Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina twierdzi, że Rosjanie nasilają bombardowania Awdijiwki

Ukraina twierdzi, że Rosjanie nasilają bombardowania Awdijiwki

Lokalny mieszkaniec przechodzi obok budynków mieszkalnych poważnie uszkodzonych w wyniku rosyjskich strajków wojskowych w frontowym mieście Awdijiwka, podczas rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, w obwodzie donieckim na Ukrainie, 8 listopada 2023 r. Radio Wolna Europa/Radio Liberty/Serhij Nożnienko via Reuters/ Obraz pliku Uzyskanie praw licencyjnych

13 listopada (Reuters) – W rejonie zniszczonego miasta Awdijwka na wschodzie Ukrainy wybuchły walki – poinformowało w poniedziałek ukraińskie wojsko, podczas gdy siły rosyjskie nasiliły bombardowania z powietrza i próbowały nacierać siły lądowe.

Władze podały, że siły rosyjskie poniosły ciężkie straty w okolicach miasta. Dodali także, że siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na innych obszarach 1000-kilometrowej linii frontu.

Ponieważ Ukraina prowadziła kontrofensywę i osiągała jedynie stopniowe zyski na wschodzie i południu, jej głównodowodzący rozmawiał z nowym przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów USA.

Rosja skupiła się na wschodniej Ukrainie od czasu, gdy w pierwszych dniach 20-miesięcznej wojny nie posunęła się w kierunku Kijowa, a w połowie października rozpoczęła atak na Awdijiwę, położoną 20 kilometrów od kontrolowanego przez Rosję miasta Kosowo. . Donieck.

Rzecznik armii ukraińskiej Oleksandr Sztubun powiedział telewizji krajowej: „Walki nadal trwają. W ciągu ostatnich dwóch dni okupanci zwiększyli liczbę ataków powietrznych przy użyciu bomb kierowanych z samolotów Su-35”.

Dodał: „Wróg używa coraz więcej piechoty. Jednak gdy przedwczoraj próbowali rozmieścić pojazdy opancerzone, spłonęły dwa czołgi i 14 innych pojazdów”.

Dodał, że w ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie odparły osiem ataków na miasto znane z ogromnej fabryki koksu.

Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej w Awdijiwce, powiedział, że siły rosyjskie powiedziały rządowej agencji informacyjnej Ukrinform, że straty rosyjskie w obecnej kampanii na miasto wahają się od co najmniej 3 000 do 4 000 zabitych i od 7 000 do 8 000 rannych.

Dodał, że „żaden budynek” w mieście nie pozostał nienaruszony, gdyż z przedwojennej populacji 32 000 mieszkańców pozostało nieco ponad 1500 osób, a ewakuacje nadal trwają. Szpital działał pod ciągłym bombardowaniem, a czynny był tylko jeden sklep.

READ  Zełenski powiedział, że zginęło co najmniej 21 000 najemników Wagnera

„Mówiąc najprościej, Awdijiwka i jej strategiczne położenie geograficzne leżą na wyżynach i stąd widać Donieck…” – powiedział Barabasz. „To jest to, czego im potrzeba”.

W swoim wieczornym raporcie ukraiński Sztab Generalny podał, że jego siły odparły 15 rosyjskich ataków w pobliżu od dawna spornego miasta Marinka, na wschód od Awdijwki, a także 11 ataków w pobliżu Bachmuta na północnym wschodzie i sześć w pobliżu Kobiańska w północno-wschodniej Ukrainie.

Z rosyjskich relacji wynika, że ​​siły rosyjskie odparły pięć ukraińskich prób natarcia w kierunku wsi pod Bachmutem, miastem zdobytym przez siły rosyjskie w maju po miesiącach walk.

Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, generał Walery Załozny, powiedział, że omawiał „najgorętsze sektory” linii frontu z Charlesem Brownem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA.

Założyzny powiedział w tym miesiącu, że wojna wkracza w fazę wyniszczania, co skłoniło prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do odrzucenia wszelkich twierdzeń, jakoby konflikt zmierzał w stronę impasu.

Relacjonuje Ron Popeski. Pod redakcją Michaela Perry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę