Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W prawdziwym badaniu szczepionki Pfizer u dzieci stwierdzono umiarkowaną ochronę omikronową

Prawdziwe badanie izraelskich dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że szczepionka Pfizer-BioNTech zapewniała umiarkowaną ochronę przed infekcjami i chorobami objawowymi, podobnie jak u dorosłych.

Naukowcy zaczęli mierzyć wpływ szczepionki od listopada zeszłego roku, podobnie jak fala wariantu Omicron rozprzestrzeniła się na całym świecie. Swoje wyniki opublikowali wczoraj w New England Journal of Medicine (NEJM).

Podobna ochrona przed infekcją i objawami

Korzystając z danych największej w kraju organizacji opieki zdrowotnej, objęli 94 728 dzieci, które zostały zaszczepione i zostały poddane nieszczepionym kontrolom. Aby ocenić skuteczność szczepionki, zbadali udokumentowane infekcje 14 do 27 dni po pierwszej dawce i 7 do 21 dni po drugiej dawce.

W okresie badania dzieci były badane po kontakcie z osobą zarażoną lub po złożeniu wniosku o „zieloną kartę”, czyli zaświadczenie, które pozwala osobom zaszczepionym lub wyzdrowiałym na uczestnictwo w zajęciach kulturalnych lub wyjazdy za granicę.

Okres badań zakończył się 7 stycznia tego roku, kiedy Izrael wdrożył nową politykę testowania, która umożliwiła osobom zaszczepiającym wykonywanie szybkich testów w domu.

Po podaniu pojedynczej dawki naukowcy oszacowali skuteczność szczepionki na 17% (95% przedział ufności) [CI], 7 do 25), a po dwóch dawkach skuteczność szczepionki wyniosła 51% (95% CI, 39 do 61). Oszacowali również, że szczepionka była w 48% skuteczna przeciwko chorobie objawowej od jednego do trzech tygodni po drugiej dawce, co, jak zauważają, było niższe niż szacowana skuteczność 90,7%, gdy dominował wariant delta.

Zauważają, że skuteczność może być większa u młodszych dzieci, w wieku od 5 do 6 lat, niż u starszych dzieci. Szacunkowo 68% (95% CI, 43 do 84) było skuteczne po drugiej dawce.

Ze względu na ograniczenia krótkiego okresu obserwacji spowodowane zmianą polityki testowania, autorzy stwierdzili, że obserwacja w celu oceny wpływu na poważne wyniki, takie jak hospitalizacja, nie była możliwa. Napisali, że potrzebne są dalsze badania, aby przyjrzeć się długoterminowej skuteczności i zbadać efekty dawki w różnych grupach wiekowych.

READ  Nowe badania firmy Omicron pomagają wyjaśnić, dlaczego wariant jest łagodny, ale szybko się rozprzestrzenia

Dane ze świata rzeczywistego są przydatne do wyznaczania kierunków polityki, ale pytania pozostają

w NEJM wywiad audio W badaniu Lindsey Baden, zastępca redaktora naczelnego, powiedziała, że ​​praca podkreśla szybkość potrzebną do uzyskania wglądu w COVID, aby móc podejmować świadome decyzje kliniczne i dotyczące zdrowia publicznego.

Na przykład zmiany w polityce mogą stanowić wyzwanie w gromadzeniu rzeczywistych testów przez dłuższy czas, powiedział Eric Rubin, dyrektor zarządzający. Niektóre z kluczowych ustaleń, jak powiedział, były takie, że jedna dawka nie zapewniała dużej ochrony, a druga dawka zapewniała jedynie umiarkowaną ochronę, co nie było zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Omicron dominował.

„Ogólnie myślę, że te dane sugerują, że korzyści ze szczepień będą prawdopodobnie podobne u dzieci, jak u dorosłych, ale brakuje nam ważnych danych” – powiedział Rubin.