Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina atakuje Tarnopol Tvorchi przed występem Eurowizji

Ukraina atakuje Tarnopol Tvorchi przed występem Eurowizji

Szwedzka piosenkarka Lorraine wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w sobotnią noc ze swoją potężną piosenką „Tattoo” w barwnie eklektycznym konkursie muzycznym, który drugi rok z rzędu został przyćmiony przez wojnę na Ukrainie.

Sztokholmska piosenkarka pokonała 25 innych krajów i zdobyła koronę popowego tytułu kontynentu podczas finału konkursu w Liverpoolu.

Fińska piosenkarka Käärijä zajęła drugie miejsce w zaciętej walce z północnymi sąsiadami.

Lauren ze Szwecji świętuje trofeum po wygraniu Wielkiego Finału Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu w Anglii. (AP)

Lauren, lat 39, wcześniej wygrała Eurowizję w 2012 roku i jest drugą artystką, która zdobyła tę nagrodę dwukrotnie, po Irlandczyku Johnnym Loganie w latach 80.

Jest to siódme zwycięstwo Szwecji w Eurowizji, dorównując rekordowi Irlandii.

– Jestem taka zdezorientowana – powiedziała Lauren.

Powiedziała, że ​​powrót do konkursu, który pomógł jej zrobić z niej gwiazdę, był „jak powrót do rodziny. Mamy 11-letni związek. Teraz się znamy”.

Wielka Brytania była gospodarzem Eurowizji w imieniu Ukrainy, która w zeszłym roku wygrała, ale nie mogła odebrać prawa do zorganizowania konkursu z powodu wojny.

W całej Ukrainie zawyły syreny, gdy konkurs się rozpoczął, a ukraińskie media doniosły o trafieniu w Tarnopolu, miejscu narodzin ukraińskiego uczestnika Eurowizji, Tvorchi.

Pod hasłem „United by Music” finał Eurowizji połączył ducha angielskiego nadmorskiego miasteczka, które dało początek Beatlesom, z duchem zniszczonej wojną Ukrainy.

Widoki i dźwięki Ukrainy były odtwarzane przez cały koncert, począwszy od występu otwierającego, w którym zwycięzcy Eurowizji 2022, Kalush Orchestra śpiewali i tańczyli w kijowskim metrze, a brytyjscy muzycy wybierali melodię – w tym księżną Walii Kate. Gram na pianinie.

W całej Ukrainie zawyły syreny, gdy konkurs się rozpoczął, a ukraińskie media doniosły o trafieniu w Tarnopolu, miejscu narodzin ukraińskiego uczestnika Eurowizji, Tvorchi.
W całej Ukrainie zawyły syreny, gdy konkurs się rozpoczął, a ukraińskie media doniosły o trafieniu w Tarnopolu, miejscu narodzin ukraińskiego uczestnika Eurowizji, Tvorchi. (AP)

Następnie sama popularna grupa rapowa pojawiła się na scenie w Liverpool Arena na gigantycznej parze wyciągniętych rąk, przy akompaniamencie tłumów bębnów.

Od 77 lat Eurowizja określa się mianem największego muzycznego konkursu na świecie – imprezowej olimpiady popu.

Każdy uczestnik ma trzy minuty na połączenie wpadających w ucho melodii i oszałamiającej scenerii w występy, które podbiją serca milionów widzów.

Hymn Lorraine o intensywnej miłości był ulubieńcem bukmacherów i zdobył najwięcej głosów profesjonalnych jurorów w złożonym systemie głosowania Eurowizji.

Zmierzyła się z silnym wyzwaniem ze strony Käärijä, bardzo energicznej artystki, której rapowy hymn „Cha Cha Cha” zdobył publiczne głosowanie.

Noah Kirill zajął trzecie miejsce z hymnem popowym jednorożecPodczas gdy Włoch Marco Mengoni zajął czwarte miejsce ze swoją piosenką „Due Vite” (Two Lives).

Zróżnicowane gusta kontynentu zostały zaprezentowane w konkursie, który obejmował śpiew Mimicat w stylu portugalskich klubów nocnych, potęgę Britney z polskiej Blanki, echa La Zarra Edith Piaf z Francji i tlące się poetyckie ballady z wejścia Cypru. Andrzej Lambrow.

Pochodzący z Australii – pretendent do Eurowizji pomimo swojej odległej lokalizacji – gitarowy zespół Voyager wzniecił dworski rock z lat 80.

Chorwacki Let 3 wykonał surrealistyczną, antywojenną operę rockową, a austriacki duet Teya & Salena wysłał przemysłowi muzycznemu referencyjną piosenkę Poego „Who the Hell is Edgar?”

Lauren ze Szwecji występuje po wygraniu Wielkiego Finału Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu w Anglii.
Lauren ze Szwecji występuje po wygraniu Wielkiego Finału Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu w Anglii. (AP)

Elektroniczny duet Tvorchi pochwalił odporność Ukrainy w „Heart of Steel”, zajmując szóste miejsce.

Brytyjka Mae Mueller zwieńczyła nie do pozazdroszczenia ostatni występ swoim wywołującym zerwanie hymnem „I Wrote a Song”.

Zajęła przedostatnie miejsce – ale przynajmniej uniknęła upokorzenia związanego z posiadaniem „zerowych punktów” lub zero punktów.

Podczas castingu i liczenia głosów ubiegłoroczny wicemistrz Wielkiej Brytanii Sam Ryder wykonał swój nowy singiel „Mountain” w towarzystwie perkusisty Rogera Taylora.

Około 6000 fanów oglądało show na arenie, dziesiątki tysięcy więcej w Strefie Kibiców Liverpoolu i podczas wydarzeń na dużym ekranie w całej Wielkiej Brytanii.

Szacowana globalna widownia telewizyjna to 160 milionów.

Szwedzcy fani Eurowizji reagują w Strefie Kibica, gdy Loreen ze Szwecji wygrywa Wielki Finał Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu w Anglii.
Szwedzcy fani Eurowizji reagują w Strefie Kibica, gdy Loreen ze Szwecji wygrywa Wielki Finał Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu w Anglii. (AP)

W promieniach wiosennego słońca tysiące fanów zgromadziło się na terenie koncertu Eurowizji na chodniku miasta przed rozpoczęciem konkursu.

Wielu z nich miało na sobie flagi swoich ulubionych krajów lub miało na sobie ulubione ubrania.

„Zejść na dół i zobaczyć ludzi różnych narodowości, z różnych kultur – to świetna zabawa” – powiedział Australijczyk Martin Trudel, nosząc kapelusz kangura. „Szczerze mówiąc, są pewne wybryki, co w nich kocham. Nigdy nie wiesz, czego się spodziewać”.

Liverpool objął Eurowizję i Ukrainę, z firmami w całym mieście wywieszającymi ukraińskie flagi i programem wydarzeń kulturalnych wprowadzających mieszkańców w sztukę, muzykę i jedzenie tego wschodnioeuropejskiego kraju.

Ale organizatorzy powiedzieli, że odrzucili prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o podanie przemówienia wideo.

Europejska Unia Nadawców stwierdziła, że ​​naruszyłoby to „niepolityczny charakter wydarzenia”.

Założona w 1956 roku Eurowizja jest europejską instytucją kulturalną, która wydała supergwiazdy – ABBA i Celine Dion są zwycięzcami w przeszłości – a także wykonawców, których kariery zatonęły bez śladu.

W ostatnich latach po raz kolejny stał się platformą, która może wystrzelić gwiazdy. Włoski zespół rockowy Måneskin, który wygrał w 2021 roku, grał na najważniejszych festiwalach w USA i występował przed Rolling Stones podczas trasy koncertowej.

Ryder miał album nr 1 i wystąpił na festiwalu w Glastonbury.

„Teraz przemysł muzyczny na całym świecie wie, że jeśli pojawisz się na Eurowizji, możesz mieć udział w czymś wspaniałym” – powiedział Steve Holden, oficjalny gospodarz podcastu Konkursu Piosenki Eurowizji.

Rejestracja tutaj Aby otrzymywać nasze codzienne biuletyny i powiadomienia o najświeższych wiadomościach, wysyłane bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą.