Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W roku 1181 rzadka eksplozja rozświetliła niebo i być może w końcu znaleźliśmy to, co po nim zostało

Przez 900 lat naukowcy i obserwatorzy gwiazd starali się wyjaśnić jasne ciało kosmiczne, które na krótko rozświetliło niebo nad Chinami i Japonią w 1181 r. n.e. Nowe badanie mogło rozwiązać zagadkę po długim czasie.

ten mgławica Pa 30 – nazwana Gwiazdą Parkera, jedną z najgorętszych gwiazd Drogi Mlecznej – i otaczająca ją gwiazda odpowiada zjawisku obserwowanemu na niebie przez te wszystkie lata, zgodnie z pomiarami jej niedawnej lokalizacji, jej prędkości rozszerzania się i stanu.

Obserwacje pokazują, że chmura gazu i pyłu o wielkości 30 Pa rozszerza się z prędkością 1100 kilometrów (684 mil) na sekundę. Wskazuje to, że pochodzi z centralnego punktu około 1000 lat temu, najprawdopodobniej z Supernowa Eksplozja. Być może właśnie to zauważyli współcześni astronomowie w 1181 roku.

„Doniesienia historyczne umieszczają gwiazdę gościa między dwoma chińskimi konstelacjami, Quanxi i Huagai”. Astrofizyk Albert Zigglestra mówi: z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. „Parker Star dobrze pasuje do sytuacji. Oznacza to, że wiek i lokalizacja pasują do wydarzeń z 1181 roku”.

Obserwatorzy gwiazd w XII wieku donieśli o obiekcie na niebie, takim jak Saturn, który był widoczny przez sześć miesięcy. Zrobili także nagrania jego pozycji na niebie.

Od tego czasu astronomowie wykorzystali te obserwacje do opracowania kilka hipotez Ale nie jestem w stanie określić z ufnością Co zostawił? – Jak dotąd.

Uważa się, że Pa 30 i Parker’s Star powstały w wyniku połączenia dwóch małych, zwartych firm. biały karzeł gwiazdy, rzadkie zdarzenie, które pozostawia za sobą coś, co jest znane jako supernowa typu Iax, lub gwiazda zombie.

Są rzadką klasą supernowych, o których naukowcy wciąż dowiadują się więcej. Jeszcze rzadsze są informacje o tym, jak wybuchła supernowa, a także o tym, co pozostało.

„Tylko około 10 procent supernowych jest tego typu i nie są one dobrze poznane”. Zigglestra mówi. „Fakt, że SN1181 był słaby, ale bardzo powoli wyblakł, pasuje do tego gatunku. To jedyne takie wydarzenie, w którym możemy badać zarówno mgławicę szczątkową, jak i łączącą się gwiazdę, a także mamy opis samej eksplozji”.

READ  Obszary, które pozostały zdezorientowane po konwersji dawek firmy Pfizer

Od 1006 r. istniały tylko Pięć jasnych supernowych Dostrzeżone w Drodze Mlecznej astronomowie znaleźli już odpowiedniki dla pozostałych czterech. Jeden z nich, obecnie znany jako Mgławica Krab Uważa się, że w gwiazdozbiorze Byka ma około tysiąca lat.

Odkryta po raz pierwszy w 2013 roku, Pa 30 wydaje się teraz uzupełniać grupę.

Wcześniej toczyła się debata na temat tego, czy połączenie dwóch białych karłów może doprowadzić do powstania supernowej takiej jak ta, więc odkrycie może wiele nauczyć astronomów o innych podobnych supernowych.

„To jedyna supernowa typu Iax, w której można przeprowadzić szczegółowe badania gwiazdy i pozostałości mgławicy” Zigglestra mówi. „Dobrze jest móc rozwiązać zagadkę historyczną i astronomiczną”.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Astrofizyczne listy z dziennika.