Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Vaughan Gething: Minister spraw zagranicznych wyraża ubolewanie ze względu na skutki przekazywania odpadów

Vaughan Gething: Minister spraw zagranicznych wyraża ubolewanie ze względu na skutki przekazywania odpadów

  • autor, Davida Deansa
  • Rola, Korespondent polityczny BBC Wales News

Vaughan Gething powiedział Seneddowi, że żałuje „skutków” swojej decyzji o zabraniu 200 000 funtów firmie należącej do człowieka skazanego za nielegalne składowanie.

Pierwszy Minister wyraził również ubolewanie z powodu doniesień medialnych z ostatnich trzech miesięcy, ale przyznał, że „grupie ludzi” wyrządzono „prawdziwą krzywdę”.

Gething znalazł się pod ostrzałem, odkąd zapewnił sobie pieniądze na swoją kampanię przywódczą, którą wygrał w marcu.

Ron ap Earwerth z Plaid Cymru zastanawiał się, czy Gething nie obwinia dziennikarzy za swoje komentarze.

Tymczasem przywódca walijskich torysów Sind oskarżył Pierwszego Ministra o to, że jest „najniższego szczebla” za poruszenie tematu jego nieobecności spowodowanej chorobą w następstwie zeszłotygodniowego głosowania nad wotum nieufności.

W zeszłym tygodniu Gething stracił wotum zaufania po tym, jak dwóch jego zastępców – Lee Waters i Hannah Blethyn – było nieobecnych z powodu choroby.

W weekend pierwszy minister powiedział, że chce „nowego początku”.

Gething przyjął 200 000 funtów od Dawson Environmental Group, której właścicielem jest David John Neil, który w 2013 r. został skazany na karę więzienia w zawieszeniu za nielegalne składowanie odpadów, a w 2017 r. otrzymał kolejny wyrok za nieposprzątanie.

Pytania Pierwszego Ministra w Senedd zdominowały pytania dotyczące zarządzania i darowizn pana Gethinga, odkąd wygrał on konkurs walijskiej Partii Pracy i zastąpił Marka Drakeforda.

Przez cały czas pan Gething zapewniał, że przestrzega zasad dotyczących darowizn.

„Zdaję sobie sprawę, że grupie ludzi w tym miejscu wyrządzono prawdziwą krzywdę”.

Gething przedstawił uwagi podczas przesłuchania przez przywódcę Plaid Cymru Rhuna ap Iorwertha.

Przywódca w kratę zapytał: „Czy tak to ukrywano, czy tak to relacjonowano?

„Jestem byłym dziennikarzem, jestem członkiem Krajowego Związku Dziennikarzy. Czy winicie za to dziennikarzy? Czy winicie członków opozycji za sposób, w jaki głosowaliśmy w zeszłym tygodniu?”

Dodał: „Mamy tu do czynienia z tym, że wyrok Pierwszego Ministra był wielokrotnie kwestionowany”.

Lider konserwatystów Snead Andrew RT Davies oskarżył Gethinga o to, że reprezentuje „najniższy szczebel”, gdy mówił o swojej nieobecności spowodowanej chorobą po zeszłotygodniowym wotum nieufności.

Davies powiedział państwom członkowskim, że w pewnym momencie poradzono mu, aby uporządkował swoje sprawy.

Pierwszy Minister powiedział: „Wydaje mi się, że przedstawiłem fakty.

„Prawda jest taka, że ​​przez około trzy miesiące byliśmy dobrani w parze przy każdej okazji i przy każdym głosowaniu i było to słuszne postępowanie, ponieważ całkowicie akceptuję, że nie czułeś się dobrze, nie byłeś wystarczająco dobry, aby wziąć udział, nie byłeś wystarczająco dobry Aby udostępnić, włącz ekran i tak powinno być.

Lider torysów został „dobrany w parę” podczas kilkumiesięcznej nieobecności w 2021 r., co oznacza, że ​​członek Partii Pracy nie brał udziału w głosowaniach, aby nadrobić jego nieobecność.

Partia Konserwatywna w zeszłym tygodniu w wotum zaufania odrzuciła połączenie dwóch członków Partii Pracy, powołując się na alternatywy i rozwiązania hybrydowe, przy czym zwykle nie proponuje się takiego połączenia w drodze wotum nieufności.