Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyjaśnienie czasu letniego w Australii

Wyjaśnienie czasu letniego w Australii

To znowu ta pora roku.

Przygotuj się na zmianę zegarków – czas letni jest tuż za rogiem.

Kiedy zaczyna się czas letni?

Czas letni rozpoczyna się o godzinie 2 w nocy w pierwszą niedzielę października, kiedy to zegar zostaje przesunięty o godzinę do przodu. Kończy się o godzinie 2 w nocy (czyli o godzinie 3 w nocy czasu letniego) w pierwszą niedzielę kwietnia, kiedy zegary cofa się o godzinę.

W 2023 r. czas letni, kiedy zegary zostaną przesunięte o godzinę do przodu, rozpocznie się w niedzielę 1 października 2023 r. i zakończy w niedzielę 7 kwietnia 2024 r., zamiast tego powróci do lokalnego czasu letniego.

Jednak biorąc pod uwagę obszar lądowy wynoszący prawie 7,7 miliona kilometrów kwadratowych i podzielony na trzy strefy czasowe, śledzenie czasu w szóstym co do wielkości kraju świata nie zawsze jest łatwe.

Zrozumienie czasu letniego w Australii

Czas letni polega na przesunięciu zegarów o jedną godzinę do przodu w cieplejszych miesiącach roku. Jednak praktyka ta różni się w zależności od stanu, w którym mieszkasz.

W Australii czas letni obowiązuje tylko w Nowej Południowej Walii, Wiktorii, Australii Południowej, Tasmanii, Australijskim Terytorium Stołecznym i na wyspie Norfolk.

W Queensland, Terytorium Północnym, Australii Zachodniej, Wyspie Bożego Narodzenia i Wyspach Kokosowych (Keelinga) nie obowiązuje czas letni.

Australijski czas wschodni (AEST)

Stan lub terytorium: Queensland, Nowa Południowa Walia (z wyłączeniem Broken Hill), Wiktoria, Tasmania, Australijskie Terytorium Stołeczne

Miasto: Brisbane, Sydney, Melbourne, Hobart, Canberra

Względny UTC: UTC+10:00

Australijski czas środkowy (ACST)

Stan lub terytorium: Australia Południowa, Terytorium Północne i miasto Broken Hill w zachodniej Nowej Południowej Walii

Miasto: Adelajda, Darwin, Broken Hill

Względny UTC: UTC+09:30

Australijski czas zachodni (AWST)

Stan lub terytorium: Australia Zachodnia

Miasto: Perth

Względny UTC: UTC+08:00

Zyskamy czy stracimy godzinę?

Niezależnie od tego, czy zaczyna się, czy kończy czas letni, wielu z nas chce wiedzieć, czy tracimy godzinę snu, czy zyskujemy dodatkową godzinę snu.

READ  Nigeryjscy urzędnicy powiedzieli, że zmarł sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową Muhammad Barkindo

Kiedy w październiku zaczyna się czas letni, tracimy godzinę snu. Kiedy kończy się w kwietniu, śpimy godzinę.

Czy przyspieszamy zegar, czy go opóźniamy?

W październiku w stanach, w których obowiązuje czas letni, przesuwamy zegarki do przodu o godzinę.

Chociaż oznacza to godzinę mniej snu, czas letni oznacza dłuższe i jaśniejsze dni w miarę zbliżania się lata.

W kwietniu, kiedy kończy się czas letni, zegary cofa się o jedną godzinę w stanach, w których obowiązuje czas letni.

Niestety może to również wiązać się z pewnym zamieszaniem związanym z czasem, ponieważ nie każdy zegar zostanie ustawiony automatycznie, tak jak te na Twoim smartfonie. W niedzielę 1 października godziny pracy offline zmienią się z 2:00 na 3:00.

Jest to zatem przyjazne przypomnienie o konieczności zmiany zegara w kuchence mikrofalowej, samochodzie i wszelkich zegarach analogowych, które posiadasz.

Jaka jest różnica czasu między stanami i regionami?

Po wejściu w życie czasu letniego w październiku Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Tasmania aż do kwietnia będą znajdować się w tej samej australijskiej strefie wschodniego czasu letniego (AEDT).

Z drugiej strony Queensland pozostanie według czasu wschodniego Australii (AEST) i będzie o godzinę wcześniejsza niż stany, w których obowiązuje czas letni wschodni, ponieważ nie obowiązuje w nim czas letni.

Australia Południowa będzie obowiązywać według australijskiego środkowego czasu letniego (ACDT) i będzie pół godziny za wschodnim czasem letnim.

Terytorium Północne pozostanie według środkowo-australijskiego czasu standardowego (ACST) i będzie półtorej godziny za wschodnimi stanami, w których obowiązuje czas letni.

Australia Zachodnia pozostanie w australijskim zachodnim czasie standardowym (AWST) i będzie trzy godziny za stanami w przypadku wschodniego czasu letniego.

Czy Queensland korzysta z czasu letniego?

Queensland nie przestrzega czasu letniego. Ostatni raz Queensland eksperymentował z czasem letnim miał miejsce w latach 1989–1992, porzucając tę ​​praktykę po głosowaniu w referendum, w którym zapytano mieszkańców Queensland: „Czy popierasz czas letni?”

READ  Atak nożem na niemiecki pociąg spowodował poważne obrażenia trzech osób

Głosowanie na „nie” zwyciężyło, ponieważ 54,5 procent populacji stanu odrzuciło przesunięcie wskazówek zegara dwa razy w roku.

Jednakże, jak w przypadku każdego głosowania, jego wynik nie daje pełnego obrazu. Jako drugi co do wielkości stan Australii, klimat w Queensland waha się od tropikalnego południa do północy, a wiele z nich wymaga mniej słońca niż więcej.

W rezultacie głosy na „nie” w Queensland były zdecydowane na północy i zachodzie, podczas gdy na południowym wschodzie zdecydowanie odpowiedziało „tak”.

Czy Stany Zjednoczone zniosą zmianę czasu na letni?

Być może słyszałeś pogłoski, że Stany Zjednoczone planują na zawsze pozbyć się czasu letniego. Na początku tego roku w Kongresie USA wprowadzono ustawę Sunshine Protection Act, wprowadzającą na stałe czas letni

Choć w marcu 2023 r. wywołał on wiele dyskusji, propozycji nie poświęcono zbyt wiele uwagi. Oznacza to, że Stany Zjednoczone będą nadal przestrzegać czasu letniego.

Jednak w przeciwieństwie do Australii czas letni w Stanach Zjednoczonych zakończy się 5 listopada 2023 r. i zacznie ponownie 10 marca 2024 r.

W jakim kraju wprowadzono czas letni?

Zmiana czasu letniego co pół roku została po raz pierwszy zaproponowana w 1784 roku przez Benjamina Franklina w celu zaoszczędzenia na używaniu świec. Nieco ponad sto lat później, w 1895 roku, nowozelandzki entomolog i astronom George Hudson zaproponował przesunięcie zegarów o dwie godziny.

Chociaż czas letni został oficjalnie przyjęty w Thunder Bay w Kanadzie dopiero w 1908 r., aby lepiej wykorzystać światło dzienne, Niemcy były pierwszym krajem, który dostosował swoje zegary w celu zachowania światła dziennego i zmniejszenia zużycia paliwa w 1916 r. podczas I wojny światowej.

Stany Zjednoczone również opowiadały się za oszczędzaniem zasobów poprzez przestawianie zegarów w tę i z powrotem, nazywając to ustawą o czasie standardowym z 1918 r. podczas I wojny światowej lub „czasem wojny”, jak ją nazywano, gdy została ona ponownie wdrożona podczas II wojny światowej.

READ  Rodzina Williama Mainprize wciąż szuka odpowiedzi na tragedię Gulf Livestock 1

Po wojnie lokalne jurysdykcje miały swobodę wyboru, czy i kiedy należy przestrzegać czasu letniego, aż do ujednolicenia czasu letniego w 1966 r. przez ustawę o ujednoliconym czasie (z wyjątkiem stanów takich jak Arizona i Hawaje, które nie przestrzegają czasu letniego), z około 70 stwierdza, że ​​na całym świecie obowiązuje czas letni. Czas przynajmniej na niektóre obszary w jej granicach. Na przykład w Europie wiele krajów przyjęło czas letni z powodu kryzysu energetycznego w latach 70. XX wieku.

W których krajach nie obowiązuje czas letni?

Wiele krajów azjatyckich, w tym Chiny, Indie i Japonia, nie przestrzega czasu letniego. Co więcej, wydaje się, że kraje położone w pobliżu równika unikają czasu letniego, podczas gdy kraje położone dalej od równika zazwyczaj go wdrażają. W rezultacie większość krajów Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej nie przestrzega czasu letniego.