Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wibhav Kale: Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że izraelski atak czołgowy doprowadził do śmierci pracownika w Gazie

Wibhav Kale: Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że izraelski atak czołgowy doprowadził do śmierci pracownika w Gazie

  • Napisane przez Sherrilan Mullan, BBC News i Janhavi Mall, BBC Marathi
  • Bombaj

Skomentuj zdjęcie, W poniedziałek zginął pułkownik Waibhav Kale, były oficer armii indyjskiej

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​śmierć indyjskiego pracownika w Gazie w tym tygodniu była spowodowana atakiem izraelskiego czołgu na jego samochód.

Pułkownik Waibhav Kale, były oficer armii indyjskiej, zmarł w poniedziałek po tym, jak pojazd ONZ został namierzony w pobliżu miasta Rafah. Inny pracownik został ranny.

Śmierć pułkownika Cali to pierwsza śmierć pracownika międzynarodowego ONZ w Gazie od początku konfliktu.

IDF stwierdziło, że incydent jest analizowany.

Farhan Haq, zastępca rzecznika Organizacji Narodów Zjednoczonych, powiedział w środę, że organizacja „nie ma wątpliwości”, że strzały izraelskiego czołgu trafiły w tył samochodu, który był wyraźnie oznaczony jako pojazd ONZ.

Haq powiedział, że agencja chce poznać okoliczności, w jakich doszło do ataku, i prowadzi rozmowy z władzami izraelskimi.

Dodał, że Departament Bezpieczeństwa ONZ, który zatrudniał tych dwóch pracowników, powołał komisję ustalającą fakty, aby zbadać incydent.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podała już wcześniej, że pracownicy udali się do szpitala europejskiego w pobliżu Rafah, kiedy ich samochód został zbombardowany.

Materiał filmowy opublikowany w mediach społecznościowych i zweryfikowany przez BBC przedstawiał pojazd z oznakowaniem ONZ i wieloma dziurami znajdujący się przed szpitalem.

Armia izraelska podała, że ​​wstępne dochodzenie wykazało, że pojazd został trafiony w strefie aktywnych działań bojowych i nie został poinformowany o jego trasie.

ONZ stwierdziła jednak, że pojazd był wyraźnie oznakowany, a władze izraelskie zostały z wyprzedzeniem poinformowane o planowanych ruchach.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Pojazd ONZ w Strefie Gazy w kwietniu tego roku

„Powiedział mi, że wstąpił do Organizacji Narodów Zjednoczonych, ponieważ wydaje mu się to najlepszym sposobem na dokonanie zmian” – powiedział w oświadczeniu Gilles Michaud, Podsekretarz Generalny ds. Bezpieczeństwa.

Dodał: „Zapisał się do pracy, aby wspierać ludzi, którzy desperacko potrzebują pomocy, w najbardziej niebezpiecznym miejscu, w czasie niewyobrażalnego kryzysu. To wiele mówi o jego charakterze”.

Kale spędził 22 lata w armii indyjskiej, zanim zdecydował się na wcześniejszą emeryturę; Później pracował w prywatnej firmie – powiedziała BBC Marathi jego rodzina.

Nie był jednak zadowolony z pracy biurowej, więc w kwietniu dołączył do Departamentu Bezpieczeństwa ONZ.

Jego kuzyn Chinmayi Kale powiedział lokalnym mediom: „Waibhav Kale, który jest Hindusem, nie ma nic wspólnego z Hamasem, Izraelem ani tą wojną, ale poświęcił swoje życie dla pokoju. Teraz należy przywrócić pokój w Gazie”.

Misja Indii przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku złożyła „najgłębsze kondolencje rodzinie” pułkownika Kale'a.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział w poniedziałek, że jest „głęboko zasmucony”, gdy dowiedział się o śmierci pracowniczki i przesłał kondolencje jej rodzinie – oznajmiła Farhan Haq w oświadczeniu.

W oddzielnym oświadczeniu pan Guterres powiedział, że od początku wojny w Gazie zginęło ponad 190 pracowników ONZ.

Oprócz pułkownika Calleya w izraelskim nalocie na początku kwietnia zginęło sześciu pracowników pomocy międzynarodowej i palestyński kolega z organizacji charytatywnej Światowej Organizacji Żywności World Central Kitchen.

Ich śmierć wywołała międzynarodowe oburzenie, a armia izraelska zwolniła w związku z tym incydentem dwóch starszych oficerów, który określiła jako „poważny incydent”.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy pod przewodnictwem Hamasu od tego czasu w Strefie Gazy zginęło ponad 35 090 osób.

Dodatkowe raporty Malu Corsino z Londynu

Przeczytaj więcej historii z Indii z BBC: