Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Deszcz meteorytów Lyrids 2021: Co to jest, najlepsze czasy, aby to zobaczyć i jak zobaczyć w Australii

Australijscy obserwatorzy gwiazd będą musieli obudzić się wczesnym rankiem w piątek, aby zobaczyć jedną z nich Najważniejsze wydarzenia w astronomii w ciągu roku.

Deszcz meteorów Lyrid nie jest tak aktywny, jak niektóre z większych możliwości obserwowania nieba, jak deszcz meteorów Geminidów w grudniu po deszczu meteorytów Perseidów w sierpniu, ale nadal warto go zobaczyć.

Zobacz, jak meteor Lyrid oświetlił niebo w zeszłym roku w powyższym odtwarzaczu wideo

Deszcz meteorytów Lyrid, który jest zwykle aktywny między 16 a 25 kwietnia każdego roku, osiąga szczyt w czwartkową noc i wczesnymi godzinami w piątek rano.

W szczytowym momencie deszcz meteorów wytworzy od 10 do 20 meteorów na godzinę.

Słyną z tego, że są jasne i szybko się poruszają, a niektóre z nich zostawiają ślady na niebie.

Droga Mleczna i coroczne deszcze meteorytów Lyridów pojawiają się na nocnym niebie nad Burg auf Fehmarn na wyspie Fehmarn na Morzu Bałtyckim w północnych Niemczech 20 kwietnia 2018 roku. Przypisuj mu: Daniel Reinhardt/DPA / AFP przez Getty Images

Dzień przed i po szczycie będzie prezentował od pięciu do 10 meteorów na godzinę.

Jeśli nadejdzie odpowiednia pora, co kilka minut będziesz mógł zobaczyć lecący meteoryt.

„W szczytowym momencie można zobaczyć do 18 godzin, chociaż jest to uważane za nieregularny deszcz meteorytów, więc można zobaczyć mniej więcej” – powiedział Romy Pearce z Australian Astronomy. 7NEWS.com.au.

„Szczytowe deszcze prawdopodobnie potrwają mniej więcej godzinę”.

Co to jest deszcz meteorytów Lyrid?

„Lirydy to roje meteorytów na półkuli północnej i można je również zobaczyć z półkuli południowej między 14 a 30 kwietnia” – powiedział Pearce.

Prysznic występuje o tej porze każdego roku, kiedy orbita Ziemi przecina się z orbitą komety Thatcher.

Kometa gubi się przelatując przez górne warstwy atmosfery z prędkością 177 000 mil na godzinę (284 806 km / h).

READ  Mutacje chorób przenoszonych przez komary w North Vic

Lyrid ma swoją nazwę od konstelacji Lyra. Prysznic Lyrid jest jednym z najstarszych znanych pryszniców, z widocznymi meteorami sprzed 2700 lat EarthSky.

Meteoryt Lyrid spadł na niebo nad Michaelskapelle 21 kwietnia 2020 r. W Niederhollabrunn w Austrii.
Meteoryt Lyrid spadł na niebo nad Michaelskapelle 21 kwietnia 2020 r. W Niederhollabrunn w Austrii. Przypisuj mu: Thomas Kronsteiner/Getty Images

Gdzie możesz dziś zobaczyć deszcz meteorytów?

Ci, którzy mieszkają na północnym krańcu Australii, będą mieli większe szanse dostrzeżenia tego błyszczącego wydarzenia.

„W wyniku tego, że Lyridy są deszczem na półkuli północnej, prawdopodobnie uzyskasz lepszy widok z Brisbane niż z Melbourne, ponieważ obszar radioaktywny (miejsce na niebie, w którym pojawiają się meteoryty) będzie wyżej w niebo – powiedział Pearce.

„ Zawsze lepiej jest widzieć rzeczy, które znajdują się wyżej na nocnym niebie, ze względu na potencjalne przeszkody, takie jak drzewa lub budynki zbliżające się do horyzontu, a atmosfera jest bardziej widoczna, gdy patrzy się prosto, niż patrzy na dużą część atmosfery podczas patrzenia. na niebie bliżej horyzontu.

„Jeśli ludzie dotrą do miejsca o ciemnym niebie, z dala od miejskich świateł, będą mieli większe szanse na jego poznanie.