Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina planuje masową produkcję dronów dalekiego zasięgu, które będą mogły przeprowadzać głębokie uderzenia w Rosję

Ukraina planuje masową produkcję dronów dalekiego zasięgu, które będą mogły przeprowadzać głębokie uderzenia w Rosję

W wywiadzie z ReuteraWicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow ogłosił, że Ukraina zamierza wyprodukować tysiące dronów dalekiego zasięgu, zdolnych do kierowania precyzyjnych uderzeń w głąb terytorium Rosji.

Fiodorow przypisał niedawne udane ukraińskie ataki na rosyjskie zakłady naftowe szybkiej liberalizacji rynku dronów przez rząd i zwiększonemu finansowaniu.

W przeciwieństwie do Rosji, gdzie państwo dominuje w produkcji dronów, Ukraina może poszczycić się przemysłem opartym głównie na sektorze prywatnym, a aż dziesięć firm zajmujących się dronami jest w stanie dotrzeć do Moskwy i Petersburga, z czego tylko jedna jest własnością państwa.

„Rośnie kategoria samobójczych dronów dalekiego zasięgu, których zasięg wynosi 300, 500, 700 i 1000 km. Dwa lata temu ta kategoria nie istniała… w ogóle” – powiedział Fiodorow agencji Reuters.

Ujawnił, że w zeszłym roku rząd w ramach inicjatywy BRAVE1 przeznaczył prawie 2,5 miliona dolarów na start-upy w dziedzinie technologii wojskowych, a w tym roku planuje dziesięciokrotnie zwiększyć finansowanie.

Fiodorow podkreślił zauważalny wzrost produkcji na Ukrainie, przy czym dostawy w 2023 r. wzrosną ponad 120-krotnie. Kiriło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony, potwierdził, że potwierdził, że Kijów osiągnął „pewny parytet” z Moskwą w 2020 r. Drone Produkcja długoterminowa.

Dodał, że w 2023 roku zakontraktowano ponad 300 tys. dronów różnego typu, z czego ponad 100 tys. rozmieszczono na pierwszej linii frontu, nie licząc datków wolontariuszy, które również były znaczące.

Inne interesujące tematy

Senat USA przyjął ustawę pomocową dla Ukrainy, która prawdopodobnie zostanie odrzucona w Izbie Reprezentantów

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział już wcześniej, że pierwsza ustawa Senatu – zawierająca jedne z najsurowszych ograniczeń imigracyjnych od dziesięcioleci – będzie „martwa w momencie pojawienia się” w jego izbie.

Według Fedorowa ukraiński rząd zniósł podatki od komponentów dronów i uprościł procedury zawierania umów i wycofywania z eksploatacji.

Dodał: „Innymi słowy, usunęliśmy wszystkie przeszkody, przed którymi stały przedsiębiorstwa z sektora prywatnego, i zajęliśmy się nimi w ciągu sześciu miesięcy, wydając wszystkie niezbędne przepisy i decyzje”.

Chociaż ukraiński przemysł dronów w dużej mierze opiera się na komponentach zagranicznych, zwłaszcza z Chin, Fiodorow ujawnił ciągłe wysiłki na rzecz lokalizacji produkcji.

„Myślę, że jeśli będziemy kontynuować ten trend, do końca tego roku będziemy mieli wiele firm, które wyprodukowały już lokalnie ponad 50% swoich komponentów” – powiedział.

Fiodorow zauważył również, że niedawny wzrost produkcji dronów nadwyrężył logistykę do tego stopnia, że ​​konieczne są szybkie zmiany, aby uniknąć znacznych opóźnień w dostawach.

Stwierdził, że tylko w grudniu dostawy dronami były 50 razy większe niż ogółem w całym roku 2022, podkreślając: „Wyobraźcie sobie, że system nie był na to przygotowany”.

Fiodorow stwierdził, że od uruchomienia na początku 2023 roku programu stypendiów na szkolenie wojskowe w szkołach prywatnych Ukraina przeszkoliła w 20 takich szkołach 20 tys. operatorów dronów.

Minister wyjaśnił, że państwo pokrywa koszty każdego żołnierza kształcącego się w tych szkołach i planuje rozszerzyć tę inicjatywę na większy program rządowy.

Ponadto w planach jest modernizacja i rozbudowa kilku ośrodków szkoleniowych, aby mogły działać na wyższym poziomie.

Prezydent Zełenski zapowiadał już wcześniej, że podpisał dekret o utworzeniu w Siłach Zbrojnych Ukrainy odrębnego oddziału zajmującego się wykorzystaniem dronów i związanej z nimi technologii.

„Podpisałem dekret ustanawiający odrębną gałąź naszych sił obronnych – siły systemów bezzałogowych” – oznajmił Zełenski.

Dodał: „Ten rok powinien być kluczowy pod wieloma względami. I oczywiście także na polu bitwy. Drony – systemy bezzałogowe – udowodniły swoją skuteczność w bitwach na lądzie, w powietrzu i na morzu”.

READ  Kobieta ujawnia przerażające teksty od konserwatora