Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Unia Europejska zatwierdza „historyczną” reformę prawa azylowego

Unia Europejska zatwierdza „historyczną” reformę prawa azylowego

Jednak rządy UE, urzędnicy i członkowie Parlamentu Europejskiego okrzyknęli wstępne porozumienie w sprawie nowej konwencji bloku w sprawie azylu i migracji jako „historyczne”, twierdząc, że zaktualizowało ono środki, aby uporać się z rosnącą liczbą nielegalnych przyjazdów, przy jednoczesnym zachowaniu poszanowania praw człowieka.

Reforma legislacyjna, która została osiągnięta po długich negocjacjach między państwami członkowskimi UE a legislatorami bloku, nie została jeszcze formalnie przyjęta przez Radę Europejską i Parlament Europejski.

Ma to nastąpić przed czerwcem 2024 r., kiedy to wybory do UE wyłonią kolejny parlament.

Oczekuje się, że nacjonalistyczne partie antyimigranckie zyskają więcej mandatów w parlamencie, co odzwierciedla ostrzejsze stanowisko wśród wyborców w UE zmagających się z wysokimi kosztami życia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z radością przyjęła „historyczne” porozumienie w sprawie „sprawiedliwego i praktycznego podejścia do zarządzania migracją”.

Kilka krajów Unii Europejskiej, w tym Francja, Niemcy, Hiszpania i Holandia, również pochwaliło porozumienie.

Włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantidosi określił uzgodnioną reformę jako „ogromny sukces”, stwierdzając, że kraje pierwszej linii frontu, takie jak jego, „nie czują się już samotne”.

Jednak minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó powiedział, że Węgry, które sprzeciwiają się przyjmowaniu nielegalnych imigrantów lub płaceniu krajom, które ich przyjmują, odrzuciły porozumienie „w możliwie najostrzejszych słowach”.

– Szybsze skanowanie –

Reforma UE obejmuje szybszą kontrolę nielegalnego przybycia, utworzenie granicznych ośrodków zatrzymań, szybką deportację osób, którym odmówiono azylu, oraz mechanizm solidarności mający na celu złagodzenie presji na kraje południa będące świadkami dużego napływu migrantów.

Ta gruntowna reforma, oparta na wniosku Komisji przedstawionym trzy lata temu, utrzymuje obecną zasadę, zgodnie z którą pierwszy kraj UE, do którego przybywa osoba ubiegająca się o azyl, jest odpowiedzialny za jej sprawę.

Aby jednak pomóc krajom, do których przybywa duża liczba przybyszów – jak ma to miejsce w przypadku krajów śródziemnomorskich, takich jak Włochy, Grecja i Malta – ustanowiony zostanie obowiązkowy mechanizm solidarności.

READ  Co najmniej 19 osób zginęło w pożarze mieszkania w Nowym Jorku

Oznacza to, że pewna liczba transferów migrantów do innych krajów UE lub krajów, które odmawiają przyjęcia migrantów, wniesie wkład finansowy lub rzeczowy do tych, które to zrobią, czemu Budapeszt zdecydowanie się sprzeciwia.

Reforma przyspiesza także proces kontroli osób ubiegających się o azyl, dzięki czemu osoby uznane za niekwalifikujące się mogą szybko wrócić do kraju pochodzenia lub tranzytu.

Środek ten – wymagający utworzenia granicznych ośrodków detencyjnych – dotyczy nielegalnych imigrantów pochodzących z krajów, których wnioski o azyl są odrzucane w ponad 80 procentach przypadków.

Rodziny z małymi dziećmi będą miały zapewnione odpowiednie warunki, prawa człowieka będą monitorowane i zapewnione będą bezpłatne porady prawne – stwierdzili eurodeputowani.

Kolejną kwestią jest proponowana „szybka reakcja”, w ramach której można by ograniczyć ochronę osób ubiegających się o azyl w okresach dużych napływów, jak miało to miejsce w latach 2015–2016, kiedy do UE przybyło ponad dwa miliony osób ubiegających się o azyl, w tym wiele z ogarniętej wojną Syrii . .

– Krytyka organizacji charytatywnych –

Dziesiątki organizacji charytatywnych pomagających migrantom skrytykowały zmiany.

Organizacja charytatywna Sea-Watch zajmująca się ratowaniem statków stwierdziła, że ​​porozumienie „będzie kosztować więcej ofiar na morzu”, uznając je za „ukłon w stronę prawicowych partii w Europie”.

Oxfam stwierdziła, że ​​nowy pakiet jest „znacznie gorszy pod wieloma względami” od obecnego systemu, a Stephanie Pope, jedna z ekspertów tej organizacji ds. migracji, określiła go jako „niebezpieczny demontaż podstawowych zasad praw człowieka i prawa dotyczącego uchodźców”.

Amnesty International stwierdziła, że ​​„prawdopodobnym skutkiem będzie zwiększone cierpienie na każdym etapie podróży danej osoby do ubiegania się o azyl w UE”, natomiast Duńska Rada ds. Uchodźców skarżyła się, że „UE powinna chronić uchodźców, a nie utrudniać im życie”.

Pomimo tych obaw grecki premier Kyriakos Mitsotakis wyraził „zadowolenie” z wysiłków na rzecz „wdrożenia rygorystycznej, ale sprawiedliwej polityki migracyjnej”.

READ  Śledztwo w sprawie babci, która „za dużo” wygrała na loterii

Wysoki Komisarz UNHCR Filippo Grandi stwierdził natomiast, że porozumienie było „bardzo pozytywnym krokiem” i że UNHCR „jest gotowe udzielić porad i wsparcia”, gdy zostanie ono wprowadzone w życie.

W Unii Europejskiej obserwuje się wzrost liczby nielegalnych przyjazdów i wniosków o azyl.

W ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku unijna agencja graniczna Frontex odnotowała ponad 355 000 nielegalnych przekroczeń granicy do Wspólnoty, co stanowi wzrost o 17 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Według Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu liczba osób ubiegających się o azyl w tym roku może przekroczyć milion.

Yuan-m/g