Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Unia Europejska ocenia sytuację po tym, jak Polska stwierdziła, że ​​spełniła warunki do uzyskania finansowania przez Reuters

Unia Europejska ocenia sytuację po tym, jak Polska stwierdziła, że ​​spełniła warunki do uzyskania finansowania przez Reuters

©Reuters. ZDJĘCIE PLIKU: Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders przemawia na konferencji prasowej podczas konferencji na temat odpowiedzialności Ukrainy w Hadze, Holandia, 14 lipca 2022 r. REUTERS / Piroschka van de Woo / File Photo

WARSZAWA (Reuters) – Polska spełniła ostateczne warunki, aby otrzymać środki o wartości 76 mld euro (83 mld dolarów) z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 – poinformował w piątek minister, ale Bruksela stwierdziła, że ​​nadal ocenia sytuację.

Unia Europejska wstrzymała wypłatę miliardów dolarów przeznaczonych dla Polski w związku z obawami dotyczącymi reform sądownictwa wprowadzonych przez poprzedni nacjonalistyczny rząd PiS, które zdaniem krytyków podważyłyby niezależność sądów.

Nowy prounijny premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie praworządności i uwolnienie funduszy unijnych. Spotyka się jednak z oporem zwolenników i sojuszników byłej partii rządzącej, w tym prezydenta Andrzeja Dudy i części prominentnych sędziów.

„Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej – Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych – 76 mld euro na realizację programów do 2027 r.” – napisała w mediach społecznościowych Minister Finansów i Polityki Regionalnej Katarzyna Pelczyńska Nalickz platforma X.

Celem omawianych funduszy spójności jest podniesienie poziomu życia najbiedniejszych obszarów Unii Europejskiej.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​Polska formalnie poinformowała ją, że jej zdaniem spełniła warunki praworządności niezbędne do otrzymania środków, ale kwestia ta jest nadal przedmiotem oceny.

„Analizujemy pismo przesłane przez polskie władze, aby ocenić, czy Polska spełnia warunek podstawowy w zakresie niezawisłości sądów” – podała Komisja w e-mailu. „Komisja ma trzy miesiące na dokonanie tej oceny”.

Tusk spotkał się w grudniu z dyrektorem naczelnym UE i zapowiedział, że blok przekaże pierwsze 5 miliardów euro pomocy.

Pieniądze nie podlegają zwykłym warunkom UE w zakresie praworządności i stanowią część 60 miliardów euro udziału Polski w unijnym programie stymulacyjnym na walkę z koronawirusem.

READ  Ceny McDonald's: Australijczycy byli zszokowani towarem Mekki za 3,80 dolara

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział w grudniu, że Polska potrzebuje „trochę czasu”, aby poprawić niezależność sądownictwa, aby UE mogła wypłacić więcej pieniędzy.

Nadzieje

Podczas piątkowej wizyty w Warszawie Reynders powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem, że ma nadzieję, że Komisja Europejska będzie mogła wkrótce zatwierdzić pierwszy wniosek Polski o środki unijne.

Wysoki rangą urzędnik nowego polskiego rządu powiedział agencji Reuters przed konferencją prasową, że rząd ma nadzieję, że niektóre kwestie można rozwiązać bez uchwalania nowych przepisów, wobec których Duda mógłby się sprzeciwić.

„Odczuwamy całkowitą ulgę, że wszystko zmierza w dobrym kierunku” – powiedział urzędnik. Dodał: „Z politycznego punktu widzenia zgodziliśmy się z Komisją, że niektóre kwestie zostaną rozwiązane bez nowych przepisów”.

Zapytany o taką możliwość Reynders powiedział, że jeśli Duda sprzeciwi się nowym ustawom, Bruksela i Warszawa będą musiały zastanowić się, co zrobić z funduszami unijnymi.

„Kontynuujemy dialog z Komisją Europejską i podejmujemy dalsze kroki w celu osiągnięcia osiągnięć… Interesuje nas przede wszystkim przywrócenie obywatelom praworządności” – powiedział Bodnar.

Dodał, że jedną z planowanych zmian w procesie jest rozdzielenie obowiązków Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora.

Jak wynika z opublikowanego przez ministerstwo projektu ustawy, prokurator generalny będzie powoływany przez izbę niższą parlamentu za zgodą Senatu na sześcioletnią kadencję bez możliwości przedłużenia.

Po spotkaniu z Reyndersem poseł do rządu koalicyjnego Michał Kobusko powiedział państwowej agencji prasowej PAP, że jego zdaniem Komisja Europejska może uwolnić środki, nawet jeśli Duda zawetuje ustawę mającą na celu przywrócenie praworządności.

„Mam wrażenie, że Komisja Europejska mogłaby być otwarta na udostępnienie Polsce środków także w sytuacji, gdy prezydent zawetuje ustawy” – powiedział.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości poinformowali w piątek, że złożyli wniosek o wotum nieufności dla Bodnara.

READ  Szef grozi zwolnieniem pracowników za mówienie o zapłacie w brutalnej mowie

(1 dolar = 0,9187 euro)