Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wietnam i Polska rozszerzą stosunki handlowe i inwestycyjne

Wietnam i Polska rozszerzą stosunki handlowe i inwestycyjne

HO CHI MINH CITY (Vietnam News Network / Asia News Network): Wietnam docenia stałe wsparcie Polski w naciskaniu na szybką ratyfikację UE-Wietnam Umowy o Ochronie Inwestycji (EVIPA) i zniesienie ostrzeżenia Komisji Europejskiej „żółtej kartki” przed połowami ryb w Wietnamie przemysł.

Przemawiając na spotkaniu networkingowym w czwartek, Nguyen Ho Nam, zastępca dyrektora Wietnamskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (VCCI) w HCM, powiedział, że te wydarzenia pomogą rozszerzyć stosunki handlowe i inwestycyjne między Wietnamem a Polską.

Parlament Europejski przyjął niedawno sprawozdanie na temat swojej strategii handlowej i inwestycyjnej w regionie Indo-Pacyfiku, podkreślając znaczenie umów o wolnym handlu między UE a partnerami w regionie.

Raport wezwał członków UE do ratyfikacji EVIPA, aby mogła ona wejść w życie wcześnie i stworzyć optymalne warunki do pobudzenia inwestycji UE w regionie i Wietnamie.

Według Parlamentu Europejskiego EVIPA zastąpi 21 istniejących dwustronnych umów inwestycyjnych między Wietnamem a 21 państwami członkowskimi UE.

Zasady te zapewnią europejskim inwestorom najlepsze dostępne traktowanie bez naruszania prawa Wietnamu do stanowienia prawa we własnym interesie w kwestiach takich jak zdrowie, bezpieczeństwo czy środowisko.

Eksperci stwierdzili, że jeśli EVIPA zostanie w pełni ratyfikowana przez wszystkie 27 krajów europejskich, Wietnam może mieć więcej zalet w przyciąganiu wysokiej jakości inwestycji z UE niż Chiny.

Powiedzieli w maju, że Parlament Europejski zawiesił ratyfikację kompleksowej umowy inwestycyjnej UE-Chiny z powodu napięć geopolitycznych.

Wietnam, jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji i brama do szerszego regionu Azji Wschodniej, jest obiecującym rynkiem i pod względem wielkości swojej gospodarki przyciągnął znaczną ilość inwestycji zagranicznych, zgodnie z oświadczeniem Parlament Europejski.

W podobnej sprawie Komisja Europejska wydała w 2017 r. „żółtą kartkę” ostrzegającą przed owocami morza złowionymi przez Wietnam i wywiezionymi do UE. Komisja Europejska przedstawiła cztery zestawy zaleceń, które kraj musi wdrożyć, aby znieść „żółtą kartkę”.

READ  Barrie Sharkfest zapowiada gospodarcze ożywienie turystyki sportowej (6 zdjęć)

Eksperci stwierdzili, że ostrzeżenie Komisji Europejskiej o „żółtej kartce” poważnie wpłynęło na wietnamski przemysł owoców morza i źródła utrzymania rybaków w całym kraju.

Maciej Doszyński, chargé d’affairs w Ambasadzie RP, powiedział, że UE pozostała drugim największym importerem Wietnamu, a Wietnam jest obecnie głównym partnerem handlowym UE.

Powiedział, że długoterminowe stosunki między Wietnamem a Polską stale się rozwijają we wszystkich dziedzinach, w tym w handlu produktami rolnymi i żywnością.

Zdaniem Piotra Harasimowicza, głównego przedstawiciela Polskiego Biura Handlu i Inwestycji w HCM, Wietnam zajmuje szczególne miejsce w Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ jest jedynym krajem, który ma EVFTA i EVIPA z Unią Europejską.

Handel dwustronny między UE a Wietnamem stale rośnie, odkąd obie strony nawiązały formalne stosunki dyplomatyczne w 1996 roku.

W porównaniu z resztą Unii Europejskiej Polska szybciej zwiększyła wymianę handlową z Wietnamem. Od sierpnia 2020 do maja 2021 polski eksport do Wietnamu wzrósł o 21,5 proc., a import z Wietnamu o 26 proc. rok do roku.

Harasimovich powiedział, że dwustronne stosunki handlowe i inwestycyjne poczyniły postępy, ale nie osiągnęły jeszcze swojego potencjału.

Polska była największym partnerem handlowym Wietnamu w Europie Wschodniej, a Wietnam był siódmym co do wielkości partnerem handlowym Polski, powiedział Nguyễn Hữu Nam, zastępca dyrektora VCCI w HCM City.

„Wietnam i Polska mają duże pole do poszerzenia stosunków handlowych i inwestycyjnych” – powiedział.

Handel dwustronny między nimi wyniósł w zeszłym roku prawie 2,6 miliarda dolarów, o 22 procent więcej rok do roku, z czego eksport Wietnamu wyniósł ponad 2,1 miliarda dolarów, czyli o 17 procent więcej rok do roku, a import Wietnamu ponad 500 dolarów. milionów, wzrost o 49 proc.

W pierwszym kwartale 2022 r. handel dwustronny osiągnął prawie 900 mln USD, z czego eksport Wietnamu to prawie 800 mln USD, a import Wietnamu ponad 100 mln USD.

READ  Guzman y Gomez: Sieć fast foodów usuwa z menu nadzienie grzybowe

Wietnam eksportował głównie obuwie, tekstylia, odzież i artykuły rolne, takie jak zboże i kawa, podczas gdy Polska eksportowała produkty mleczne, pasze, kosmetyki i farmaceutyki, na które Wietnam jest bardzo poszukiwany.

Z rolnictwa Polska importowała z Wietnamu ryż, panga, basa fish, krewetki, produkty z mango, ananasa, marakuję, kawę i orzechy nerkowca.

Polska eksportowała do Wietnamu żywność świeżą i przetworzoną, owoce świeże i konserwowe, wołowinę, jagnięcinę i wieprzowinę, które są wysokiej jakości i produkowane zgodnie ze standardami UE.

W maju Polska zajęła 36 miejsce na 134 kraje i regiony inwestujące w Wietnamie z 27 projektami o łącznej wartości ponad 400 milionów dolarów kapitału zakładowego.