Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tysiące uciekają po wybuchu wulkanu w Demokratycznej Republice Konga

Tysiące uciekło po erupcji wulkanu w Demokratycznej Republice Konga, gdy lawa przybyła z góry Nyiragongo we wschodnim mieście Goma wczesnym rankiem w niedzielę.

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem, ludzie w dwumilionowym mieście zaczęli wypełniać ulice i nieść, co mogli, wychodząc z miasta, ponieważ ostatnia poważna eksplozja zabiła 250 osób.

Urzędnicy powiedzieli, że lawa dotarła na lotnisko Goma City na obrzeżach stolicy nad brzegiem jeziora Kivu, chociaż mieszkańcy twierdzą, że zatrzymała się na obrzeżach obiektu.

„Sytuacja się pogarsza” – powiedział swoim pracownikom urzędnik z Parku Narodowego Virunga, w którym znajduje się wulkan.

Związane z: Islandzki wulkan wybuchł po raz pierwszy od 6000 lat

Związane z: Matka ofiary wulkanu chwali nieznanego nieznajomego

Courtney Bembridge z BBC powiedziała: „Lawa porusza się bardzo szybko”.

Ujawniła, że ​​nowa linia uskoku, która otworzyła się w kierunku lotniska, będzie trudna do zapewnienia pomocy i zaopatrzenia potrzebującym.

„Lawa właśnie pokryła te drogi i pewna widoczność wskazuje, że rozprzestrzeniająca się lawa porusza się bardzo szybko”.

Pani Bembridge powiedziała, że ​​zniszczenia lub śmierć są niejasne, ale „lawa nadal płynie w kierunku centrum miasta”.

W sobotę minister komunikacji Patrick Miaia potwierdził, że plan ewakuacji został uruchomiony, dodając: „Rząd omawia pilne środki, które należy podjąć obecnie”. W międzyczasie prezydent Konga Felix Tshisekedi powiedział, że „skróci swój pobyt w Europie, aby w niedzielę wrócić do domu i nadzorować koordynację pomocy”.

Jak podaje Krajowe Radio, do wczesnej niedzieli co najmniej 3000 osób przybyło do sąsiedniej Rwandy, powołując się na dane dotyczące imigracji.

Rwandyjska Agencja Nadawcza opublikowała na Twitterze zdjęcia osób przybywających do regionu Rubavu, dodając, że „będą oni przebywać w wyposażonych szkołach i miejscach kultu”.

Pierwsze odloty z Gomy nastąpiły jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem, że góra Nyiragongo wybuchła w sobotę około godziny 19:00, uwalniając czerwone opary na nocnym niebie.

READ  Nieopieczętowane akta pokazują, że FBI znalazło ponad 11 000 akt rządowych w Mar-a-Lago Donalda Trumpa

Mieszkańcy donieśli o zapachu siarki w powietrzu i patrzyli, jak niebo czerwienieje.

„Strumień wpływa również do miasta” – powiedział w niedzielę urzędnik parku Virunga, dodając, że lawa prawdopodobnie dotrze do brzegów jeziora Kivu.

Powiedział, że „erupcja wulkanu Nyiragongo jest podobna do erupcji wulkanu w 2002 r.” I wezwał wszystkich mieszkańców w pobliżu lotniska do „niezwłocznej ewakuacji”.

W tym momencie powiedział, że „inne dzielnice miasta nie były zagrożone”, ponieważ lawa raczej nie dotarła do tych obszarów.

Prąd został już odcięty w dużej części miasta, gdy setki mieszkańców zaczęły opuszczać swoje domy.

Niektórzy kierowali się z południowego krańca miasta w kierunku punktu granicznego w pobliżu Rwandy, podczas gdy inni kierowali się na zachód w kierunku Saki, w sąsiednim kongijskim regionie Masisi.

„Niebo zrobiło się czerwone” – powiedziała mieszkaniec Karen Mbala. Agencja prasowa France Przez telefon.

„Czuć zapach siarki. W oddali widać gigantyczne płomienie wydobywające się z góry.

„Ale trzęsienia ziemi nie było” – dodała.

W dużej części miasta późno w niedzielę odcięto prąd, ponieważ tysiące ludzi – obciążonych materacami, jedzeniem i paczkami – zmierzało w kierunku granicy z Ruandą.

W swoim samochodzie mężczyzna i jego rodzina powiedzieli: „Na drodze jest dużo ludzi, dużo samochodów, to ucieczka”. Agencja prasowa France.

„Porusza się w wolnym tempie, na trzech lub czterech pasach”, powiedział, dodając: „Są dzieci, kobiety i starcy na piechotę i nadchodzi deszcz. To skomplikowane”.

Goma jest domem dla dużego kontyngentu sił pokojowych i personelu MONUSCO, misji ONZ w tym kraju, a także bazą dla wielu organizacji pozarządowych i międzynarodowych.

Według źródła z lotniska wieczorem wystartowało kilka samolotów Monusco i prywatnych, a miejscowy mieszkaniec dodał, że byli również świadkami niezwykłej nocnej aktywności.

W raporcie opublikowanym 10 maja Goma Vulcanology Observatory ostrzegło, że aktywność sejsmiczna wokół wulkanu wzrosła i wzywa do ścisłego monitorowania.

READ  Lindsay Lohan, Jake Paul i inni celebryci zostali oskarżeni o naruszenie zasad ujawniania informacji

Ostatni raz wybuch Nyiragongo miał miejsce 17 stycznia 2002 r., Zabijając ponad 250 osób i prawie pokrywając lawą wschodnią część Gomy, w tym połowę pasa lotniska. Ponad 120 000 osób straciło dach nad głową.

Podczas tej eksplozji większość ofiar to chorzy lub starsi ludzie pozostawieni losowi w północnych rejonach miasta, a także odbywających się grabieży.