Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dane dotyczące konsumpcji gospodarstw domowych pokazują, że najwięcej wydają osoby powyżej 55. roku życia

Dane dotyczące konsumpcji gospodarstw domowych pokazują, że najwięcej wydają osoby powyżej 55. roku życia

Australia od blisko 60 lat kojarzona jest swoimi losami z przydomkiem „kraju szczęśliwego”. Przez zdecydowaną większość tego okresu było to w dużej mierze reprezentatywne dla australijskich wyników gospodarczych, od głównych liczb po przeciętne gospodarstwo domowe. Jednak w latach następujących po światowym kryzysie finansowym szczęście to mogło dotyczyć głównej wartości PKB kraju, ale nie tak bardzo – przeciętnego gospodarstwa domowego.

Kiedy w mediach publikowane są rachunki narodowe, cytowane dane pochodzą zwykle z głównego PKB, miary mającej obejmować całą działalność gospodarczą. Zatem jeśli Australia wyeksportuje więcej LNG lub zwiększy liczbę konsumentów, czynniki te pomogłyby w napędzaniu wzrostu głównego wzrostu gospodarczego i wzrostu PKB na mieszkańca.

Nie mówi to jednak o tym, jak dobrze radzą sobie gospodarstwa domowe ogólnie. Być może najbardziej dostępnym wskaźnikiem wyników gospodarstw domowych skorygowanych o inflację jest realna konsumpcja gospodarstw domowych na mieszkańca. Jest to dosłownie suma wydatków wszystkich gospodarstw domowych podzielona przez całkowitą liczbę ludności.

Chociaż rzeczywiste spożycie w gospodarstwach domowych nie obejmuje różnic w wynikach uzyskiwanych w różnych gospodarstwach domowych, co omówimy w dalszej części tego artykułu, daje przynajmniej przybliżone pojęcie o tym, w którą stronę wieje wiatr i jak silny jest.

Aby spojrzeć na wyniki tego aspektu gospodarki krajowej z odpowiedniej perspektywy, zostanie ono porównane z różnymi poprzednimi epokami sprzed przełomu tysiącleci. Oni:

Boom milenijny – czerwiec 1999 – grudzień 2007

Słaby GFC – styczeń 2008 – czerwiec 2009

Odzyskiwanie GFC – wrzesień 2009 – czerwiec 2012

Powolne mielenie po GFC – od czerwca 2012 r. do grudnia 2016 r

Nadal stoi – od marca 2017 r. do grudnia 2019 r

pandemia – styczeń 2020 do czerwca 2023

W okresie od czerwca 1999 r. do grudnia 2007 r., skorygowana o inflację konsumpcja gospodarstw domowych na mieszkańca rosła średniorocznie o 3,35%.

READ  Najszybszy hipersoniczny samolot pasażerski na świecie w testach

Kolejny najlepszy wynik miał miejsce w okresie boomu górniczego, kiedy co roku rósł on o 1,62 procent.

Od tego czasu sytuacja stale się pogarsza, przy wzroście o 0,7% między czerwcem 2012 r. a grudniem 2016 r. i zaledwie 0,26% między marcem 2017 r. a grudniem 2019 r.

Od chwili, gdy pandemia dotarła do wybrzeży Australii do końca kwartału września ubiegłego roku, skorygowana o inflację roczna stopa wzrostu wydatków gospodarstw domowych wyniosła 0,59 procent, co stanowi najwyższy poziom od czasów boomu górniczego. Być może nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że rządy stanowe i federalne przeznaczyły podczas pandemii ponad pół biliona dolarów na programy stymulacyjne, które pomogły pobudzić konsumpcję.

Jednak od tego czasu konsumpcja gospodarstw domowych na mieszkańca skorygowana o inflację spadła o 1,11 procent, co stanowi największy spadek od światowego kryzysu finansowego.

Załamanie demograficzne

Jak można sobie wyobrazić, nie wszystkie gospodarstwa domowe radziły sobie jednakowo w latach po zakończeniu światowego kryzysu finansowego, który zakończył szerokie wzrosty konsumpcji gospodarstw domowych.

W 2020 roku Bank Rezerw Australii opublikował dokument szczegółowo opisujący wzrost konsumpcji gospodarstw domowych w latach 2003–2004–2017–18 według wieku osoby referencyjnej w gospodarstwie domowym. Ustalono, że w 2018 r. gospodarstwa domowe z osobą referencyjną w wieku od 25 do 34 lat konsumowały mniej towarów i usług niż gospodarstwo domowe w tej grupie wiekowej w 2007 r.

W przypadku gospodarstw domowych z osobą referencyjną w wieku od 15 do 24 lat skonsumowały one w 2018 r. zasadniczo podobną ilość towarów i usług, jak w 2009 r.

Chociaż w okresie objętym analizą RBA najwyższy wzrost wynagrodzeń odnotowała grupa wiekowa od 35 do 44 lat, w latach następujących po światowym kryzysie finansowym wyniki w zakresie wzrostu konsumpcji były stosunkowo słabe w porównaniu do starszych obywateli.

READ  Nad Ukrainą krzyczą jastrzębie. Chłodniejsze głowy zwyciężą?

Tymczasem w grupach demograficznych w wieku 45–54, 55–64 i 65+ odnotowano znaczny i rosnący poziom wzrostu konsumpcji w tej kolejności.

Pogarszające się wyniki w rodzinie

Najnowsze dane dotyczące rachunków narodowych dotyczące dochodu gospodarstwa domowego na mieszkańca mówią podobną, niepokojącą historię. Po uwzględnieniu inflacji kształtuje się obecnie na nieco niższym poziomie niż w grudniu 2010 r., prawie 13 lat temu.

Biorąc pod uwagę trend na skalę, jaki zaobserwowaliśmy w ciągu ośmiu lat poprzedzających pandemię, być może nie jest to zaskakujące. Pomimo przyzwoitego wzrostu nominalnego PKB realny dochód do dyspozycji gospodarstw domowych na mieszkańca nie spadł znacząco między czwartym kwartałem 2011 r. a czwartym kwartałem 2019 r.

Najnowsza migawka

Najnowsze dane demograficzne dotyczące wydatków gospodarstw domowych na osobę na osobę, pochodzące z Commonwealth Bank, mówią podobną historię.

Chociaż w przeszłości reklamodawcy postrzegali grupy wiekowe 18–49 i 25–54 lata jako najbardziej poszukiwane ze względu na wysoki poziom konsumpcji, w ostatnich latach największy wpływ na to mają osoby w wieku 55 i więcej lat. chodzi o wzrost konsumpcji.

Warto zauważyć, że dane CBA nie uwzględniają inflacji, zatem wszystkie grupy wiekowe odnotowały realny spadek wydatków w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Ostatecznie, nawet jeśli spojrzeć na dane na mieszkańca w oparciu o sumę krajową, obraz nie przedstawia silnej gospodarki pracującej na rzecz australijskich rodzin. Gdy zaczniemy zwracać uwagę na poszczególne dane demograficzne, ujęcie staje się mniej atrakcyjne.

Decydenci z łatwością mogą wskazać główne dane liczbowe dotyczące PKB lub wzrostu płac w ujęciu nominalnym, ale nie oddaje to pełnego obrazu sytuacji, ponieważ wyniki wszystkich gospodarstw domowych nie rosną i nie obyło się bez pomocy rządu programy stymulacyjne przez jakiś czas.

Tarek Broker jest niezależnym dziennikarzem i komentatorem społecznym @AvidKomentator