Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Większe spożycie grzybów wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka


Badanie przeprowadzone przez naukowców z Penn State University School of Medicine wykazało, że większe spożycie grzybów wiąże się z niższym ryzykiem raka.

Zdjęcie: Getty Images | PeopleImages

Hershey, Pensylwania – Następnym razem, gdy zrobisz sałatkę, możesz dodać do niej grzyby. Dzieje się tak, ponieważ według New Pennsylvania wyższe spożycie grzybów wiąże się z niższym ryzykiem raka badanie, Opublikowany 16 marca w Postępy w żywieniu.

W przeglądzie systematycznym i metaanalizie zbadano 17 badań nad rakiem opublikowanych od 1966 do 2020 roku. Analizując dane od ponad 19 500 pacjentów z rakiem, naukowcy zbadali związek między spożyciem grzybów a ryzykiem raka.

Grzyby są bogate w witaminy, składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Wyniki zespołu pokazują, że te pożywienie może również pomóc w ochronie przed rakiem. Chociaż grzyby shiitake, ostrygi, mitake i boczniaki królewskie zawierają większe ilości aminokwasu ergotioniny w porównaniu z grzybami białymi, cremini i portabello, naukowcy odkryli, że ludzie, którzy włączyli dowolną różnorodność grzybów do swojej codziennej diety, mieli mniejsze ryzyko zachorowania na raka. Zgodnie z wynikami osoby, które spożywały 18 gramów grzybów dziennie, miały o 45% mniejsze ryzyko zachorowania na raka w porównaniu z osobami, które nie jadły grzybów.

Gabriel M. Ba, absolwent epidemiologii przy ul Pennsylvania State College of Medicine. „Uzupełnianie przeciwutleniaczy w organizmie może pomóc w ochronie przed stresem oksydacyjnym i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka”.

Kiedy badano niektóre rodzaje raka, naukowcy zauważyli najsilniejsze powiązania z rakiem piersi, ponieważ osoby, które regularnie spożywały grzyby, miały znacznie niższe ryzyko zachorowania na raka piersi. Ba wyjaśnił, że może to być spowodowane tym, że większość badań nie obejmowała innych form raka. Idąc dalej, badania te mogą być pomocne w dalszym zgłębianiu ochronnych skutków grzyba i pomaganiu w tworzeniu zdrowej diety zapobiegającej rakowi.

READ  Spodziewaj się hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 po wykryciu komórek

„Ogólnie rzecz biorąc, wyniki te dostarczają ważnych dowodów na ochronne działanie grzyba przed rakiem” – powiedział współautor. John Ritchie, a Pennsylvania State Cancer Institute Badacz i profesor nauk o zdrowiu publicznym i farmacji. „Potrzebne są przyszłe badania, aby określić zaangażowane mechanizmy i konkretne typy raka, na które mogą być bardziej narażone”.

W badaniach wzięli również udział Paddy Sentongo, Joshua Muscat, Robert Bellman i Chiang Zhao z Pensylwanii. Badacze nie zgłaszają konfliktu interesów ani określonego wsparcia finansowego.

/ Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z pierwotnego założenia i może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany w celu zapewnienia przejrzystości, stylu i obszerności. Pełny pokaz Tutaj.