Komisja Europejska zatwierdziła program polskiego rządu dotyczący przekazania około 1 miliarda euro (4,7 miliarda złotych) pomocy publicznej dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku wojny Rosji z Ukrainą.
Wsparcie będzie polegać na bezpośrednich dotacjach w wysokości do 250 000 EUR na beneficjenta, aby pomóc producentom rolnym poradzić sobie ze wzrostem cen nawozów i niestabilnością rynku.
„Komisja stwierdziła, że polski program jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zakłóceniom w gospodarce państwa członkowskiego” – powiedział organ wykonawczy UE. Zasady blokowe generalnie zabraniają pomocy rządowej, z wyjątkiem niektórych uzasadnionych przypadków.
#EUPomoc państwa Komisja zatwierdziła warty 1 mld polskich euro program wsparcia producentów rolnych w kontekście wojny z Rosją # Ukraina.
Wszystkie informacje 👇https://t.co/rk4DZkgjSI pic.twitter.com/AHBId8SeoK
– Konkurs Unii Europejskiej (EU_Competition) 23 maja 2023 r
Pomoc będzie przeznaczona dla polskich producentów rolnych dotkniętych wojną lub kolejnymi sankcjami i kontrsankcjami. Musi zostać przyznany nie później niż 31 grudnia 2023 r.
Program został zatwierdzony w ramach przyjętych przez Komisję w marcu Ram pomocy rządowej w sytuacjach kryzysowych i przejściowych, będących kontynuacją wcześniejszego programu opracowanego wkrótce po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę.
Ramy te mają na celu wspieranie kluczowych sektorów w przechodzeniu na gospodarkę o zerowej emisji netto poprzez wprowadzenie środków mających na celu zmniejszenie zużycia energii i ułatwienie dekarbonizacji, przy jednoczesnej ochronie niektórych sektorów przed negatywnymi skutkami obecnego kryzysu.
Kiedy wybuchła pierwsza wojna, ceny nawozów były już rekordowo wysokie z powodu postpandemicznych wąskich gardeł. Jednak inwazja i wynikające z niej sankcje ze strony największego światowego eksportera, Rosji, spowodowały wzrost cen, które w przypadku chlorku potasu wzrosły o 50% do ponad 1200 USD za tonę w ciągu pierwszych dwóch miesięcy.
Dzisiejsza decyzja to kolejne zielone światło od Komisji Europejskiej dla polskiego rządu na wprowadzenie środków wsparcia dla rolników. W zeszłym tygodniu zatwierdziła program o wartości 1,3 miliarda euro, który zapewnia dotacje ubezpieczeniowe dla producentów rolnych.
Obie decyzje zapadły po niedawnych protestach rolników w Polsce – a także innych wschodnich krajach UE – w związku ze skutkami ukraińskich transferów zboża, które nasiliły się w czasie wojny i które według rolników obniżyły ceny na rynku.
Skargi te skłoniły Polskę do jednostronnego zakazania importu i tranzytu ukraińskiego zboża – co było niedozwolone w unijnych przepisach handlowych, ale ostatecznie doprowadziło do porozumienia z Brukselą, które zakazało importu do pięciu państw członkowskich, ale zezwalało na tranzyt przez nie.
W ramach umowy Komisja Europejska zobowiązała się również do przekazania 100 mln euro na wsparcie rolników w tych pięciu krajach, w tym 40 mln euro dla Polski.
Decyzja Polski o zakazie ukraińskiego zboża – która rozgniewała zarówno Kijów, jak i Brukselę – pokazała, jak ważne są głosy wiejskie dla partii rządzącej, która stara się o reelekcję.
Na obszarach wiejskich mieszka 40% ludności Polski, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej https://t.co/QI2WRqUHaT
– Notatki z Polski 🇵🇱 (notatki z Polski) 25 kwietnia 2023 r
Główne źródło obrazu: Chrisa Ensmingera / rozpryskiwać
Alicia Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej współpracował z Reutersem.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Doświadczenia Polski w demokracji nieliberalnej
Nowy cios dla pożyczkodawcy dla posiadaczy kredytów hipotecznych
Klient Woolworths odczuwa „zastępcze zawstydzenie” z powodu niezwykłego biznesu swojego przyjaciela z bananami