HO CHI MINH CITY (Vietnam News Network / Asia News Network): Wietnam docenia stałe wsparcie Polski w naciskaniu na szybką ratyfikację UE-Wietnam Umowy o Ochronie Inwestycji (EVIPA) i zniesienie ostrzeżenia Komisji Europejskiej „żółtej kartki” przed połowami ryb w Wietnamie przemysł.
Przemawiając na spotkaniu networkingowym w czwartek, Nguyen Ho Nam, zastępca dyrektora Wietnamskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (VCCI) w HCM, powiedział, że te wydarzenia pomogą rozszerzyć stosunki handlowe i inwestycyjne między Wietnamem a Polską.
Parlament Europejski przyjął niedawno sprawozdanie na temat swojej strategii handlowej i inwestycyjnej w regionie Indo-Pacyfiku, podkreślając znaczenie umów o wolnym handlu między UE a partnerami w regionie.
Raport wezwał członków UE do ratyfikacji EVIPA, aby mogła ona wejść w życie wcześnie i stworzyć optymalne warunki do pobudzenia inwestycji UE w regionie i Wietnamie.
Według Parlamentu Europejskiego EVIPA zastąpi 21 istniejących dwustronnych umów inwestycyjnych między Wietnamem a 21 państwami członkowskimi UE.
Zasady te zapewnią europejskim inwestorom najlepsze dostępne traktowanie bez naruszania prawa Wietnamu do stanowienia prawa we własnym interesie w kwestiach takich jak zdrowie, bezpieczeństwo czy środowisko.
Eksperci stwierdzili, że jeśli EVIPA zostanie w pełni ratyfikowana przez wszystkie 27 krajów europejskich, Wietnam może mieć więcej zalet w przyciąganiu wysokiej jakości inwestycji z UE niż Chiny.
Powiedzieli w maju, że Parlament Europejski zawiesił ratyfikację kompleksowej umowy inwestycyjnej UE-Chiny z powodu napięć geopolitycznych.
Wietnam, jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji i brama do szerszego regionu Azji Wschodniej, jest obiecującym rynkiem i pod względem wielkości swojej gospodarki przyciągnął znaczną ilość inwestycji zagranicznych, zgodnie z oświadczeniem Parlament Europejski.
W podobnej sprawie Komisja Europejska wydała w 2017 r. „żółtą kartkę” ostrzegającą przed owocami morza złowionymi przez Wietnam i wywiezionymi do UE. Komisja Europejska przedstawiła cztery zestawy zaleceń, które kraj musi wdrożyć, aby znieść „żółtą kartkę”.
Eksperci stwierdzili, że ostrzeżenie Komisji Europejskiej o „żółtej kartce” poważnie wpłynęło na wietnamski przemysł owoców morza i źródła utrzymania rybaków w całym kraju.
Maciej Doszyński, chargé d’affairs w Ambasadzie RP, powiedział, że UE pozostała drugim największym importerem Wietnamu, a Wietnam jest obecnie głównym partnerem handlowym UE.
Powiedział, że długoterminowe stosunki między Wietnamem a Polską stale się rozwijają we wszystkich dziedzinach, w tym w handlu produktami rolnymi i żywnością.
Zdaniem Piotra Harasimowicza, głównego przedstawiciela Polskiego Biura Handlu i Inwestycji w HCM, Wietnam zajmuje szczególne miejsce w Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ jest jedynym krajem, który ma EVFTA i EVIPA z Unią Europejską.
Handel dwustronny między UE a Wietnamem stale rośnie, odkąd obie strony nawiązały formalne stosunki dyplomatyczne w 1996 roku.
W porównaniu z resztą Unii Europejskiej Polska szybciej zwiększyła wymianę handlową z Wietnamem. Od sierpnia 2020 do maja 2021 polski eksport do Wietnamu wzrósł o 21,5 proc., a import z Wietnamu o 26 proc. rok do roku.
Harasimovich powiedział, że dwustronne stosunki handlowe i inwestycyjne poczyniły postępy, ale nie osiągnęły jeszcze swojego potencjału.
Polska była największym partnerem handlowym Wietnamu w Europie Wschodniej, a Wietnam był siódmym co do wielkości partnerem handlowym Polski, powiedział Nguyễn Hữu Nam, zastępca dyrektora VCCI w HCM City.
„Wietnam i Polska mają duże pole do poszerzenia stosunków handlowych i inwestycyjnych” – powiedział.
Handel dwustronny między nimi wyniósł w zeszłym roku prawie 2,6 miliarda dolarów, o 22 procent więcej rok do roku, z czego eksport Wietnamu wyniósł ponad 2,1 miliarda dolarów, czyli o 17 procent więcej rok do roku, a import Wietnamu ponad 500 dolarów. milionów, wzrost o 49 proc.
W pierwszym kwartale 2022 r. handel dwustronny osiągnął prawie 900 mln USD, z czego eksport Wietnamu to prawie 800 mln USD, a import Wietnamu ponad 100 mln USD.
Wietnam eksportował głównie obuwie, tekstylia, odzież i artykuły rolne, takie jak zboże i kawa, podczas gdy Polska eksportowała produkty mleczne, pasze, kosmetyki i farmaceutyki, na które Wietnam jest bardzo poszukiwany.
Z rolnictwa Polska importowała z Wietnamu ryż, panga, basa fish, krewetki, produkty z mango, ananasa, marakuję, kawę i orzechy nerkowca.
Polska eksportowała do Wietnamu żywność świeżą i przetworzoną, owoce świeże i konserwowe, wołowinę, jagnięcinę i wieprzowinę, które są wysokiej jakości i produkowane zgodnie ze standardami UE.
W maju Polska zajęła 36 miejsce na 134 kraje i regiony inwestujące w Wietnamie z 27 projektami o łącznej wartości ponad 400 milionów dolarów kapitału zakładowego.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu