Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wildfire pali Lytton, który trzy razy w tym tygodniu ustanowił nowe rekordy temperatury w Kanadzie

W małym miasteczku Lytton w Kolumbii Brytyjskiej wybuchł pożar i ustanowił nowe rekordy dla Kanady przez trzy kolejne dni w tym tygodniu.

Około 1000 mieszkańców Lytton musiało opuścić swoje domy zaledwie kilka minut przed zawiadomieniem w środowy wieczór (czasu lokalnego), po tym, jak poprzedniego dnia doświadczyli rekordowo wysokiej temperatury 49,6 stopni Celsjusza.

W czwartek po południu, Mike Farnworth, Sekretarz Bezpieczeństwa Publicznego Terytorium, powiedział, że większość domów i budynków w Lytton została zniszczona, a niektórzy mieszkańcy zaginęli.

British Columbia Wildfire Service poinformowała, że ​​pożar Lytton, jeden z kilku pożarów płonących na tym obszarze, wymknął się spod kontroli na obszarze obejmującym prawie 80 kilometrów kwadratowych.

„Kopuła termiczna” w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych i zachodniej Kanadzie doprowadziła do rekordowych temperatur w całym regionie w ciągu ostatniego tygodnia.

Setki zgonów z powodu hipertermii Zostało to zgłoszone przez władze w obu krajach.

David Phillips, główny naukowiec zajmujący się klimatem w kanadyjskim Departamencie Środowiska i Zmian Klimatu, powiedział, że zjawisko klimatycznej kopuły cieplnej zatrzymuje ciepło i uniemożliwia przenoszenie się do niego innych systemów pogodowych.

Phillips powiedział, że nie jest jasne, co doprowadziło do powstania kopuły, ale dodał, że zmiana klimatu wydaje się być czynnikiem przyczyniającym się, biorąc pod uwagę czas trwania fali upałów i jej skrajności.

Oregon buduje instalacje chłodzące na fale upałów na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku
Miasta na obszarze dotkniętym falą upałów utworzyły klimatyzowane schrony.(

Reuters: Marani Stub/zdjęcie pliku

)

Pożar zniszczył miasto, wioskę około 153 km na północny wschód od Vancouver, powiedziała Lillian Gray, członek Rady Miejskiej Lytton w imieniu burmistrza Jeana Poldermana, w e-mailu.

Ładowanie

Przynajmniej część ludzi, którzy uciekli z Lytton, przybyli do ośrodka rekreacyjnego w Lilluitt, mieście oddalonym o 63 kilometry na północ.

John Haugen, wiceprezes Lytton First Nation, powiedział, że przywódcy próbowali dowiedzieć się, którzy członkowie nie dotarli do Lilluit.

„To niezrozumiałe, ludzie są bardzo niespokojni i martwią się tym, co będzie dalej”, powiedział, zauważając, że społeczność poniosła ogromne „zniszczenia i straty”.

Mieszkańcy Leyton próbują zlokalizować swoich bliskich

Rosanna Stamberg powiedziała, że ​​próbuje wyśledzić swojego syna i córkę Alfreda i Marjorie Nelsonów, którzy mieszkali około 8 kilometrów od centrum Lytton.

„Nie wiem, w jakim kierunku poszli”, powiedziała w wywiadzie telefonicznym.

– Nie wiem, czy pojechali w kierunku Chilliwack. Nie wiem, czy poszli do Lillwette. Nie wiem, czy pojechali na Spencer Bridge, Merritt czy Kamloops. Nie mam pojęcia.

– Albo jeśli zostaną w domu.

Ładowanie

W wystąpieniu telewizyjnym premier Kolumbii Brytyjskiej John Horgan powiedział: „W tym tygodniu w Lytton miały miejsce trzy kolejne dni z najwyższą temperaturą odnotowaną w historii Kanady.

Zdjęcie lotnicze małego miasteczka, w którym wiele budynków zostało zniszczonych przez pożar.
Władze lokalne twierdzą, że większość domów i budynków w Lytton została zniszczona. (

AP: Daryl Dick/The Canadian Press

)

Upał w Lytton ustanowił w niedzielę swój pierwszy krajowy rekord, osiągając 45,1 stopnia Celsjusza, a następnie pobił kolejny rekord w poniedziałek, 47,9 stopnia Celsjusza. Po kolejnym rekordowym poziomie we wtorek temperatura spadła w środę do 39C.

W ciągu ostatnich 24 godzin miały miejsce 62 nowe pożary i 29 000 uderzeń piorunów, poinformowali urzędnicy.

Pożar w pobliżu Lytton rozrósł się do około 9000 hektarów.

Premier Horgan powiedział, że słyszał, że pociąg mógł wzniecić pożar, ale jest za wcześnie, by mówić.

„Lytton zostało zdewastowane i przywrócenie tego historycznego miejsca do tego, czym było, będzie wymagało niezwykłego wysiłku” – powiedział.

Ładowanie

„Musisz wyjść”

Edith Loring Kohanga, dyrektor Stein Valley Nlakapamux, powiedziała, że ​​wraz z innymi członkami zarządu musiała skrócić rozmowę z potencjalnym nauczycielem, gdy budynek spłonął.

Powiedziała, że ​​początkowo nie zauważyła syren na zewnątrz, ale potem dostała telefon od członka rady szkolnej, który kazał jej uciekać.

Pani Loring Kohanga wspomina: „Powiedział: 'Jestem przy ognisku i musisz wyjść, szybko złap wszystko, co możesz’”.

Powiedziała, że ​​wrak był rozległy.

„To było niewiarygodne”, powiedziała. „To był tylko koszmar”.

„Wiele osób w społeczności straciło wszystko, po prostu nie mają na to czasu”.

Kobieta stojąca obok samochodu na wiejskiej drodze ocierająca łzy.
Martha Van Dyck ociera łzy po tym, jak została zmuszona do opuszczenia domu w Lytton.(

Reuters: Jennifer Gautier

)

Około 15 kilometrów na południe od Lytton, w społeczności First Nations w Kanaka Bar, Jan Mackay powiedziała, że ​​ona i jej 22-letnia córka Deirdre Mackay wpadły w panikę, gdy nasilił się zapach dymu.

„Wciąż tam siedziałam, zastanawiając się, co spakować, emocjonalnie wyszłam za drzwi, ale myśląc: „Zamierzam to wszystko zostawić za sobą”. To trudne. Bardzo trudne – powiedziała pani Mackay.

Była jedna pamiątka, której jej córka nie mogła zostawić: „Zdjęłam zdjęcie mojego ojca ze ściany” – powiedziała pani McKay.

Mówię jej: „Wychodzimy, a to jest dom, który zbudowaliśmy na zawsze, w którym dorastaliście”. „To okrutne.”

AP

READ  Oto dlaczego księciu Harry'emu pozwolono na 10 dni z kwarantanny w Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w pogrzebie księcia Filipa