Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W ciągu następnej dekady Arktyka może stać się wolna od lodu

W ciągu następnej dekady Arktyka może stać się wolna od lodu

Według nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Colorado Boulder już w Arktyce letnie dni będą praktycznie pozbawione lodu morskiego już w ciągu najbliższych dwóch lat.

Wyniki opublikowane 5 marca w czasopiśmie Nature Reviews Earth & Environment sugerują, że pierwszy dzień wolny od lodu w Arktyce może nastąpić ponad 10 lat wcześniej niż poprzednie prognozy, które skupiały się na tym, kiedy region będzie wolny od lodu przez miesiąc. Albo więcej. Tendencja ta pozostaje stała we wszystkich przyszłych scenariuszach emisji.

Do połowy stulecia we wrześniu, kiedy pokrywa lodowa w regionie będzie minimalna, przez cały miesiąc w Arktyce nie będzie pływającego lodu. Pod koniec tego stulecia sezon bez lodu może trwać kilka miesięcy w roku, w zależności od przyszłych scenariuszy emisji. Na przykład w scenariuszu zakładającym wysoką emisję gazów cieplarnianych lub scenariuszu normalnego funkcjonowania najbardziej wysunięty na północ region planety mógłby pozostać wolny od lodu nawet w niektóre zimowe miesiące.

Dla naukowców fakt, że Arktyka jest wolna od lodu, nie oznacza, że ​​nie będzie lodu wodnego.

Zamiast tego naukowcy twierdzą, że Arktyka jest wolna od lodu, gdy ocean ma mniej niż 1 milion kilometrów kwadratowych (386 000 mil kwadratowych) lodu. Próg stanowi mniej niż 20% minimalnej sezonowej pokrywy lodowej w regionie w latach 80. XX wieku. W ostatnich latach co najmniej we wrześniu powierzchnia lodu morskiego na Oceanie Arktycznym wynosiła około 3,3 miliona kilometrów kwadratowych.

Alexandra Jahn, profesor nadzwyczajny nauk o atmosferze i oceanach oraz pracownik Instytutu Badań nad Arktyką i Alpami na Uniwersytecie Kalifornijskim w Boulder, postanowiła przeanalizować istniejącą literaturę na temat prognoz dotyczących lodu morskiego. Ona i jej współpracownicy przeanalizowali także dane dotyczące zasięgu lodu morskiego z obliczeniowych modeli klimatu, aby ocenić, jak Arktyka będzie się zmieniać codziennie w przyszłości.

READ  Curiosity Rover uchwycił to zdjęcie delikatnego i delikatnego metalicznego „kwiatka” na Marsie

Odkryli, że pierwszy dzień, w którym pokrywa lodu morskiego spadnie poniżej progu jednego kilometra kwadratowego, nastąpi średnio cztery lata wcześniej niż średnie miesięczne, ale może nastąpić 18 lat wcześniej.

„Jeśli chodzi o informowanie o tym, czego naukowcy spodziewają się wydarzyć w Arktyce, ważne jest przewidzenie, kiedy możemy zaobserwować pierwsze warunki wolne od lodu w Arktyce, co będzie widoczne w codziennych danych satelitarnych” – powiedział Jahn.

Zespół przewidział, że Ocean Arktyczny po raz pierwszy będzie wolny od lodu pod koniec sierpnia lub na początku września, między latami 20. a 30. XXI wieku, przy wszystkich scenariuszach emisji.

Yan powiedział, że główną przyczyną utraty lodu morskiego są emisje gazów cieplarnianych. Zmniejszona pokrywa śnieżna i lodowa zwiększa ilość ciepła pochodzącego ze światła słonecznego pochłanianego przez ocean, przyspieszając topnienie lodu i ocieplając Arktykę.

Zmniejszanie się pokrywy lodowej ma poważny wpływ na zwierzęta arktyczne, których przetrwanie jest zależne od lodu morskiego, w tym na foki i niedźwiedzie polarne. Ponadto badacze obawiają się, że w miarę ocieplania się oceanu ryby obce mogą przedostać się do Oceanu Arktycznego. Wpływ tych gatunków inwazyjnych na lokalne ekosystemy pozostaje niejasny.

Utrata lodu morskiego stwarza również ryzyko dla społeczności żyjących w pobliżu strefy przybrzeżnej. Jan powiedział, że lód morski odgrywa ważną rolę w łagodzeniu skutków fal oceanicznych na tereny przybrzeżne. W miarę cofania się lodu morskiego fale oceaniczne staną się większe, powodując erozję wybrzeży.

Chociaż Arktyka wolna od lodu jest nieunikniona, Yan powiedział, że przyszłe poziomy emisji nadal będą determinować częstotliwość występowania takich warunków. W scenariuszu średnich emisji, czyli ścieżce, jaką podąża obecnie społeczeństwo, Arktyka może uwolnić się od lodu dopiero późnym latem i wczesną jesienią, od sierpnia do października. Jednak w scenariuszu zakładającym najwyższe emisje do końca tego stulecia Arktyka może pozostać wolna od lodu nawet przez dziewięć miesięcy.

READ  W sobotę pierścień ognia ogarnie Amerykę

„To zmieniłoby Arktykę w zupełnie inne środowisko, z białej letniej Arktyki do błękitnej Arktyki. Zatem nawet jeśli warunki wolne od lodu są nieuniknione, nadal musimy utrzymywać emisje na jak najniższym poziomie, aby uniknąć warunków wolnych od lodu .” Przez długi czas”. – powiedział Jan.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​lód morski w Arktyce jest odporny i może szybko powrócić, jeśli pogoda się pogorszy.

„W przeciwieństwie do pokrywy lodowej Grenlandii, której tworzenie trwało tysiące lat, nawet gdybyśmy stopili cały lód morski w Arktyce, gdybyśmy mogli następnie dowiedzieć się, jak w przyszłości wyciągnąć dwutlenek węgla z atmosfery, aby odwrócić globalne ocieplenie, lód morski ulegnie zmianie.” . „Wróć tam za dziesięć lat” – powiedział Jan.

Praca ta została sfinansowana przez amerykańską Narodową Fundację Nauki, Fundację Alexandra von Humboldta i NASA.

/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.