Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

WTA prowadzi dochodzenie po tym, jak Rosjanka Wiera Zwonariewa otrzymała zakaz wjazdu do Polski

WTA prowadzi dochodzenie po tym, jak Rosjanka Wiera Zwonariewa otrzymała zakaz wjazdu do Polski

Była finalistka Wimbledonu i US Open Zvonareva miała zagrać w grze pojedynczej i podwójnej podczas Warsaw Open w przyszłym tygodniu, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że znalazła się na liście „niepożądanych” gości.

W oświadczeniu zamieszczonym na gov.pl czytamy: „Wczoraj, 21 lipca, Straż Graniczna uniemożliwiła wjazd do Polski rosyjskiej tenisistce.

„Wiera Zwonariewa próbowała dostać się do naszego kraju samolotem z Belgradu do Warszawy, korzystając z wizy wydanej przez Francję. Po przylocie z Serbii tenisistka przebywała w strefie tranzytowej Lotniska Chopina w Warszawie i dziś po godzinie 12.00 poleciała do Podgoricy.

„Rosjanki znajdującej się na liście osób niepożądanych do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Straż Graniczna nie dopuszcza ze względów bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa publicznego.

„Polska nadal przeciwstawia się reżimom (Władimira) Putina i (Aleksandera) Łukaszenki, odmawiając wjazdu do naszego kraju osobom popierającym działania Rosji i Białorusi”.

Wimbledon i Lawn Tennis Association zostały ukarane grzywną przez tournee zeszłego lata za wykluczenie rosyjskich i białoruskich graczy po inwazji na Ukrainę, co zmienili w tym roku.

Organ zarządzający powiedział w oświadczeniu: „WTA jest świadoma sytuacji związanej z Verą Zvonarevą w Warszawie.

„Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wszystkich zawodniczek jest najwyższym priorytetem WTA. Vera opuściła Polskę i będziemy dalej analizować tę kwestię podczas tego wydarzenia.

Polska była jednym z najbardziej zagorzałych sojuszników Ukrainy, podczas gdy numer jeden na świecie Iga Świątek, która zwycięży w turnieju, publicznie stanęła po stronie graczy z oblężonego kraju w obliczu napięć w szatni.

READ  Rywalizacja poborowa wywołuje incydent dyplomatyczny między Polską a Rosją | Rosja

Na początku tego tygodnia minister sportu Kamil Bordnysuk zapowiedział bojkotowanie turniejów z udziałem rosyjskich lub białoruskich zawodników.

Wydaje się, że Aliaksandra Chasnovich z Białorusi wjechała do kraju na podstawie jej postów w mediach społecznościowych.

Rosjanka Anastasia Potapova nie zagra w Hamburgu (Bradley Collier/PA)

Tymczasem inna rosyjska zawodniczka, Anastasia Podabova, poinformowała na Instagramie, że nie będzie mogła zagrać w Hamburg European Open, ponieważ jej wiza nie została wydana na czas.

„Ze względu na problemy wizowe z przykrością ogłaszam, że nie wezmę udziału w Hamburgu w tym roku” – powiedział. „Mój zespół i ja złożyliśmy wniosek na czas, ale niestety został on opóźniony”.

Botapova została ostrzeżona przez WTA na początku tego roku po tym, jak założyła na korcie koszulkę piłkarską Spartak Moscow.