Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Francuskie buldożery zaczynają burzyć slumsy Majotty na Oceanie Indyjskim

Francuskie buldożery zaczynają burzyć slumsy Majotty na Oceanie Indyjskim

Od kwietnia Francja rozmieściła setki policjantów na Majotcie – najbiedniejszym regionie kraju – aby przygotować się do akcji oczyszczania slumsów zwanej Operacją Wuambushu („odzyskać” w miejscowym języku).

Po tygodniach prawnych opóźnień i napięć dyplomatycznych z sąsiednimi Komorami, kopacze zaczęli niszczyć blaszane chaty w slumsach Talos II w regionie Konga w poniedziałek około godziny 7:30 (04:30 GMT) – zauważyli dziennikarze AFP.

Policja za pomocą łomów weszła do domów, aby sprawdzić, czy nikogo nie było w środku przed rozpoczęciem zniszczenia, podczas gdy prąd i woda zostały odcięte.

„162 chaty przeznaczone są do rozbiórki” – powiedział Thierry Souquet, główny urzędnik państwowy na Majotcie.

„Dzisiaj połowa rodzin, które kiedyś mieszkały w tej okolicy, została przesiedlona” – dodał.

Ale wielu twierdziło, że zostali bezdomni.

„W tej chwili nie mam gdzie mieszkać” – powiedziała Fatima Youssef, 55-letni mężczyzna ze slumsów.

Dodała, że ​​nie była w stanie wynieść części swojego dobytku z domu, w którym ulokowała wszystkie swoje oszczędności.

Inna mieszkanka, Zenbu Sofu, płakała na widok maszyn budowlanych, mówiąc AFP, że mieszkała w okolicy od 25 lat i wychowała tam siedmioro dzieci.

Dodała, że ​​jej męża, pracownika rozbiórki, trzeba było zawieźć do szpitala, kiedy zemdlał, gdy praca dotarła do drzwi jego matki.

– 1000 domów zburzonych –

Majotta składa się z dwóch wysp, które głosowały za pozostaniem częścią Francji w 1973 roku, podczas gdy inne wyspy archipelagu z większością muzułmańską dążyły do ​​​​niepodległości, stając się Komorami.

Tysiące Komorów uciekających przed ubóstwem i korupcją w swojej ojczyźnie każdego roku wędruje po Majotcie w poszukiwaniu wyższego standardu życia.

Napływ ten spowodował znaczne napięcia, a wielu mieszkańców Majotty skarżyło się na przestępczość i presję szybkiego wzrostu populacji na przeciążoną infrastrukturę rządową.

Spośród 350 000 mieszkańców Majotty połowa nie ma obywatelstwa francuskiego.

READ  Raport architektów z 2018 r. ujawnił, że apartamentowiec w Miami miał „obfite pękanie”

Przygotowania do operacji Wuambushu początkowo wywołały starcia między młodzieżą a siłami bezpieczeństwa i wywołały awanturę dyplomatyczną z rządem Komorów, który odmówił przyjęcia deportowanych obywateli.

Rząd Komorów stwierdził, że nie poradzi sobie z napływem swoich obywateli i zawiesił pozwolenie na cumowanie dla łodzi płynących z francuskich wysp.

Po spotkaniu twarzą w twarz w Paryżu na początku maja między prezydentem Emmanuelem Macronem a jego odpowiednikiem z Komorów, Ghazalem El Othmanim, rząd Komorów powiedział od tego czasu, że będzie przyjmował powracających obywateli na zasadzie „dobrowolności”.

Niektóre stowarzyszenia potępiły wambocho jako „brutalny” środek naruszający prawa migrantów, ale lokalni wybrani urzędnicy i wielu wyspiarzy to popiera.

„Jego polityczna inicjatywa przynosi owoce” – napisał na Twitterze francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

„Nadal niszczymy slumsy, w których wiele rodzin żyje w haniebnych warunkach, jednocześnie oferując im ponowne zamieszkanie” – dodał.

Souquet nalegał również, aby ewakuowanym zapewnić opiekę, mówiąc, że „zrównoważona” polityka państwa zapewni „odpowiednie warunki mieszkaniowe” dla „obywateli francuskich i zwykłych cudzoziemców żyjących w takich warunkach”.

Stopa bezrobocia na Majotcie wynosi około 30 procent, a najniższy roczny dochód na mieszkańca we Francji wynosi około 3000 EUR (3240 USD) w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą około 22 000 EUR.

aco/adp/rox