zostać światowym liderem zaprzeczania.

„Nie jestem zaskoczony rozmiarem [the protest]Ale jako Brazylijczyka to mnie rozczarowuje ”- dodał.