Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Umowa o wartości 3 miliardów dolarów: jak Chiny dominują w górnictwie, pozyskiwaniu drewna i rybołówstwie na Pacyfiku | Wyspy Pacyfiku

Jeden kraj zdominował wydobycie zasobów Oceanu Spokojnego.

Analiza danych handlowych przeprowadzona przez Guardiana ujawniła to Chiny Otrzymał ponad połowę wszystkich ton owoców morza, drewna i minerałów wyeksportowanych z regionu w 2019 roku, czyli 3,3 miliarda dolarów, które eksperci określili jako „zadziwiające pod względem wielkości”.

Masowe wydobycie surowców w tym kraju następuje w momencie, gdy Chiny zacieśniają swoje więzi z rządami w całym regionie, w warunkach miękkiej siły, które postrzegają jako konkurujące z wpływami Stanów Zjednoczonych i Australii na Pacyfiku.

Chiny wzięły więcej tych zasobów z Pacyfiku niż 10 kolejnych krajów razem wziętych, a eksperci twierdzą, że Chiny „z łatwością wyprzedzą” inne kraje, w tym Australię, jeśli chodzi o „ogólny wpływ przemysłu wydobywczego na środowisko”.

Chiny regularnie przejmują ponad 90% ton drewna eksportowanego przez Papuę-Nową Gwineę i Wyspy Salomona. Zdjęcie: Alessio Parivera

Analiza danych pokazuje, jak apetyczne są Chiny dla zasobów naturalnych Pacyfiku.

W 2019 roku Chiny zaimportowały z Oceanu Spokojnego 4,8 mln ton drewna, 4,8 mln ton produktów mineralnych i 72 tys. Ton owoców morza.

Japonia była drugim największym odbiorcą zasobów wydobywczych Pacyfiku, importując 4,1 miliona ton minerałów – głównie ropy naftowej – 370 000 ton drewna i 24 000 ton owoców morza. Australia zaimportowała 600 000 ton minerałów, 5 000 ton drewna i 200 ton owoców morza.

Chiny są dominującym odbiorcą zasobów Pacyfiku ze względu na bliskość regionu i potrzebę ożywienia gospodarki – mówi Shane Macleod, badacz z Lowe Institute.

„Po prostu mają apetyt. Potrzebują zasobów naturalnych i szukają zasobów, a Ocean Spokojny jest geograficznie blisko. Dodatkową korzyścią jest to, że linie zaopatrzenia są krótsze”. Możesz więc przyjrzeć się kopalni niklu Ramo pod adresem Papua Nowa Gwinea. Dzięki temu surowce są dostarczane do Chin w regionie bezpośrednio, bez konieczności transportu ich z drugiej strony planety ”.

z Wyspy SalomonaPonad 90% zasobów wydobywczych, mierzone wagowo, trafia do Chin. Chiny regularnie żądają ponad 90% ton drewna, które eksportuje Papua-Nowa Gwinea Wyspy Salomona.

Oprócz bezpośredniego importu zasobów, dane Z American Enterprise Institute wynika, że ​​chińskie firmy zainwestowały ponad 2 miliardy dolarów w wydobycie na Pacyfiku w ciągu ostatnich dwóch dekad. Należą do nich inwestycje w kontrowersyjne PorgeraI Ramo Nickel I Rzeka Frida Kopalnie w PNG.

Rząd chiński też to ma Wyślij miliardy Dolarów w oficjalnym finansowaniu w regionie, w tym dziesiątki milionów nowych obszarów morskich i przemysłowych.

Porównanie eksportu z Pacyfiku

Chiny są największym klientem na Oceanie Spokojnym, niezależnie od tego, czy jest to waga, czy dolary amerykańskie. Jednak Australia jest daleko w tyle, jeśli chodzi o jej wartość – od 2,8 miliarda do 3,3 miliarda dolarów dla Chin w 2019 roku. Wynika to z faktu, że wiele produktów wydobywczych to towary ciężkie, ale stosunkowo niedrogie, takie jak drewno.

„Pod względem ogólnego wpływu przemysłu wydobywczego na środowisko Chiny z łatwością wyprzedzą inne uprzemysłowione kraje, które działają w regionie Pacyfiku, w tym w Australii” – mówi profesor Bill Lawrence z James Cook University w North Queensland.

„Minerały, drewno, paliwa kopalne, żywność i inne towary importowane z wyspiarskich krajów Pacyfiku mają oszałamiającą skalę. Stwarzają ogromne wyzwania dla zrównoważonego rozwoju w regionie”.

„Producenci drewna wysokiego ryzyka”

Papua Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Vanuatu, Tonga i Palau wysyłają ponad 90% swojego eksportu drewna do Chin. Wielkość Chin nie wyjaśnia dokładnie tej koncentracji, ponieważ zużywa mniej niż 10% drewna eksportowanego przez Malezję i jest produktem znacznie większym. Firmy malezyjskie też Kontrolowane Zaloguj się do Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona.

Ciężarówka do drewna przejeżdża przez Vanimo Village w Papui-Nowej Gwinei w drodze do obozu Vanimo Forest Products, gdzie drewno zostanie załadowane na statek w celu eksportu do Chin.
Ciężarówka do drewna przejeżdża przez Vanimo Village w Papui-Nowej Gwinei w drodze do obozu Vanimo Forest Products, gdzie drewno zostanie załadowane na statek w celu eksportu do Chin. Zdjęcie: Chicago Tribune / Tribune News Service via Getty Images

Dla mnie Niektóre szacunkiNielegalne drewno stanowi aż 70% drewna wywożonego z Wysp Salomona.

Jako bardzo duży i bliski kraj Chiny są naturalnym odbiorcą eksportu z Pacyfiku. Ale eksperci twierdzą, że masowy zakup jest również związany z brakiem przepisów dotyczących nielegalnego importu drewna w Chinach i słabą odpowiedzialnością za skutki środowiskowe lub społeczne.

„oboje [Papua New Guinea and Solomon Islands] Cierpi na wszechobecną i głęboko zakorzenioną korupcję, która uniemożliwiała (do tej pory) pociąganie do odpowiedzialności zarówno branży pozyskiwania drewna, jak i polityków, którzy z niej korzystają ”- mówi Leela Stanley, doradca ds. Polityki w organizacji pozarządowej Global Witness.

„Są znanymi producentami drewna wysokiego ryzyka i kraje, w których obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące nielegalnego drewna, powinny ich odpowiednio unikać. Obecnie w Chinach nie ma prawa wyraźnie zakazującego importu nielegalnie wyprodukowanego drewna”.

Wycinka, która ma miejsce na tym obszarze, ma ogromny wpływ na społeczności.

„Większość tego drewna została wyprodukowana nielegalnie, często… w wyniku łamania praw do ziemi. Nie jest to abstrakcyjna koncepcja w PNG, ale taka, która ma realistyczne implikacje dla niezliczonych ludzi w całym kraju. Większość społeczności wiejskich jest od niej bezpośrednio zależna.” Jego ziemie i lasy, przynajmniej dla niektórych jego potrzeb. Kiedy ten las zniknie lub zostanie skradziony, skutki są poważne ”.

Chociaż nowe chińskie prawo leśne, które weszło w życie w lipcu 2020 r., Ma na celu promowanie zrównoważonego handlu drewnem, a także ochronę chińskich lasów, nadal istnieją obawy dotyczące praktyk niektórych firm.

„Nawet jeśli zmieniają się przepisy i zasady, potrzeba czasu i skutecznego egzekwowania, zanim firmy zmienią swoje zachowanie” – mówi Stanley.

Statki rybackie pływające pod obcymi banderami

Rybołówstwo jest ogromnym źródłem dochodu dla wielu małych narodów Pacyfiku. Ale w dużej mierze nie byli w stanie uzyskać pełnej wartości tego zasobu. Oprócz Fidżi kraje Pacyfiku nie były w stanie przesunąć się w górę łańcucha wartości w przetwarzaniu ryb na bardziej wartościowe produkty.

Na przykład Kiribati Otrzymać Aż 75% jego dochodów rządowych pochodzi z opłat i należności za dostęp do połowów. Kiribati eksportuje jednak bardzo niewiele bezpośrednio – w 2019 roku do Chin wyeksportowano tylko 1000 ton owoców morza. W międzyczasie statki pływające pod obcymi banderami wyładowały setki tysięcy ton ryb na wodach Kiribati.

Władze Palau zatrzymały chińską łódź rybacką podejrzaną o nielegalny zbiór ogórków morskich.
Władze Palau zatrzymały chińską łódź rybacką podejrzaną o nielegalny zbiór ogórków morskich. Zdjęcia: Richard Brooks / Lightning Strike Media Productions

Badanie łodzi pływających na Pacyfiku w 2016 roku wykazało, że statki pływające pod chińską banderą znacznie przewyższały statki innych krajów. Chiny miały w tamtym czasie 290 statków przemysłowych, które miały licencje na eksploatację w regionie, co stanowiło ponad jedną czwartą całości, oraz ponad 240 statków ze wszystkich krajów Pacyfiku łącznie.

Poza Papuą-Nową Gwineą statki pływające pod lokalną banderą prowadzą niewielkie połowy morskie na Oceanie Spokojnym. Zamiast tego lokalne rybołówstwo koncentruje się na wodach przybrzeżnych. Według dr Hugh Jovana z UCSD istnieją gatunki bardzo cenione w tej wodzie Południowy Pacyfik, Jak ogórek morski. Ale Jovan mówi, że wiele łowisk przybrzeżnych jest przełowionych lub wyginęło w celach handlowych.

Głównym rynkiem zbytu ogórka morskiego są południowe Chiny, ale został on przełowiony aż do poziomu rządowego Polowanie ustało na kilka lat.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała, że ​​ChinyOdpowiedzialny kraj łowiecki„Z„ zerową tolerancją ”dla naruszeń odpowiednich praw i przepisów popełnionych przez odległe statki rybackie.

„Wzmocniliśmy … współpracę międzynarodową i wykonaliśmy wiele owocnej pracy we wspólnym zwalczaniu nielegalnych połowów i promowaniu zrównoważonego rozwoju zasobów rybnych z innymi krajami”.

Katastrofy górnicze i audyty

Wyspy Salomona, mierzone wagowo, wysyłają do Chin prawie wszystkie swoje produkty mineralne, z których większość to ruda aluminium.

Minerały to ponad 90% wartości całkowitego eksportu Papui-Nowej Gwinei, I wysyła nieco ponad 30% wagi do Chin. Australia jest również głęboko zaangażowana w wydobycie w Papui-Nowej Gwinei – kontroluje kilka największych kopalni i importuje 2,5 miliarda dolarów w złocie w 2019 roku.

Australia pobiera prawie 100% złota z Fidżi i prawie 80% z PNG. Jednak ważąc te metale, są one blade w porównaniu z metalami eksportowanymi do Chin.

Ale Shane McLeod z Lowy Institute twierdzi, że duża różnica między chińskimi i australijskimi partnerami handlowymi polega na tym, w jaki sposób firmy są odpowiedzialne za kwestie środowiskowe i społeczne.

Rozległe operacje wydobywcze w Papui-Nowej Gwinei mają przerażające wyniki środowiskowe, w tym Utylizacja odpadów wydobywczych w anglo-australijskiej kopalni Ok Tedi dla BHP, W anglo-australijskim Panguna z Rio Tinto, a ostatnio w Chinach obsługiwanym przez Ramo Nickel mój. Kilka zagranicznych firm wycofało się następnie z przedsięwzięć, które okazały się szkodliwe dla środowiska.

Kopalnia Panguna wywołała trwającą dekadę wojnę domową w Autonomicznym Regionie Bougainville Papui-Nowej Gwinei.
Kopalnia Panguna wywołała trwającą dekadę wojnę domową w Autonomicznym Regionie Bougainville Papui-Nowej Gwinei. Zdjęcie: Ilya Gridnev / AAP

„Ale chińskie firmy działające za granicą nie podlegają kontroli ze strony rynków krajowych w taki sam sposób, jak firmy z krajów zachodnich” – powiedział McLeod.

„Ok, Teddy to dobry przykład – przyczyną była katastrofa ekologiczna Wielkie zażenowanie do [BHP], Dzięki analizie mediów, które w końcu zostały nakarmione przez inwestorów ”.

Firmy z chińskimi notowaniami / inwestorami stoją w obliczu presji i kontroli, ale myślę, że sposób, w jaki się manifestują, jest nieprzejrzysty i niewidoczny. Nie jest jasne, w jakim stopniu problem środowiskowy ograniczy na przykład działania związane z przedsięwzięciem związanym z zasobami.

Oczekuję informacji zwrotnych z mojego Centrum Klienta [the Metallurgical Corporation of China, the operator of Ramu Nickel] Przychodzi przez kanał polityczny / rządowy, a nie np. Dziennikarz z Chin relacjonujący wpływ tamtejszej kopalni na środowisko ”.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało na prośby gazety Guardian o komentarz.

ostatni rok Rząd Papui-Nowej Gwinei anulował dzierżawę kopalni będącej częściowo własnością Porgera, twierdząc, że kraj nie otrzymał sprawiedliwego udziału w dużych projektach dotyczących zasobów naturalnych. Chiński partner w joint venture, Zijin Mining, przywołał międzynarodowe konsekwencje polityczne, ostrzegając, że spór o wynajem może zaszkodzić relacjom dwustronnym między [PNG] I Chiny ”.

Na horyzoncie może pojawić się kolejny test społecznej odpowiedzialności biznesu, z kopalniami zaproponowanymi przez obie strony australijski I chiński Przedsiębiorstwa w Papui-Nowej Gwinei napotykają przeszkody ze względów środowiskowych i kulturowych.

Uwagi i metody

  • Zbiór danych przepływów handlowych Guardian Australia został utworzony przy użyciu wersji 2019 Baza danych BACI Stworzone przez CEPII. Z kolei baza danych BACI została utworzona przy użyciu Historia Comtrade, Są zgłaszane bezpośrednio przez każdy kraj.

  • Towary zostały zidentyfikowane w bazie danych BACI przy użyciu wersji HS17 Kody HS.

  • Guardian klasyfikuje towary jako „produkty z owoców morza”, „produkty z drewna” lub „oleje, produkty mineralne i mineralne” na podstawie słów kluczowych w kodach HS. Całkowite przepływy handlowe obliczono poprzez agregację danych według wyznaczonego przez Guardiana źródła, importera i kategorii.

READ  Rozpoczyna się spór między Chinami a Japonią o wyspy Senkaku