Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

Ubiegłoroczne zbiory pszenicy na Ukrainie.kredyt…Efrem Lukatsky/Associated Press

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła we wtorek, że Ukraina złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom w związku z przedłużeniem przez te trzy kraje zakazu importu ukraińskich produktów rolnych, co stanowi naruszenie polityki Unii Europejskiej.

Rzecznik Światowej Organizacji Handlu Daniel Brozin powiedział, że Ukraina złożyła wniosek o konsultacje w poniedziałkowy wieczór, co stanowi pierwszy krok w procesie rozstrzygania sporu. Brozin powiedział, że Ukraina będzie prowadzić rozmowy z trzema krajami, ale jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte w ciągu 60 dni, „Ukraina będzie mogła wówczas zwrócić się do komisji rozjemczej w celu rozstrzygnięcia jej roszczeń”.

Ukraińska minister gospodarki Julia Swierdenko stwierdziła w oświadczeniu prasowym: oświadczenie W poniedziałek powiedziała, że ​​trzy państwa członkowskie UE nie mogą jednostronnie nałożyć zakazu i że za politykę handlową odpowiadają władze bloku.

Polska, Słowacja i Węgry wprowadziły w weekend swoje zakazy, twierdząc, że należy chronić rolników, którzy narzekali, że tanie zboże z Ukrainy – jednego z największych eksporterów na świecie – osłabia ich rynki.

W niedzielę w Zahony na Węgrzech rolnicy protestują przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu zakazu importu ukraińskiego zboża.kredyt…Attila Balazs/EPA, za pośrednictwem Shutterstock

Po tym, jak Rosja rozpoczęła w lutym ubiegłego roku zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę, Unia Europejska zgodziła się na bezcłowy wwóz ukraińskiego zboża do Wspólnoty, aby wesprzeć gospodarkę kraju z czasów wojny i złagodzić światowy kryzys żywnościowy spowodowany blokadą morską ukraińskich portów przez Rosję w 2016 r. Morze czarne.

Jednak zwolnienie z ceł przyniosło odwrotny skutek dla najbliższych sąsiadów Ukrainy z UE, ponieważ tony ukraińskiego zboża, które jest znacznie tańsze niż jego unijne odpowiedniki, zalały te rynki i spowodowały spadek cen w tych krajach.

READ  Studium demograficzne i gospodarcze Polski 2021: Świętując Mistrzostwa UE na rzecz Wzrostu w 2019 r., Polska doświadczyła poważnych spadków gospodarczych w 2020 r. - perspektywy do 2025 r.

Mając nadzieję na rozwiązanie problemu i uspokojenie narastających niepokojów wśród rolników w krajach Europy Wschodniej, Unia Europejska tymczasowo zakazała importu ukraińskich produktów rolnych do niektórych krajów, m.in. Polski, Słowacji i Węgier, choć produkty te zostały dopuszczone do przejazdu. Kiedy w piątek zniosły zakaz, te trzy kraje przeciwstawiły się blokowi i oświadczyły, że będą w dalszym ciągu uniemożliwiać sprzedaż ukraińskiego zboża na swoich granicach.

W nadchodzących tygodniach w Polsce i na Słowacji odbędą się wybory parlamentarne, a rolnicy w obu krajach stanowią ważny blok wyborczy. „Podejmiemy kroki, aby bronić interesów polskich rolników” – zapowiedział w oświadczeniu Piotr Mueller, rzecznik polskiego rządu.

Spór zagraża spójności Unii Europejskiej w jej wsparciu dla Ukrainy i komplikuje stosunki między Ukrainą a jej trzema sąsiadami, którzy byli jednymi z największych zwolenników Kijowa w czasie wojny.

We wtorek Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa i członek partii rządzącej w Polsce, zdawał się podporządkowywać stanowisku swojego kraju, wyrażając zdziwienie krytyką Ukrainy dotyczącą przedłużenia embarga. Eksport ukraińskiego zboża w okresie od maja do lipca 2023 r., kiedy obowiązywał zakaz, wzrósł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego – powiedział Wojciechowski na konferencji prasowej w Brukseli.

W oświadczenie W piątek Komisja Europejska poinformowała o wygaśnięciu zakazu, że położyła kres „zakłóceniom rynku” i że Ukraina zgodziła się podjąć działania prawne w ciągu 30 dni, aby zapobiec dalszemu.

Minister gospodarki Ukrainy Sviridenko wyraziła nadzieję, że te trzy kraje zniosą zakaz „i że nie będziemy musieli rozstrzygać sprawy w sądzie”.

Monika Bronczuk Przyczynił się do raportów