Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że w przyszłym tygodniu zostaną podjęte dwie decyzje w sprawie funduszy unijnych dla Polski, które spowodują całkowite zamrożenie do 137 miliardów euro (około 148,3 miliardów dolarów).
Uzyskanie finansowania stanowić będzie znaczący impuls inwestycyjny dla polskiej gospodarki, która została wstrząśnięta skutkami wojny na sąsiedniej Ukrainie.
Co ogłoszono?
„Mam dobrą wiadomość” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie. „W przyszłym tygodniu uczelnia przedstawi dwie decyzje w sprawie zablokowanych obecnie dla Polski środków europejskich”.
Pozytywna decyzja oznacza, że Warszawa będzie mogła skorzystać z ok. 60 mld euro przeznaczonych dla gospodarki na wyjście z pandemii Covid-19 i odejście od paliw kopalnych.
Polska mogłaby otrzymać także ok. 76,5 mld euro z funduszy spójności na pomoc w podniesieniu poziomu życia w najbiedniejszych państwach członkowskich UE.
Co powinna zrobić Warszawa?
Natomiast prounijny rząd polskiego premiera Donalda Tuska stoi przed zadaniem demontażu polityki dawnej nacjonalistycznej Partii Prawo i Sprawiedliwość, która uwikłała się w spór z Unią Europejską na temat reform sądownictwa i interwencji w mediach państwowych.
Tusk zapowiadał zmianę polityki poprzedniego rządu, ale nadal spotyka się z silnym oporem ze strony sojuszników PiS, w tym prezydenta Andrzeja Dudy, który musi podpisać nowe ustawy.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przybył wcześniej do Brukseli we wtorek, aby przedstawić plan nowego rządu, na który składają się ustawy mające na celu cofnięcie kontrowersyjnych reform.
„To są dla Polski sprawy fundamentalne, sprawy, o które wielu obywateli walczyło na ulicach i musimy po prostu zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zreformować praworządność” – powiedział dziennikarzom Bodnar. „Teraz mamy więcej pracy do wykonania”.
Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że nowy polski rząd wykazał „wyraźne zaangażowanie” w naprawienie szkód, ale przestrzegł, że proces ten będzie długotrwały.
W jaki sposób Unia Europejska nałożyła sankcje na Polskę?
Komisja Europejska w grudniu 2017 r. uruchomiła przeciwko Polsce art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej – środek ostateczny stosowany w przypadku zagrożeń dla praworządności.
Artykuł 7, który został również zastosowany przeciwko Węgrom w 2018 r., teoretycznie mógłby doprowadzić do zawieszenia prawa głosu danego kraju.
Dziesiątki miliardów euro z funduszy na walkę z koronawirusem zostały zamrożone w związku z oskarżeniami, że Warszawa podważyła niezawisłość sędziów i naruszyła demokratyczne mechanizmy kontroli i równowagi.
Koalicja Tuska, na czele której stoi proeuropejska Koalicja Obywatelska, wyłoniła się w październikowych wyborach jako główna siła w parlamencie, choć PiS oskarża się o tworzenie wysoce nierównych warunków wyborczych poprzez wykorzystywanie władzy mediów publicznych.
rc/wd (Reuters, Associated Press)
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu