Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Usunięcie Radosława Schmegulskiego ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Usunięcie Radosława Schmegulskiego ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Ministerstwo Kultury usunęła Radosława Schmegulskiego ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), co wywołało falę szoku w lokalnej branży filmowej, choć nie było całkowicie nieoczekiwane.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w czwartek na konferencji prasowej o dymisji Schmegulskiego.

Schmigulski znalazł się w gronie trzech dyrektorów instytucji kultury i szefa instytutu badawczego, powołanych za poprzedniego prawicowego rządu polskiego na czele z Partią Prawo i Sprawiedliwość i usuniętych ze swoich ról w akcji.

Dymisja następuje w ramach szerszej kampanii centroprawicowego rządu premiera Donalda Tuska, który cztery miesiące temu objął władzę, aby przywrócić niezależność instytucji państwowych, które jego zdaniem zostały podważone przez władzę PiS.

Sienkiewicz już wcześniej dzierżył siekierę w polskim nadawcy państwowym w grudniu ubiegłego roku, zwalniając wyższą kadrę kierowniczą w związku z oskarżeniami, że zrobili z niej rzeczniczkę prawicowej polityki poprzedniego rządu.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Kultury oraz na koncie X zacytowano Sienkiewicza, który stwierdził, że czwartkowe zwolnienia „przywrócą” zniszczone instytucje dla wszystkich „polskich mężczyzn i kobiet”.

„Wierzę, że te instytucje można zachować, zreformować i przekształcić w coś znacznie więcej niż tylko źródło finansowania partii” – powiedział.

Schmigulski został powołany na stanowisko dyrektora PFI w 2017 roku przez były prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości, zastępując Magdalenę Srokę.

Nominacja ta wywołała oburzenie profesjonalistów filmowych w Polsce i całej Europie, a ówczesny prezes Europejskiej Akademii Filmowej Wim Wenders opublikował list otwarty do Ministra Kultury Piotra Glińskiego, w którym potępił to posunięcie.

Ministerstwo Kultury poinformowało w czwartek, że dymisja Schmegulskiego nastąpiła po przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli kontroli finansowania kin oraz skargach lokalnych przedstawicieli branży filmowej na cenzurę i brak przejrzystości.

Już w lutym główne polskie związki filmowe, zrzeszające około pięciu tysięcy profesjonalistów, wysłały list do Sienkiewicza, żądając zwolnienia Schmegulskiego.

READ  Activision otwiera nowe studio, którego zadaniem będzie stworzenie opartej na narracji serii AAA

Cytowano wypowiedź Sienkiewicza: „Kilka tysięcy twórców filmowych zwracało się do mnie z apelem o zwolnienie reżysera Schmegulskiego ze względu na stosowanie cenzury, ograniczenia wobec artystów, trudności w regulowaniu żądań i dotacji oraz brak przejrzystości w podejmowanych decyzjach”.

Camilla Durbach została p.o. dyrektora fundacji, a Ministerstwo Kultury obiecało powołanie nowego stałego dyrektora w drodze konkursu na to stanowisko.

Dodał, że działalność organizacji będzie kontynuowana, a rundy finansowania odbędą się zgodnie z planem.

Śmigulski wydał krótkie oświadczenie dla polskich mediów, w którym potwierdził swoje odejście.

„Po ponad sześciu latach kończę dziś pracę na stanowisku dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dziękuję filmowcom, mediom i współpracownikom za ostatnie lata współpracy. Życzę mojemu następcy i całemu polskiemu środowisku filmowemu wielu sukcesów w nadchodzących latach.”