Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sekretarz stanu Antony Blinken przebywający z wizytą w Kijowie zadeklarował niezachwiane wsparcie USA dla Ukrainy w obliczu nasilania się rosyjskich ataków

Sekretarz stanu Antony Blinken przebywający z wizytą w Kijowie zadeklarował niezachwiane wsparcie USA dla Ukrainy w obliczu nasilania się rosyjskich ataków

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken obiecał we wtorek podczas wizyty w Kijowie, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę do czasu zagwarantowania jej suwerenności w zakresie bezpieczeństwa, w czasie, gdy Rosja przeprowadziła nowe ataki na wschodzie kraju.

Najwyższy dyplomata jest pierwszym wysokim rangą urzędnikiem amerykańskim, który udaje się na Ukrainę po zatwierdzeniu przez Kongres pakietu pomocy wojskowej o wartości 61 miliardów dolarów (92 miliardów dolarów) po miesięcznym opóźnieniu, podczas którego Rosja zyskała przewagę na polu bitwy.

W przemówieniu politycznym wygłoszonym na Politechnice Igora Sikorskiego w Kijowie Blinken przyznał, że opóźnienia w dostawach broni przez USA uczyniły Ukrainę bardziej podatną na rosyjskie ataki, ale powiedział, że Kijów może liczyć na niezachwiane wsparcie Waszyngtonu, ponieważ naród amerykański rozumie, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. .

Pan Blinken (z prawej) spotyka się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą w restauracji w centrum Kijowa.(Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy: Eduard Kryzhanevsky)

Dodał: „Putin intensyfikuje kolejną ofensywę przeciwko Ukrainie w Charkowie i na całym wschodzie, wysyłając falę za falą rosyjskich żołnierzy, irańskie drony, północnokoreańską artylerię, czołgi, rakiety i myśliwce zbudowane przy użyciu maszyn i części zamiennych dostarczonych przez Chiny”. Powiedział.

Dodał: „Jesteśmy dziś z wami. Pozostaniemy u waszego boku do czasu zagwarantowania Ukrainie bezpieczeństwa, suwerenności i możliwości wyboru własnej drogi”.

Blinken przybył pociągiem do Kijowa we wtorek rano z nieujawnioną wcześniej wizytą, która ma miejsce kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji lądowej na północny region Charkowa, otwierając nowy front i wywierając presję na ukraińskich żołnierzy.

READ  Traktat z Rarotonga mógłby zostać „podważony”, gdyby przywódcy Pacyfiku nie sprzeciwili się denuklearyzacji Japonii

Opóźnienie GOP utrudnia ukraiński wysiłek wojenny

Ukraina od miesięcy znajduje się w defensywie na polu bitwy, podczas gdy siły rosyjskie powoli posuwają się do przodu, wykorzystując braki żołnierzy i artylerii w Kijowie.

Republikanie w Kongresie USA blokowali pomoc wojskową ze strony Waszyngtonu, głównego zwolennika Kijowa, aż w końcu pozwolili na głosowanie w tej sprawie w zeszłym miesiącu, kiedy została ona zatwierdzona przy wsparciu obu partii.

pobierać…

Opóźnienie Republikanów było w dużej mierze spowodowane przez domniemanego kandydata partii na prezydenta Donalda Trumpa, którego niezobowiązujące stanowisko w sprawie Ukrainy zaniepokoiło kraje europejskie.

Rosja kontroluje obecnie około 18% Ukrainy i zyskuje na popularności od czasu niepowodzenia kontrofensywy rozpoczętej przez Kijów w 2023 roku.

Zwracając się do Blinkena po angielsku, Zełenski powiedział, że dostawy obrony powietrznej stanowią „nasz największy deficyt”, ponieważ od marca Rosja przeprowadza ataki powietrzne dalekiego zasięgu, które zbombardowały instalacje energetyczne i spowodowały przerwy w dostawie prądu.

Powiedział: „Dzisiaj naprawdę potrzebujemy dwóch samolotów Patriot dla Charkowa i obwodu charkowskiego, ponieważ tamtejsza ludność jest atakowana. Cywile, bojownicy i wszyscy są pod ostrzałem rosyjskich rakiet”.

Dwóch mężczyzn w czarno-żółtych ubraniach ochronnych przeszukuje dymiący wrak czegoś, co wygląda jak samochody na ulicy.

W ciągu ostatnich kilku dni Rosja bombardowała Charków rakietami.(Reuters: Sofia Jatilova)

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział w poniedziałek, że Waszyngton stara się przyspieszyć tempo dostaw broni na Ukrainę, aby pomóc jej przezwyciężyć swoje wady.

„Opóźnienie wpędziło Ukrainę w dołek i staramy się pomóc jej wydostać się z tego dołka tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Sullivan, dodając, że w tym tygodniu zostanie ogłoszony nowy pakiet zbrojeniowy.

USA pomagają Ukrainie na drodze do NATO

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone współpracują ze swoimi europejskimi sojusznikami, aby stworzyć podwaliny pod zbudowanie przez Ukrainę jej długoterminowej potęgi, a wysiłki te przybliżą Kijów „bliżej NATO, a następnie” NATO.

READ  Ulewne deszcze w Indiach powodują śmierć 17 osób, a dziesiątki zaginęły, gdy zespoły ratownicze szukają ocalałych

Choć jest mało prawdopodobne, aby sojusz obronny pod przewodnictwem USA w najbliższym czasie zaakceptował Ukrainę, poszczególni członkowie osiągają dwustronne porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Kijowem.

Dwa rzędy ludzi w garniturach siedzą przy długim białym stole zastawionym mikrofonami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (drugi od lewej) przemawia podczas rozmów z wizytującą delegacją Blinkena.(Basen za pośrednictwem Reuters: Brendan Smialowski)

Wyższy urzędnik amerykański powiedział reporterom, że rozmowy w sprawie osiągnięcia porozumienia między USA a Ukrainą są „w końcowej fazie” i zakończą się przed szczytem NATO w lipcu w Waszyngtonie.

Blinken powiedział, że te dwustronne porozumienia w sprawie bezpieczeństwa będą częścią serii reform, które wzmocnią „pomost” Ukrainy do NATO.

„Wszystko to sprawi, że z chwilą spełnienia warunków i zgody sojuszników zaproszenie Ukrainy do przyłączenia się do sojuszu nastąpi szybko i sprawnie” – powiedział.

Zełenski powiedział także, że chce omówić nadchodzący szczyt pokojowy i poprosił Blinkena, aby pomógł zapewnić udział w nim większej liczby krajów.

Na szczyt, który w przyszłym miesiącu odbędzie się w Szwajcarii, nie zaproszono Moskwy.

„Graj dalej” w wolnym świecie

Podczas swojej wizyty Blinken odwiedził także piwniczny bar w Kijowie, gdzie sięgnął po gitarę, aby przekazać Ukrainie wiadomość, że Stany Zjednoczone i większość świata walczą nie tylko o Ukrainę, ale o wolny świat.

Pan Blinken dołączył do zespołu 19.99 na scenie w Barman Dictat, aby zagrać Rockin' in the Free World Neila Younga, rockowy hymn wydany w 1989 roku przed upadkiem muru berlińskiego.

pobierać…

„Wasi żołnierze i obywatele – szczególnie na północnym wschodzie, w Charkowie – strasznie cierpią” – powiedział Blinken przed odtworzeniem piosenki.

„Ale oni muszą wiedzieć, wy musicie wiedzieć, że Stany Zjednoczone są z wami, że duża część świata jest z wami i że walczą nie tylko o wolną Ukrainę, ale o wolny świat. I wolny świecie, także z tobą.”

Piosenka została wykonana po raz pierwszy w czasach, gdy Związek Radziecki był nękany protestami. Ostatecznie Związek Radziecki rozpadł się, a wiele krajów, w tym Ukraina, uzyskało niepodległość.

READ  Wielką ironią obozu Sina jest powrót ich „kata” do gabinetu Wiadomości z Indii

Dmitry Timney, który zajął pierwsze miejsce z wynikiem 19,99, powiedział, że był pod wrażeniem umiejętności gry na gitarze pana Blinkena.

„Zagrał dobrze” – powiedział.

Za zespołem podążały Siły Kulturalne Ukrainy, grupa ukraińskich weteranów wojennych, którzy grają w mundurach wojskowych.

Grupa powstała w 2022 roku, aby podnieść morale Ukrainy po inwazji rosyjskiej i posiada oddział cywilny i wojskowy.

Mężczyzna w średnim wieku w czarnej koszuli gra na scenie na czerwonej gitarze z młodszymi członkami zespołu.

Pan Blinken pozostał gitarzystą rytmicznym.(Basen za pośrednictwem Reuters: Brendan Smialowski)

Ukraina wycofuje się z Charkowa

Na wschodzie armia ukraińska poinformowała, że ​​jej siły wycofały się na nowe pozycje w północno-wschodnim obwodzie charkowskim, gdzie Moskwa rozpoczyna atak, i ostrzegła przed nagromadzeniem się wojsk rosyjskich na północy w pobliżu obwodu sumskiego.

Transgraniczny atak na nową flankę w Sumach prawdopodobnie jeszcze bardziej rozciągnie uszczuplone szeregi Kijowa po tym, jak rosyjskie natarcie na Charków otworzyło w weekend nowy front, zmuszając Ukrainę do przyspieszenia posiłków.

Rosja dokonała najazdu na północny Charków i we wtorek oświadczyła, że ​​przejęła kontrolę nad 10. przygraniczną wioską Bohrowatka.

Komendant policji w Wowczańsku, mieście położonym pięć kilometrów od granicy, które było celem jednego z głównych rosyjskich najazdów, poinformował o wymianie ognia na północ od miasta.

Sztab Generalny podał w oświadczeniu: „W niektórych sektorach obwodu łukianckiego i wołczańskiego jednostki przesunęły się na korzystniejsze pozycje w wyniku ostrzału i najazdów wroga, a także w celu ratowania życia naszych żołnierzy i uniknięcia strat”. Późny wtorek.