Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Polsce powstanie pierwsze w UE miejsce recyklingu akumulatorów samochodowych

Para uchodzi w powietrze z huty miedzi w polskim mieście Kloko. / VCG

Para uchodzi w powietrze z huty miedzi w polskim mieście Kloko. / VCG

Polska, która próbuje odrzucić swój wizerunek jednego z największych trucicieli w Europie, stworzy pierwszą w UE bazę do recyklingu akumulatorów samochodowych i innych odpadów zawierających metale.

Zakład w centrum miasta Krotsik Mazowiecki, 30 kilometrów na południowy zachód od Warszawy, ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w kraju i poprawić wskaźniki recyklingu.

W raporcie Komisji Europejskiej z 2019 r. Skrytykowano 44-procentowy wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych w Polsce poniżej celu UE 50 procent.

Polska firma Elemental Holding otrzymała pożyczkę w wysokości 30 mln USD z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EPRD) na budowę zakładu. Jest to również jeden z pierwszych na świecie obiektów do przetwarzania akumulatorów litowo-jonowych i innych odpadów zawierających metale, co w przyszłości będzie miało duże znaczenie dla samochodów elektrycznych.

Według Michaela Jigmonda, wiceprezesa Elemental Holdings, „Projekt odzwierciedla strategię Elemental Holding polegającą na skupieniu się na odzyskiwaniu i rafinowaniu krytycznych surowców przy użyciu technologii niskoemisyjnej i innowacji”.

Zakład będzie produkował metale wtórne i inne materiały nadające się do recyklingu jako surowce do nowych baterii lub innych zastosowań.

Ważne jest, aby znaleźć sposoby ponownego wykorzystania akumulatorów litowo-jonowych. Lit to reaktywny metal alkaliczny, który jest ważnym składnikiem pojazdów elektrycznych, telefonów, tabletów i laptopów, a jego wydobycie ma znaczący wpływ na środowisko. Trójkąt litowy w Ameryce Południowej, obejmujący części Argentyny, Boliwii i Chile, pochłania 500 000 galonów wody na tonę wydobycia litu.

Przyjaciele Ziemi twierdzą, że istnieją doniesienia o wyciekach rudy z zasobów wody w pobliżu fabryk, podczas gdy wydobywanie litu jest szkodliwe dla gleby i zanieczyszcza powietrze.

Frederick Lucenet z EPRT Products and Services powiedział: „To doskonały przykład tego, jak nowa technologia i postęp mogą współgrać z zieloną gospodarką.

READ  Chris Dodul relacjonuje: Problem z telewizją w Polsce

„EPRD aktywnie wspiera ambitny program Polski, aby stać się gospodarką niskoemisyjną i sfinansował już wiele dużych projektów energetycznych z inwestorami krajowymi i zagranicznymi”.