Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australia zmierza do ujemnych stóp procentowych w związku ze stagnacją na rynku rud żelaza i nieruchomości

Australijska gospodarka to prosta dwusilnikowa maszyna. Dwoma czynnikami są towary i zadłużenie gospodarstw domowych. Moglibyśmy zadzwonić do tych górników i banków. Lub ceny domów rudy żelaza.

Maszyna zasilana jest dochodem towarów pochodzących z zagranicy. Jest to następnie podnoszone na rynkach światowych przez pożyczki bankowe. Dług jest nakierowany na rosnące ceny domów, które napędzają deprecjację.

Przynajmniej tak to działało. Od początku epidemii maszyna zwiększyła dochody z surowców poprzez pożyczki bankowe od: Bank Rezerw Australii

Podobnie jak samoloty dwusilnikowe, Gospodarka australijska Może szybować, gdy jego silniki ryczą jednocześnie. Przykładem jest ubiegły rok.

Może również utrzymać swoją wysokość na jednym silniku. Podobnie jak w okresie po GFC, kiedy wydobycie kwitło, a ceny domów spadły. Lub odwrotnie, podczas krachu górniczego w 2015 r., kiedy ceny domów wzrosły.

Ale kiedy oba silniki ulegną awarii, awaria jest nieuchronna. W tym miejscu znajduje się dzisiaj gospodarka australijska.

Pierwszymi odrzutowcami, które zostaną odpalone, są domy. Zamknięcia Delta podważyły ​​zaufanie i wydatki. Biznes szybko zwalnia, a przyszłe plany inwestycyjne są wstrzymywane.

Związane z: Chiński plan kruszenia australijskiej rudy żelaza

Zamknięcia prawdopodobnie potrwają do listopada, a nawet wtedy pojawią się poważne ograniczenia międzystanowe, co oznacza, że ​​rdzeń nie będzie mógł się odbić.

Drugi grind, który został wprowadzony, to ogromne wzrosty cen towarów. Chiny uruchomiły blokady Covid-19 z ogromnym popytem na podstawowe towary, ale teraz bardzo szybko spowalniają. Ruda żelaza ulega rozkładowi, a węgiel jest następujący:

Związane z: Przeprowadzka, która może prowadzić do wyższych cen domów

Gdy słabną nasze dwa motory gospodarcze, bezrobocie zacznie rosnąć, płace osłabną, a inflacja zniknie.

Jak zareaguje Australia?

Decydenci polityczni mają do wyboru dwa rodzaje dławienia.

Po pierwsze, rządy mogą wydawać więcej – i będą. Ale w przeciwieństwie do roku 2020/21, ponieważ tym razem zyski z wydobycia nie rosną, ściąganie podatków ulegnie zniszczeniu, więc będą chcieli być bardziej konserwatywni.

READ  Leapwork z Kopenhagi zdobywa 62 miliony dolarów serii B Series B dzięki KKR i Salesforce Ventures

Im większy deficyt tym bardziej zaabsorbuje spadające zyski wynikające z załamania się dochodów górniczych. Rzeczywisty wzrost wydatków będzie trudniejszy.

Oznacza to, że druga przepustnica, RBA, będzie musiała wytrzymać większe obciążenie. Australia będzie potrzebowała mniej waluty, aby zrównoważyć spadające dochody z eksportu, więc RBA będzie musiała oczywiście zwiększyć drukowanie pieniędzy i kupowanie obligacji.

Najciekawsze jest to, co zrobisz dla lokalnego popytu. Silnik dochodów z wydobycia prawdopodobnie zostanie wyłączony w 2022 r. Tak więc RBA będzie musiała przyspieszyć swój drugi silnik, rynek mieszkaniowy.

Ale jak może to zrobić, kiedy stopy procentowe są już na poziomie zerowym, a ceny są wysokie?

To jest możliwe. Albo Bank Rezerw Australii będzie musiał negatywnie obniżyć stopę pieniężną. Albo będzie musiała dodrukować więcej pieniędzy do banków, które oferują przy ujemnych stopach zwrotu.

Europejski Bank Centralny robi obie te rzeczy od wielu lat. Europejska stopa pieniężna wynosi -0,5 procent i zapewnia bankom pieniądze, które mogą pożyczać przy oprocentowaniu nawet -1 procent.

Bank Rezerw Australii twierdzi, że nigdy tego nie zrobi. Ale ona zawsze tak mówi.

Kiedy w ekonomicznym kokpicie włącza się alarm i złowieszczy dźwięk „Terrain pull”, nie ma wyboru.

David Llewellyn-Smith jest głównym strategiem w MB Fund i MB Super. Jest wydawcą założycielem i redaktorem biznes uczelniany Był wydawcą założycielem i redaktorem Global Economics w The Diplomat, wiodącym portalu gospodarczym i geopolitycznym w regionie Azji i Pacyfiku. David jest współautorem The Great Crash of 2008 wraz z Rossem Garnottem i był redaktorem drugiego Garnaut Climate Change Review.