Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Urzędnicy: W Kambodży nie stwierdzono przenoszenia ptasiej grypy z człowieka na człowieka

Źródło: Unsplash / CC0 Public Domain

Kambodżańskie władze ds. zdrowia stwierdziły, że nie ma przeniesienia ptasiej grypy z człowieka na człowieka, jeśli ojciec i córka zarażą się wirusem.

11-latka zmarła w ubiegłą środę, a jej ojciec został zbadany dwa dni później, co skłoniło Światową Organizację Zdrowia do wyrażenia zaniepokojenia możliwym przeniesieniem wirusa z człowieka na człowieka.

Jedna z najgorszych na świecie epidemii ptasiej grypy szaleje od końca 2021 r., kiedy zabija się dziesiątki tysięcy drobiu, masowo ginie dzikie ptactwo, a wśród niektórych ssaków rośnie liczba infekcji.

Departament Kontroli Chorób Zakaźnych Kambodży poinformował we wtorek, że 49-letni ojciec, który nie miał żadnych objawów, wyzdrowiał i został wypisany ze szpitala.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom powiedziało: „Dochodzenie wykazało, że oboje zarazili się (wirusem) od ptaków w wiosce. Nie stwierdzono transmisji między ojcem a córką”.

Ludzie rzadko zarażają się ptasią grypą, ale jeśli już, to zwykle w wyniku bezpośredniego kontaktu z zarażonymi ptakami.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich dwóch dekad odnotowano prawie 900 potwierdzonych przypadków zakażenia H5N1 u ludzi i ponad 450 zgonów.

READ  Rozpraszanie pyłu dla łazika marsjańskiego NASA w lipcu. słabnąca siła