Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Australii stanie najwyższa drewniana wieża na świecie

W Australii stanie najwyższa drewniana wieża na świecie



CNN

Zachodni Australia Miasto może wkrótce stać się siedzibą najwyższego drewnianego budynku na świecie po tym, jak władze w Perth wyraziły zgodę na plany budowy „hybrydowej” wieży o wysokości 191,2 m (627 stóp) z bloków drewnianych.

W czwartek wspólny panel ds. oceny rozwoju metra wewnętrznego i południowego w Perth (JDAP) zatwierdził propozycję Grange Development dotyczącą drapacza chmur, obecnie nazywanego budynkiem C6, który byłby prawie dwukrotnie wyższy od obecnego rekordzisty.

Deweloperzy twierdzą, że 42% proponowanej wieży będzie zbudowane z drewna, a kolumny i rdzeń będą wykonane ze zbrojonego betonu.

Jeśli wieżowiec zostanie ukończony, przewyższy najwyższy na świecie hybrydowy budynek z betonu drzewnego, Ascent Tower w Milwaukee w stanie Wisconsin, który ma 25 pięter, czyli 86 metrów (284 stóp) wysokości, według Rada ds. Budynków Wysokich i Siedlisk Miejskich. Proponowana konstrukcja, zlokalizowana przy Charles Street w South Perth, będzie również wyższa od przyszłego drewna hybrydowego Siedziba Atlassian mieści się w Sydneyktóry chce pobić rekord Ascent, ale tak jest Jeszcze nie skończone.

Podobnie jak Atlassian, proponowana wieża C6 będzie łączyć w sobie belki z drewna klejonego warstwowo i stalową konstrukcję zewnętrzną w celu podparcia konstrukcji.

Dzięki uprzejmości Grange Development

Wizualizacja artystyczna mieszkania w C6.

Według Grange Development w 50-piętrowej wieży znajdzie się ponad 200 mieszkań i będzie to pierwszy budynek mieszkalny o ujemnej emisji dwutlenku węgla w Australii Zachodniej.

„Celem C6 zawsze była w swej istocie prosta propozycja” – powiedział w komunikacie prasowym James Dibble, dyrektor Grange Development. „Naszą ambicją w przypadku C6 jest skupienie się na podejściu bardziej świadomym klimatu”.

Według Grange do budowy wieży zostanie wykorzystane 7400 metrów sześciennych (ponad 260 000 stóp sześciennych) drewna pozyskanego z 600 drzew.

„Nie możemy uprawiać betonu” – stwierdził Dibble we wniosku skierowanym do władz Perth, opisując plan jako „nowy program open source, który wykorzystuje hybrydową metodologię budowy w celu zrównoważenia emisji dwutlenku węgla w naszym środowisku zabudowanym, które w największym stopniu przyczynia się do klimat.” „To się zmienia.”

READ  Kraków gospodarzem 61. Konferencji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń (ICCA) 2022

„To nasza szansa, aby powiedzieć, że naprawdę zależy nam na czekającym nas kryzysie mieszkaniowym i kryzysie klimatycznym, z którym niewiele robimy jako branża” – dodał.

04:24- Źródło: CNN

Krótka historia najwyższych budynków świata

Oprócz wykorzystania drewna plan Grange obejmuje również elementy zielone, takie jak ogród na dachu, miejska farma i dostęp dla mieszkańców do 80 nowych, w pełni elektrycznych samochodów Tesla Model 3.

Philip Oldfield, profesor architektury i dyrektor Szkoły Środowiska Zbudowanego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, powiedział CNN, że z punktu widzenia ochrony środowiska jego zdaniem projekt ma „silne referencje”.

„Zwykle budujemy wieżowce ze stali i betonu. Cement jest odpowiedzialny za 8% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Zastąpienie betonu i stali materiałami pochodzenia biologicznego, takimi jak drewno, znacznie zmniejszy wpływ budynku na środowisko, ” Oldfield powiedział przez telefon.

Wyraził jednak wątpliwości co do niektórych pozostałych twierdzeń dewelopera.

„Jestem bardziej pesymistyczny, jeśli chodzi o pomysł neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedział Oldfield. „Jedynym sposobem, w jaki budynek mógłby stać się ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla, jest to, że budynek zmagazynował w drewnie więcej węgla, niż zostało uwolnione (przez) inne materiały. Może to być możliwe, ale zawsze będzie tymczasowe.”

Oldfield optymistycznie ocenia rosnące wykorzystanie drewna w budownictwie.

„Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że to duży krok naprzód” – powiedział. „Musimy budować więcej naszych budynków z drewna”.