Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Setki martwych żółwi zatonęły na Sri Lance, kilka tygodni po zatonięciu statku towarowego u wybrzeży

Sąd w Kolombo usłyszał w tym tygodniu, że setki żółwi zostało wyrzuconych na brzeg po tym, jak statek zapalił się i zatonął u zachodniego wybrzeża Sri Lanki w czerwcu podczas największej morskiej katastrofy w historii.

20 maja wybuchł pożar zarejestrowanego w Singapurze MV X-Press Pearl, przewożącego 1486 pojemników, w tym 25 ton kwasu azotowego wraz z innymi chemikaliami i kosmetykami.

Zatonął 2 czerwca, kiedy ekipa ratownicza próbowała odciągnąć statek od wybrzeża.

Rosyjski kapitan statku, Tiotkalu Vitali, pojawił się w sądzie w czwartek, ale nie został jeszcze oskarżony w sprawie, która zdaniem ekspertów jest najgorszą katastrofą środowiskową spowodowaną przez człowieka na Sri Lance.

Strzał nad głową martwego żółwia w pobliżu wody wyrzuconej na plażę.
Władze środowiskowe stwierdziły, że zgony były wyraźnie powiązane z wrakiem statku. (

Reuters: Dinuka Liyanawatte

)

Zastępca prokuratora generalnego Madawa Tenakon powiedział na wstępnym przesłuchaniu w stolicy w środę, że toksyny uwolnione ze statku zabiły co najmniej 176 żółwi, 20 delfinów i cztery wieloryby.

Klip wideo nadawany przez lokalną stację telewizyjną oglądany przez Reutersa pokazał ciała martwych żółwi morskich i niezliczone plastikowe granulki rozrzucone na plaży, a kilku wolontariuszy pracowało nad ich usunięciem.

„Na pokładzie znajdowało się ponad 190 sztuk ładunku, a większość z nich była plastikowa” – powiedział dziennikarzom minister środowiska Mahinda Amarawera.

Rząd zidentyfikował 15 osób – w tym kapitana – jako współoskarżonych w sprawach związanych z wyrządzonymi przez niego krzywdami.

    Dym unosi się z kontenerowca MV X-Press Pearl, który zapalił się w porcie Colombo.
X-Press Pearl zapalił się podczas oczekiwania na wejście do Colombo Harbor 20 maja.(

AFP: Siły Powietrzne Sri Lanki

)

Pan Vitale nie skomentował swojego odejścia z sądu w czwartek po rozprawie proceduralnej i nie mógł uzyskać dalszych komentarzy.

Zakazano opuszczania kraju.

Władze poinformowały w zeszłym tygodniu, że zniosły zakaz połowów w częściach dotkniętego klęską wybrzeża, chociaż eksperci twierdzą, że zagrożenie dla życia morskiego w wyniku katastrofy nadal istnieje.

Reuters

READ  Odcinek: Novak Djokovic wygrywa bitwę sądową, Bob Saget umiera i dlaczego można spodziewać się większych niedoborów dostaw w Wallis