Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Izraelska masakra ludności w Gazie jest rażącym pogwałceniem praw człowieka i prawa międzynarodowego

Izraelska masakra ludności w Gazie jest rażącym pogwałceniem praw człowieka i prawa międzynarodowego

Minister spraw zagranicznych Iranu zdecydowanie potępił trwającą masakrę Palestyńczyków w oblężonej Strefie Gazy dokonaną przez Izrael, określając ją jako rażące naruszenie prawa międzynarodowego.

Hossein Amir Abdollahian złożył takie oświadczenie podczas rozmowy telefonicznej ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto w poniedziałek.

Podczas rozmowy obaj dyplomaci omówili różne aspekty stosunków dwustronnych oraz najnowsze wydarzenia w regionie Azji Zachodniej, zwłaszcza sytuację w Palestynie i ludobójstwo popełnione przez Izrael w Gazie.

Odnosząc się do pogarszających się warunków humanitarnych w Gazie w wyniku brutalnych zbrodni izraelskich, irański minister spraw zagranicznych powiedział: „Przez… [indiscriminate] Bombardowania i masakry ludności w Strefie Gazy, to [Israeli] System rażąco wszystko naruszył [norms of] Prawa człowieka i prawo międzynarodowe.”

Amir Abdullahian podkreślił także potrzebę wzmożenia presji społeczności międzynarodowej na Izrael, aby natychmiast położyła kres agresji reżimu na Gazę, wprowadziła zawieszenie broni w całym Strefie i utorowała drogę do wysłania pomocy humanitarnej.

Izrael rozpoczął wojnę ze Strefą Gazy 7 października, po tym, jak frakcje oporu w Strefie rozpoczęły operację „Burza Al-Aksa” w odpowiedzi na nasilone zbrodnie reżimu przeciwko Palestyńczykom.

Od tego czasu liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków w wyniku izraelskich nalotów wzrosła do 11 240, w tym 4630 dzieci i 3130 kobiet. W ataku wojskowym przeprowadzonym przez reżim ponad 28 000 osób zostało rannych.

Izrael zablokował także dostawy wody, żywności, energii elektrycznej i leków do Gazy, pogrążając region przybrzeżny w kryzysie humanitarnym. Reżim sprzeciwia się także światowym wezwaniom do zawieszenia broni.

W niedzielę Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił stanowczy alarm w związku z sytuacją humanitarną w oblężonej Strefie Gazy, stwierdzając: „Sytuacja jest… [in Gaza] „Szybko zbliża się katastrofa humanitarna”.

„Na naszych oczach rozgrywa się nie do zniesienia ludzka tragedia” – powiedział William Schomburg, szef subdelegacji MKCK. „Ludzie dzwonią do nas dzień i noc, twierdząc, że boją się otworzyć drzwi ze strachu przed śmiercią i proszą o pomóc w dotarciu w bezpieczne miejsce.” -Delegacja w Gazie.

READ  Ukraina twierdzi, że siły rosyjskie wyparły się w pobliżu Bachmutu na południu kraju

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża również wyraził swoje zaniepokojenie w związku z obieraniem przez reżim za cel gęsto zaludnionych obszarów miejskich, stwierdzając: „Izraelskie ataki mają miejsce w gęsto zaludnionych obszarach miejskich w [Gaza] Sektor ten, w tym obszary wokół szpitali, naraża życie osób najbardziej bezbronnych, takich jak personel medyczny, chorzy i ranni, wcześniaki, osoby niepełnosprawne i osoby starsze.

W innym miejscu swoich wypowiedzi Amir Abdullahian wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków Iranu i Węgier, ogłaszając gotowość Teheranu do odbycia spotkania wspólnej komisji obu krajów.

Ze swojej strony główny węgierski dyplomata wyraził nadzieję, że stosunki między obydwoma krajami będą się dalej rozwijać we wszystkich obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.