Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Według raportu Oxfam australijscy miliarderzy Reinhardt, Forrest i Trigubov zarabiają 1,5 miliona dolarów na godzinę.

Według raportu Oxfam australijscy miliarderzy Reinhardt, Forrest i Trigubov zarabiają 1,5 miliona dolarów na godzinę.

Co godzinę trzej najbogatsi ludzie w Australii otrzymują 1,5 miliona dolarów.

To według A Zjadliwy nowy raport globalnej organizacji charytatywnej Oxfam Co wykazało, że bogactwo obrzydliwie bogatych ludzi na świecie rosło w bezprecedensowym tempie pomimo kryzysu kosztów życia, pogłębiając tym samym różnicę w zamożności.

Weźmy na przykład elitarny australijski klub miliarderów, w którym pierwszą trójkę zamykają magnaci górniczy Gina Rinehart, Andrew Forrest i zawodnik wagi ciężkiej na rynku nieruchomości Harry Triguboff.

W chwili pisania tego tekstu majątek netto Reinharta wynosi 37,4 miliarda dolarów, Forresta 33,29 miliarda dolarów, a Tregubow może pochwalić się łącznym majątkiem wynoszącym 23,8 miliarda dolarów, według Bogata lista australijskiego magazynu finansowego.

Oxfam wskazał, że majątek całej trójki podwoił się od początku pandemii Covid-19.

Łącznie całkowity majątek australijskich miliarderów wzrósł od 2020 roku o ponad 70 procent.

To zjawisko nie tylko australijskie. W raporcie wskazano, że największy wzrost wartości swoich portfeli inwestycyjnych odnotowali amerykańscy miliarderzy, podczas gdy 4,8 miliarda ludzi stało się biedniejszych niż w 2019 r.

Oxfam odkrył, że od 2020 roku pięciu najbogatszych ludzi na świecie – Elon Musk, Bernard Arnault, Jeff Bezos, Larry Ellison i Mark Zuckerberg – podwoiło swój majątek.

W dokładnych liczbach ich wartość netto wzrosła o 700 miliardów dolarów, czyli o 114 procent.

Gdyby każdy z pięciu najbogatszych ludzi wydawał 1 milion dolarów (1,5 miliona AU) dziennie, wyczerpanie całego majątku zajęłoby im 476 lat.

W sumie w latach następujących po pandemii miliarderzy na całym świecie zarobili 5 bilionów dolarów.

Miliarderzy są obecnie o 34 proc. bogatsi niż na początku tej dekady.

Dla porównania oznacza to, że ich majątek rośnie trzykrotnie w tempie inflacji.

Jednocześnie naturalny wzrost płac nie nadąża za inflacją.

„Nasza własna analiza tego raportu wykazała, że ​​791 milionów pracowników stwierdziło, że ich płace nie nadążają za inflacją” – zauważono w raporcie.

READ  Nowa Zelandia zgłasza pierwsze narażenie społeczności na Omicron | Nowa Zelandia

Ogółem oszacowali, że w ciągu ostatnich dwóch lat pracownicy stracili 2,2 biliona dolarów, co stanowi równowartość prawie miesięcznej (25 dni) utraty zarobków na pracownika.

Oxfam opublikował ten alarmujący raport tuż przed dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, aby przedstawić swoje ustalenia obecnym tam przywódcom politycznym i korporacyjnym, a także osobom bogatym.

Jakby nie było już potrzebnych dowodów na to, że bogaci się bogacą, podczas gdy w przypadku wszystkich innych jest odwrotnie, raport dostarczył bardziej „surowych” wniosków.

W raporcie stwierdzono, że Amerykankom pracującym w sektorach zdrowia i opieki społecznej potrzeba 1200 lat, aby zarobić tyle, ile dyrektor generalny największych firm z listy Fortune 100 zarabia średnio w ciągu roku.

Oxfam dodał: „Wynagrodzenie dyrektorów generalnych wzrosło o ponad 1200 procent w 350 największych amerykańskich firmach, znacznie przewyższając skromne podwyżki wynagrodzeń pracowników”.

W ramach utrzymującego się trendu „chciwej inflacji” – definiowanej jako sytuacja, w której duże korporacje osiągają nadmierne zyski w wyniku kryzysu kosztów utrzymania – analiza wykazała, że ​​największe firmy na świecie odnotowały rekordowy wzrost zysków.

Największe firmy na świecie odnotowały wzrost zysków w latach 2021 i 2022 o 89 procent w porównaniu ze średnią z lat 2017–2020.

Pięć największych firm świata jest łącznie warte więcej niż PKB wszystkich gospodarek Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów razem wziętych.

Odkryli także, że większość światowego bogactwa koncentruje się na Globalnej Północy, głównie w USA.