Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Australii stanie najwyższa drewniana wieża na świecie

W Australii stanie najwyższa drewniana wieża na świecieCNN

Zachodni Australia Miasto może wkrótce stać się siedzibą najwyższego drewnianego budynku na świecie po tym, jak władze w Perth wyraziły zgodę na plany budowy „hybrydowej” wieży o wysokości 191,2 m (627 stóp) z bloków drewnianych.

W czwartek wspólny panel ds. oceny rozwoju metra wewnętrznego i południowego w Perth (JDAP) zatwierdził propozycję Grange Development dotyczącą drapacza chmur, obecnie nazywanego budynkiem C6, który byłby prawie dwukrotnie wyższy od obecnego rekordzisty.

Deweloperzy twierdzą, że 42% proponowanej wieży będzie zbudowane z drewna, a kolumny i rdzeń będą wykonane ze zbrojonego betonu.

Jeśli wieżowiec zostanie ukończony, przewyższy najwyższy na świecie hybrydowy budynek z betonu drzewnego, Ascent Tower w Milwaukee w stanie Wisconsin, który ma 25 pięter, czyli 86 metrów (284 stóp) wysokości, według Rada ds. Budynków Wysokich i Siedlisk Miejskich. Proponowana konstrukcja, zlokalizowana przy Charles Street w South Perth, będzie również wyższa od przyszłego drewna hybrydowego Siedziba Atlassian mieści się w Sydneyktóry chce pobić rekord Ascent, ale tak jest Jeszcze nie skończone.

Podobnie jak Atlassian, proponowana wieża C6 będzie łączyć w sobie belki z drewna klejonego warstwowo i stalową konstrukcję zewnętrzną w celu podparcia konstrukcji.

Dzięki uprzejmości Grange Development

Wizualizacja artystyczna mieszkania w C6.

Według Grange Development w 50-piętrowej wieży znajdzie się ponad 200 mieszkań i będzie to pierwszy budynek mieszkalny o ujemnej emisji dwutlenku węgla w Australii Zachodniej.

„Celem C6 zawsze była w swej istocie prosta propozycja” – powiedział w komunikacie prasowym James Dibble, dyrektor Grange Development. „Naszą ambicją w przypadku C6 jest skupienie się na podejściu bardziej świadomym klimatu”.

Według Grange do budowy wieży zostanie wykorzystane 7400 metrów sześciennych (ponad 260 000 stóp sześciennych) drewna pozyskanego z 600 drzew.

„Nie możemy uprawiać betonu” – stwierdził Dibble we wniosku skierowanym do władz Perth, opisując plan jako „nowy program open source, który wykorzystuje hybrydową metodologię budowy w celu zrównoważenia emisji dwutlenku węgla w naszym środowisku zabudowanym, które w największym stopniu przyczynia się do klimat.” „To się zmienia.”

READ  Alvey Reels Australia zostanie zamknięte po 102 latach z powodu kosztów łańcucha dostaw

„To nasza szansa, aby powiedzieć, że naprawdę zależy nam na czekającym nas kryzysie mieszkaniowym i kryzysie klimatycznym, z którym niewiele robimy jako branża” – dodał.

04:24- Źródło: CNN

Krótka historia najwyższych budynków świata

Oprócz wykorzystania drewna plan Grange obejmuje również elementy zielone, takie jak ogród na dachu, miejska farma i dostęp dla mieszkańców do 80 nowych, w pełni elektrycznych samochodów Tesla Model 3.

Philip Oldfield, profesor architektury i dyrektor Szkoły Środowiska Zbudowanego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, powiedział CNN, że z punktu widzenia ochrony środowiska jego zdaniem projekt ma „silne referencje”.

„Zwykle budujemy wieżowce ze stali i betonu. Cement jest odpowiedzialny za 8% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Zastąpienie betonu i stali materiałami pochodzenia biologicznego, takimi jak drewno, znacznie zmniejszy wpływ budynku na środowisko, ” Oldfield powiedział przez telefon.

Wyraził jednak wątpliwości co do niektórych pozostałych twierdzeń dewelopera.

„Jestem bardziej pesymistyczny, jeśli chodzi o pomysł neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedział Oldfield. „Jedynym sposobem, w jaki budynek mógłby stać się ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla, jest to, że budynek zmagazynował w drewnie więcej węgla, niż zostało uwolnione (przez) inne materiały. Może to być możliwe, ale zawsze będzie tymczasowe.”

Oldfield optymistycznie ocenia rosnące wykorzystanie drewna w budownictwie.

„Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że to duży krok naprzód” – powiedział. „Musimy budować więcej naszych budynków z drewna”.