Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wszystko, co musimy wiedzieć o Marsie |  Według mnie |  Oświetlenie |  lipiec 2023 r

Wszystko, co musimy wiedzieć o Marsie | Według mnie | Oświetlenie | lipiec 2023 r

Wyszukiwanie, które cię zszokuje

światło
Obraz z fotografii Fotobank Kijów NA rozpryskiwać

Mars, często nazywany „Czerwoną Planetą”, od wieków pobudza wyobraźnię. Mars był przedmiotem intensywnego zainteresowania i eksploracji jako najbliższy sąsiad Ziemi. W ostatnich latach wiele misji naukowych i badań znacznie poszerzyło naszą wiedzę o Marsie, ujawniając fascynujące szczegóły dotyczące jego powierzchni, atmosfery, historii i potencjału przyszłej eksploracji.

Rozmiar i odległość: Mars jest czwartą planetą od Słońca i jest mniej więcej o połowę mniejszy od Ziemi, a jego średnica wynosi około 6779 kilometrów (4212 mil). Jego średnia odległość od Słońca wynosi 227,9 miliona kilometrów (141,6 miliona mil).

Cechy powierzchni: Mars charakteryzuje się szeregiem cech geologicznych, w tym rozległymi równinami, wysokimi wulkanami, głębokimi kanionami i kraterami uderzeniowymi.

Największy wulkan w naszym Układzie Słonecznym, Olympus Mons, znajduje się na Marsie i mierzy około 21,9 km wysokości. Valles Marineris, system kanionów, ma 4000 kilometrów (2500 mil) długości i do 7 kilometrów (4,3 mil) głębokości.

Polarne czapy lodowe: Mars ma północne i południowe czapy polarne składające się głównie z lodu wodnego i dwutlenku węgla (suchy lód). Rozmiar tych czap lodowych zmienia się wraz z porami roku na planecie.

wyrazić: Atmosfera Marsa jest rzadka w porównaniu z ziemską i składa się głównie z dwutlenku węgla (około 95,3%), azotu i argonu. Zawiera również śladowe ilości tlenu i pary wodnej.

Ciśnienie atmosferyczne: Ciśnienie atmosferyczne na Marsie wynosi około 0,6% ciśnienia powierzchniowego Ziemi, co czyni go niezdatnym do zamieszkania dla ludzi bez odpowiedniego podtrzymywania życia.

klimat: Ze względu na rzadką atmosferę Mars jest narażony na szeroki zakres temperatur. Temperatury powierzchni mogą wahać się od bardzo niskich (około -143 °C / -226 °F) w pobliżu biegunów zimą do stosunkowo łagodnych na równiku (około 20 °C / 68 °F) w ciągu dnia latem.