Czternaście miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę oznaki końca wojny są jeszcze daleko. Sankcje szkodzą rosyjskiej gospodarce, choć jak dotąd są bardziej ograniczone, niż pierwotnie oczekiwano. Ryzyko konfliktu może wzrosnąć w innych częściach świata, częściowo w wyniku pandemii.
W tym tygodniu Rosja przeprowadziła serię ataków rakietowych na Kijów i inne ukraińskie miasta, w tym na Uman, gdzie w jednym bloku mieszkalnym zginęło co najmniej 19 osób. Minęło ponad czterysta dni od rozpoczęcia inwazji i niewiele wskazuje na to, by konflikt wygasł.
W rzeczywistości obie strony zobowiązały się do kontynuowania walki, pomimo określania obecnej sytuacji na Ukrainie jako „Bardzo krwawa sytuacjaAnatol Levin, były korespondent wojenny i dyrektor Programu Eurazja w Instytucie Quincy. Jeśli Rosja lub Ukraina nie zapewnią sobie znaczącej przewagi militarnej – której do tej pory nie były w stanie osiągnąć – Wzywa do wynegocjowanego zakończenia wojny prawdopodobnie wzrośnie.
Ale „dyplomacja może działać tylko wtedy, gdy inne narzędzia nie mogą” – powiedział Richard Haass, były specjalny wysłannik USA w Irlandii Północnej i przewodniczący Rady ds. Ostatni artykuł O lekcjach dla Ukrainy z konfliktu w Irlandii Północnej. Ekonomiczne skutki niepokojów i ich następstwa są badane w wielu segmentach Monitora Ekonomicznego, w tym w jednym z wcześniejszych w tym miesiącu z okazji 25. rocznicy jego powstania.y Pamiątka porozumienia wielkopiątkowego.
Negocjowane ugody obejmują akceptację warunków mniejszych niż całkowite zwycięstwo i częstomniej niż całkowity spokójKażde rozwiązanie wymagałoby dyplomacji między Rosją a Ukrainą decyzje O formie rozstrzygnięcia, czerwonych liniach i akceptowalnych wynikach, zwłaszcza w odniesieniu do przyszłości Donbasu i Krymu.
Jednak do tej pory Negocjacja Między Moskwą a Kijowem nabrała niewielkiego rozpędu. Jedynym wyjątkiem jest Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego, mająca na celu umożliwienie bezpiecznego przepływu ukraińskiego eksportu zboża przez trzy porty, którą oba rządy podpisały z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych w lipcu 2022 r. W przyszłym tygodniu w Obserwatorium opublikujemy artykuł omawiający implikacje tego porozumienie w sprawie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
Sankcje a rosyjska gospodarka
Kontynuacja konfliktu oznacza, że na Rosję nadal nałożony jest szereg sankcji gospodarczych. Ich wpływ na rosyjską gospodarkę jest tematem dwóch nowych artykułów Richarda Disneya (University of Sussex) w The Observatory w tym tygodniu.
Pierwsza podkreśla, że pierwotni prognostycy mogli być zbyt optymistyczni w swoich przewidywaniach dotyczących skutków sankcji. Bank Światowy i Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) oszacowały, że PKB Rosji spadnie o 11-12% do końca 2022 roku. W rzeczywistości na początku 2023 roku realny PKB Rosji będzie niższy o 7-10%. niż miałoby to miejsce bez zastosowania sankcji.
Chociaż jest to mniej niż początkowe oczekiwania, nadal wskazuje to na znaczący wpływ na rosyjską gospodarkę. Richard zauważa, że ograniczenie skutków sankcji wymagało „bardzo proaktywnej polityki” ze strony rosyjskiego rządu i banku centralnego, obejmującej duży pakiet wsparcia fiskalnego dla przedsiębiorstw oraz aktywną politykę pieniężną w celu zachowania wartości rubla i rosyjskich bilansów. istniejące instytucje.
Rosyjski eksport ropy i gazu również został dotknięty sankcjami – czy to embargo na ropę nałożonymi na kraje UE, czy pułap cenowy uzgodniony przez kraje G7. Chociaż zmniejszyło to eksport i dochody, Richard zwraca uwagę, że rynek ropy i gazu wspiera rosyjską gospodarkę.
W szczególności Moskwie udało się przekierować eksport energii na inne rynki, w szczególności do Azji. Było to jednak kosztowne, zarówno dla Rosji, jak i dla krajów importujących, przez co przyszłość tych umów była niepewna. Ten ostatni ma „silne zachęty do kupowania ropy z mniej ryzykownych źródeł”.
Długoterminowe skutki wojny dla rosyjskiej gospodarki będą prawdopodobnie zależeć od zdolności kraju do przeorientowania się na inne rynki oraz gotowości krajów zachodnich do utrzymania sankcji.
uchodźcy
I zgodnie z Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Nieco ponad pięć milionów z tych osób jest zarejestrowanych do tymczasowej ochrony (lub podobnych programów) w krajach europejskich.
Historia mówi nam, że oprócz natychmiastowej potrzeby schronienia i bezpieczeństwa, dostęp do edukacji – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – ma kluczowe znaczenie dla uchodźców. Jest to główny temat artykułu Monitor autorstwa Sashy Baker (Monash University i University of Warwick), pierwotnie opublikowanego w marcu 2022 r.
Sasha zwraca uwagę, że wczesny dostęp do edukacji może przynieść dzieciom uchodźców korzyści, które przetrwają do dorosłości. Dowody z okresu II wojny światowej i po jej zakończeniu pokazują, że „Polacy, których rodziny miały w rodzinie przypadki przymusowej emigracji w wyniku wojny, są dziś lepiej wykształceni niż jakakolwiek inna grupa porównawcza”. Wskazuje to na preferencję inwestowania w edukację i szkolenia (kapitał ludzki) niż w kapitał rzeczowy.
Wysokie ryzyko konfliktu
Te lekcje są szczególnie ważne, biorąc pod uwagę nowe badania sugerujące, że Covid-19 mógł zwiększyć ryzyko konfliktów na całym świecie. W innym nowym artykule dla Observatory w tym tygodniu, Mohammad Reza Farzanjan (Philips University Marburg) i Hasan Gulipour Fereydoni (Western Sydney University) piszą, że kraje, które doświadczyły wyższego wskaźnika śmiertelności podczas pandemii, również odnotowały wyższy wskaźnik ryzyka konfliktów wewnętrznych. Trend ten zaobserwowano na całym świecie – od Brazylii i Peru po Francję, Bułgarię i Tunezję.
Ten wzorzec wydaje się wynikać z załamania zaufania między rządami a ich obywatelami. Ale co ważniejsze, związek ten jest słabszy w krajach, w których wydatki rządowe były wyższe podczas pandemii.
Chociaż jest to obiecujące i może zapewnić drogę do zmniejszenia ryzyka niepokojów społecznych, Mohamed i Hassan twierdzą, że wiele krajów rozwijających się o niskich dochodach nie ma środków na wdrożenie takich środków gospodarczych i że może być wymagane wsparcie międzynarodowe.
Konflikty, poza ich najbardziej bezpośrednimi okropnościami, stwarzają ryzyko rozlania się na sąsiadów, zwiększając liczbę uchodźców na całym świecie i wpływając na globalne łańcuchy dostaw. Tak więc takie międzynarodowe wsparcie – czy to w celu odbudowy Ukrainy, czy pomocy uciekającym przed konfliktem w Sudanie – przynosi korzyści daleko wykraczające poza te, które są bezpośrednio dotknięte.
Autor: Ashley Litt
Zdjęcie za pośrednictwem Dmytro Sheremita dla iStock
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu