Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Uhonorowany polski oficer z wątpliwą teorią zabójstwa

WARSZAWA, Polska — Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w piątek najwyższą nagrodę obywatelską kraju prodemokratycznemu bojownikowi z czasów komunistycznych, który został niedawno oskarżony w mediach o manipulowanie dowodami podczas śledztwa w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu w Rosji, w której zginęło 96 prominentnych Polacy.

Duda powiedział, że Order Orła Białego został odznaczony 74-letnim Antonim Macierewiczem za wkład w suwerenność i przemiany demokratyczne Polski oraz służbę dla kraju.

W latach 70. Macierewicz współtworzył organizację dysydencką, Komitet Obrony Robotników, czyli KOR, która położyła podwaliny pod ogólnopolski ruch Solidarność, który obalił reżim komunistyczny w Polsce w 1989 roku. Macierewicz był wielokrotnie więziony za swoją działalność.

Mała uroczystość wręczenia mu przez Dudę nagrody specjalnej odbyła się 46 lat po powstaniu KOR. Wyróżnienie otrzymali także dwaj inni współzałożyciele, Miroslav Sojecki i Piotr Nymski.

Macierewicz był ministrem obrony w latach 2015-2018 i jest bliskim sojusznikiem Jarosława Kaczyńskiego, lidera rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość.

Bliźniak Kaczyńskiego, ówczesny prezydent Lech Kaczyński, został mianowany szefem specjalnej komisji rządowej badającej wypadek z 2010 roku, w którym zginęło 95 Polaków.

Macierewicz przekonywał, że katastrofa prezydenckiego samolotu była zamachem planowanym w Moskwie. Niedawny reportaż polskiego kanału informacyjnego TVN24 oskarżył Macierewicza i jego komisję o manipulowanie i ukrywanie dowodów, które nie wspierały teorii zabójstwa.

Wcześniej profesjonalna komisja ds. incydentów lotniczych stwierdziła, że ​​wypadek na rosyjskim lotnisku w Smoleńsku był spowodowany błędami załogi i wieży kontrolnej w niesprzyjających warunkach.

Wielu krytyków rządowych stwierdziło w piątek, że „młody” Macierewicz zasłużył na nagrodę za odwagę w sprzeciwianiu się komunistycznemu reżimowi, ale późniejsza działalność uczyniła go nieodpowiednim odbiorcą.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider opozycyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, powiedział, że to „nieprawdopodobny skandal”, że Order Orła Białego trafił do człowieka, którego „głównym osiągnięciem jest szycie nienawiści i kłamstwa”.

READ  „Rzeka” na Eurowizję 2022