Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jeśli chciwość będzie się utrzymywać, Coles i Woolies mogą pójść drogą Qantas

Jeśli chciwość będzie się utrzymywać, Coles i Woolies mogą pójść drogą Qantas

Chciwość w supermarkecie jest faktem Australia. Rząd Albanii słusznie z tym walczy. Jednak długoterminowe rozwiązania są trudne.

Dowody manipulacji są jasne. Globalny wskaźnik cen żywności ONZ spada od dwóch lat:

Jednak australijskie ceny żywności nadal znacząco rosną:

Dysproporcja to pieniądze pobierane przez pośredników, w tym supermarkety takie jak Coles i Woolworths, w przypadku których marże zysku wzrosły, a oczekiwane są większe:

Trwa już szereg dochodzeń rząd albańskiOraz Senat, związki zawodowe i być może Australijska Komisja ds. Konkurencji i Klimatu, aby wywrzeć presję na administrację, aby położyła kres problemowi.

Jak ostatecznie odkrył Qantas, taka perswazja moralna i ryzyko związane z marką mogą działać na marginesie, ale aby uzyskać rozwiązanie długoterminowe, potrzebna jest większa konkurencja.

Tutaj sytuacja staje się trudna. Biznes supermarketów to mikrokosmos wszystkiego, co jest nie tak z antykonkurencyjną ekonomią polityczną Australii.

W 2019 roku niemiecka sieć supermarketów Kaufland wydała pół miliarda dolarów, próbując śledzić Aldi do Australii.

Wycofała się, zanim straty sięgnęły miliardów. Powody były dobrze zrozumiałe.

Na szczycie Kaufland stanął przed trzema wyzwaniami, czasami nazywanymi grą Buddy Ceny nieruchomościPodejrzane oferty i kiepskie zarobki.

Po pierwsze, bardzo trudne było zabezpieczenie obiektów handlowych o dużej powierzchni dla supermarketów. Ceny nieruchomości komercyjnych są tak samo absurdalne jak mieszkaniowe.

W świecie po Covid-19 powierzchnie handlowe stają się coraz tańsze, jednak należy zliberalizować dostępność gruntów, aby jeszcze bardziej obniżyć ceny i umożliwić budowę.

Po drugie, duopol domów towarowych ma ścisłe umowy z dostawcami. Uważa się je za antykonkurencyjne i należy je złamać.

Po trzecie, spadek dochodów australijskich gospodarstw domowych w ciągu ostatniej dekady sprawił, że handel detaliczny stał się biznesem o niskim wolumenie.

Zmiana tej sytuacji będzie wymagała całego szeregu polityk zwiększających produktywność, w tym niższych wskaźników imigracji i znacznie wyższych inwestycji, a żadne z nich nie jest widoczne na horyzoncie.

READ  Rynki Europy Środkowo-Wschodniej – Waluty poruszają się w bok po silnych wzrostach spowodowanych spekulacjami na temat podwyżki stóp

Krótko mówiąc, skorumpowana ekonomia polityczna Australii praktycznie uniemożliwia przełamanie duopolu supermarketów.

Oznacza to, że pozostaje nam atakować ich ostrym językiem.

David Llewellyn Smith jest głównym strategiem w MB Fund i MB Super. David jest założycielem i wydawcą magazynu Biznes makro Był wydawcą założycielem i redaktorem ds. ekonomii globalnej The Diplomat, wiodącego portalu geopolitycznego i gospodarczego w regionie Azji i Pacyfiku. Jest współautorem książki The Great Collapse z Rossem Garnotem z 2008 roku i redaktorem drugiego czasopisma Garnota Climate Change.