Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Węgry wycofują poparcie dla minimalnego podatku od osób prawnych w UE

Węgry wycofują poparcie dla minimalnego podatku od osób prawnych w UE

Węgry zablokowały postępy w proponowanej dyrektywie Unii Europejskiej w celu wdrożenia globalnego minimalnego podatku od osób prawnych, w ostatnim niepowodzeniu planów sprawiedliwszego opodatkowania dużych międzynarodowych korporacji.

Węgierski minister finansów Mihaly Varga powiedział innym ministrom UE na spotkaniu w Luksemburgu w piątek, że jego kraj nie może wesprzeć podatku w tym momencie, po części z powodu ogromnej presji na gospodarki i firmy spowodowane wojną na Ukrainie i wysoką inflacją.

Posunięcie, które odwraca wcześniejsze poparcie dla podatku ze strony Węgier, nastąpiło nawet wtedy, gdy Polska wycofała swoje weto i dała zielone światło, by iść naprzód z podatkiem.

W ubiegłym roku 137 krajów poparło wprowadzenie 15 proc. minimalnej efektywnej stawki podatkowej dla dużych korporacji, zwanej drugim filarem, a od tego czasu Bruksela próbuje wprowadzić reformę prawa unijnego, która wymaga jednomyślnej zgody państw członkowskich.

To samo porozumienie poparło również reformę pierwszego filaru, mającą na celu zmuszenie 100 największych międzynarodowych korporacji na świecie do deklarowania zysków i płacenia wyższych podatków w krajach, w których prowadzą działalność.

Opóźnienie wysiłków UE następuje, gdy administracja Bidena stara się przekonać Kongres do zatwierdzenia przepisów podatkowych, które wdrażałyby porozumienie w Stanach Zjednoczonych.

Odmowa Węgier stanowi szczególny cios dla Francji, która jako rotacyjna prezydencja UE w trakcie swojej sześciomiesięcznej kadencji w dużym stopniu skoncentrowała się na zakończeniu reformy podatku od osób prawnych. Republika Czeska przejmuje rolę od lipca.

Bruno Le Maire, francuski minister finansów, powiedział, że w ostatnich tygodniach francuskiej prezydencji będzie nadal zabiegał o porozumienie w sprawie podatku, określając siebie jako „wyraźnie optymistycznego” w tej sprawie.

Na spotkaniu ministrów finansów Węgry zakwestionowały powody wycofania poparcia, zauważając, że Budapeszt wcześniej popierał to rozwiązanie nawet po wybuchu wojny na Ukrainie. Komisja uważa, że ​​drugi filar będzie korzystny dla gospodarki UE, przekonywał Le Maire, dodając, że zakończenie „dumpingu podatkowego w Europie” było historycznie ważnym celem.

READ  Korean Air uziemi wszystkie Airbusy A380 i Boeingi 747-8

Jednak Varga powiedział, że opóźnianie postępów w zakresie pierwszego filaru umowy podatkowej, który wymaga międzynarodowego traktatu, aby wejść w życie, dodało argumenty za wstrzymaniem drugiego filaru, ponieważ zaszkodziłoby to „charakterowi pakietu” dla globalnego świata. . zgoda.

Dodał, że UE nie pozostaje w tyle za swoimi partnerami, jeśli chodzi o wdrażanie.

Matthias Kormann, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, powiedział w zeszłym miesiącu, że przełomowe porozumienie, podpisane w październiku 2021 r., wejdzie w życie najwcześniej w 2024 r. Pierwotnie planowano go wdrożyć w 2023 roku.

Urzędnicy mieli nadzieję, że zatwierdzenie przez UE reformy filaru II przyspieszy globalne dążenie do minimalnej stawki podatku od osób prawnych. W Stanach Zjednoczonych środki te miały zostać włączone do prawa Joe Bidena o wartości 1,5 biliona dolarów „Odbuduj lepiej”, ale na Kapitolu zostało to wstrzymane od grudnia.

Ponieważ demokratyczni prawodawcy i Biały Dom próbują wskrzesić część ustawy przed listopadowymi wyborami śródokresowymi, wcale nie jest jasne, czy im się uda.

Opozycja republikańska — podsycana sceptycyzmem wśród lobbystów korporacyjnych — wzrosła w ostatnich miesiącach, jeszcze bardziej komplikując perspektywy jej uchwalenia, co sprawia, że ​​porozumienie OECD nie zostanie zatwierdzone. Sekretarz skarbu Janet Yellen wielokrotnie broniła swoich zasług podczas rundy przesłuchań w Kongresie w tym miesiącu.

Unia Europejska pracuje nad przełożeniem porozumienia w ramach filaru II na przepisy krajowe za pomocą dyrektywy, która zostanie uchwalona najwcześniej tej jesieni, jeśli wszystkie państwa członkowskie wyrażą na to zgodę.

Urzędnicy UE twierdzili, że Polska została częściowo spowolniona przez wcześniejszą odmowę Komisji Europejskiej zatwierdzenia jej oferty funduszu naprawczego w wysokości 36 mld euro. Jednak porozumienie w sprawie planu naprawczego Polski zawarte w tym miesiącu między przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen a premierem Mateuszem Morawieckim usunęło tę przeszkodę.

READ  Co nowy rząd Polski będzie oznaczać dla gospodarki UE?

Niektórzy urzędnicy podejrzewają, że Węgry szukają również sposobów na wywarcie presji na Komisję, aby zgodziła się na plan naprawy, który został wstrzymany od maja zeszłego roku z powodu obaw o praworządność i korupcję.

Wyrażając frustrację z powodu ostatniego opóźnienia, Le Maire powiedział, że dodaje argumenty za zniesieniem przez UE wymogu konsensusu w sprawie ustawodawstwa w sprawach podatkowych. „Musimy pilnie przyspieszyć procedury w Unii Europejskiej i uprościć procesy decyzyjne” – powiedział.