Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz fałszywej eksplozji Pentagonu wywołuje spadki akcji

Rzekomo wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz fałszywej eksplozji w Pentagonie stał się wirusowy w mediach społecznościowych w poniedziałek – wywołując masowe zamieszanie wśród użytkowników i krótką wyprzedaż na amerykańskiej giełdzie.

Fałszywe zdjęcie, które pokazywało kłęby dymu przed Pentagonem, zostało opublikowane przez rosyjskie media państwowe i inne konta wraz z doniesieniami o eksplozji w kompleksie, zgodnie z Poczta Nowego Jorku.

RT później usunął zdjęcie.

Straż pożarna hrabstwa Arlington szybko zamieściła na Twitterze wiadomość obalającą mistyfikację.

„Urzędnicy PFPA i ACFD są świadomi krążącego w Internecie raportu w mediach społecznościowych o eksplozji w pobliżu Pentagonu” – napisano na Twitterze.

„Nie doszło do eksplozji ani wypadku w rezerwacie Pentagonu ani w jego pobliżu, nie było też bezpośredniego zagrożenia ani zagrożenia dla społeczeństwa”.

Washington Post zwrócił się do Departamentu Obrony o komentarz.

Amerykańskie akcje spadły poniżej 500 miliardów dolarów, gdy zdjęcie zostało sprzedane, ale szybko odbiło się po tym, jak zdjęcie zostało ujawnione jako mistyfikacja.

Średnia przemysłowa Dow Jones spadła o około 50 punktów w południe czasu wschodniego, podczas gdy techniczny Nasdaq i szerokopasmowy S&P 500 były notowane nieco wyżej.

Niektórzy użytkownicy wskazywali, że fałszywy obraz Pentagonu pokazywał wyraźne oznaki manipulacji AI, w tym zniekształcone fragmenty ogrodzenia.

Strach w mediach społecznościowych podsyci obawy krytyków, którzy twierdzą, że zaawansowane systemy sztucznej inteligencji pozwolą złym aktorom na całym świecie szerzyć dezinformację i siać chaos w Internecie.

Wcześniej użytkownicy mediów społecznościowych byli oszukiwani przez generowane przez sztuczną inteligencję wirusowe obrazy papieża Franciszka w puchowej kurtce Balenciagi i byłego prezydenta Donalda Trumpa ścierającego się z NYPD podczas jego aresztowania.

W marcu Elon Musk i ponad 1000 ekspertów wymienili rozprzestrzenianie się dezinformacji jako główny czynnik napędzający ich apel o sześciomiesięczną przerwę w rozwoju zaawansowanej sztucznej inteligencji do czasu wprowadzenia odpowiednich wytycznych dotyczących bezpieczeństwa.

READ  Co najmniej 306 osób zginęło w katastrofalnych powodziach w Durbanie, prezydent RPA nazywa to katastrofą klimatyczną

Eksperci wskazywali na zagrożenia, w tym rozprzestrzenianie się „propagandy i kłamstw”, utratę miejsc pracy, rozwój „nieludzkich umysłów, które mogą ostatecznie przewyższyć liczebnie, wyprzedzić, przeżyć i zastąpić nas” oraz ryzyko „utraty kontroli nad naszą cywilizacją”.

Znany jako „ojciec chrzestny sztucznej inteligencji”, dr Jeffrey Hinton był tak zaniepokojony potencjalnymi zagrożeniami związanymi z technologią, że w zeszłym miesiącu rzucił pracę w Google, aby móc mówić bez szkody dla swojego byłego pracodawcy.

Dr Hinton ostrzegł, że w przyszłości sztuczna inteligencja stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna – „źli aktorzy” potencjalnie wykorzystają zaawansowane systemy do „złych rzeczy”, którym trudno byłoby zapobiec.

Ta historia pierwotnie ukazała się na Poczta Nowego JorkuJest ponownie publikowany za zgodą