Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wściekli polscy rolnicy protestują przeciwko przepisom UE, importowi produktów rolnych z Ukrainy |  Zdjęcia są w wiadomościach

Wściekli polscy rolnicy protestują przeciwko przepisom UE, importowi produktów rolnych z Ukrainy | Zdjęcia są w wiadomościach

Rzucając bomby dymne i podpalając, tysiące wściekłych rolników demonstrowało w Warszawie przeciwko przepisom UE i taniemu ukraińskiemu importowi, raniąc dwóch urzędników i aresztując kilkunastu demonstrantów – podała policja.

Policja podała w środę, że niektórzy protestujący próbowali przedrzeć się przez barierki zabezpieczające i przedostać się na teren parlamentu. Rolnicy zorganizowali także pikiety traktorów na drogach w całym kraju.

Polscy rolnicy od zeszłego miesiąca blokują przejścia graniczne z Ukrainą, aby zaprotestować przeciwko temu, co ich zdaniem stanowi nieuczciwą konkurencję dla towarów sprowadzanych z Ukrainy.

Inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 r. paraliżuje jej sektor rolniczy. Wiele głównych szlaków eksportowych przez Morze Czarne zostało zablokowanych, a tereny rolne stały się bezużyteczne w wyniku wojny.

Chcąc pomóc Kijówowi gospodarczo, Unia Europejska w 2022 r. zniosła cła na ukraińskie towary przewożone drogami do bloku 27 państw.

Jednak problemy logistyczne sprawiły, że ukraiński eksport zboża przeznaczony do krajów spoza UE trafił do Polski, podcinając ceny lokalnych producentów.

Blokady granic i spory zbożowe nadwyrężyły stosunki między sąsiadami, mimo że Polska okazała zdecydowane wsparcie od czasu rosyjskiej inwazji.

Rolnicy w wielu krajach europejskich od tygodni protestują przeciwko tym warunkom.

Premier Polski Donald Tusk mówił w zeszłym tygodniu, że rozważa tymczasowe zamknięcie granicy z Ukrainą dla towarów.

W poniedziałek wezwał UE do wprowadzenia całkowitych zakazów importu żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi – wspieranej przez Ukrainę.

Tusk powiedział, że ogólnounijne sankcje „skutecznie chronią unijne rynki rolne i spożywcze” i „w pełni otwierają możliwość eksportu ukraińskich towarów… do krajów trzecich”.

W sobotę Tusk ma przeprowadzić rozmowy z polskimi rolnikami.

READ  Obszary dotknięte restrykcjami w Polsce pomagają ożywić turystykę