Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina planuje dostarczyć czołgi Leopard w ramach sojuszu z Polską

WARSZAWA, 11 stycznia (Reuters) – Polska zdecydowała się wysłać czołgi Leopard na Ukrainę w ramach międzynarodowego sojuszu – poinformował w środę prezydent Polski, ponieważ Warszawa chce odegrać kluczową rolę w osiągnięciu konsensusu wśród zachodnich sojuszników w sprawie takiego wsparcia.

Kijów domaga się ciężkich pojazdów wojskowych, takich jak wyprodukowana w Niemczech Panther 2, co oznaczałoby znaczną poprawę poparcia Zachodu dla Ukrainy.

Andrzej Duda powiedział podczas wizyty we Lwowie na zachodniej Ukrainie, że „w ramach budowania sojuszu zostanie przekazana kompania czołgów Leopard”. „Chcemy, żeby to była międzynarodowa koalicja”.

Firma ma zwykle 14 zbiorników.

Duda powiedział, że ma nadzieję, że polskie czołgi wkrótce pojadą na Ukrainę wraz z czołgami z innych krajów.

Przemawiając wraz z Dudą, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wspólna decyzja jest konieczna, ponieważ jeden kraj nie może dostarczyć Kijowowi odpowiedniej liczby czołgów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że Polska nie chce wysyłać czołgów Panther na Ukrainę bez zawarcia szerszego sojuszu.

Jakikolwiek reeksport czołgów Leopard wymaga zgody rządu w Berlinie.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w poniedziałek, że jest zdecydowany koordynować z sojusznikami dostawy broni na Ukrainę.

Jednak rzecznik niemieckiego rządu powiedział w środę, że nie są mu znane żadne prośby sojuszników o wysłanie czołgów Panther na Ukrainę.

Reportaż Alana Charlisha, Pavla Florkiewicza, Anny Gober; Montaż autorstwa Petera Grafa, Conora Humphreysa i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Pięciu zginęło w wypadku autobusu w Polsce