Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyrzucona materia wyłoniła się z rozbijających się gwiazd neutronowych, aby złamać prędkość światła: ScienceAlert

Kiedy astronomowie na całym świecie obserwowali epicką kolizję między dwiema gwiazdami neutronowymi w 2017 roku, głównym wydarzeniem był dopiero początek. Po efektach, oba od razu A Długoterminowyponieważ tak ogromna, bezprecedensowa fuzja musiała być ekscytująca, intrygująca i pouczająca.

Teraz naukowcy odkryli Doozy’ego. Kiedy dwie gwiazdy neutronowe zderzyły się ze sobą, wyrzuciły strumień materiału, który naszym oczom wydawał się eksplodować w przestrzeni z siedmiokrotnie większą prędkością światła.

To oczywiście jest niemożliwe, zgodnie z naszym obecnym rozumieniem fizyki. Jest to zjawisko znane jako hiperszybkość, które pomimo swojej nazwy jest w rzeczywistości iluzją opartą na naszym kącie widzenia.

Jednak nawet po skorygowaniu prędkości samolot okazał się bardzo szybki.

„Nasze wyniki wskazują, że w momencie startu samolot poruszał się z co najmniej 99,97 procent prędkości światła”. Mówi astronom Wenbin Lu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Dane o samolocie pozyskał Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który wykonał zestaw obserwacji w około 8 dni, a następnie ponownie około 159 dni po fuzji, Widzimy go tu na Ziemi w sierpniu 2017 r..

Obserwowały go inne teleskopy, w tym satelita Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz szereg radioteleskopów Narodowej Fundacji Nauki. Łącząc swoje dane, naukowcy mogą stworzyć rodzaj pomiaru zwany bardzo długą interferometrią fundamentalną (VLBI).

Opierając się na tych obserwacjach i miesiącach analiz, zespół kierowany przez astronoma Kunala Muli z Kalifornijskiego Instytutu Technologii był w stanie najpierw zidentyfikować ruch dżetu, a następnie śledzić go, gdy łączyły się ultraintensywne jądra gwiazd.

Ruch hiperświetlny pojawia się, gdy coś zbliża się do nas z wystarczająco dużą prędkością, bardzo blisko naszej linii wzroku. W miarę zbliżania się obiektu zmniejsza się odległość wymagana do przesłania nam światła – coś, czego zwykle nie musimy brać pod uwagę w naszym codziennym życiu, ponieważ światło wydaje się poruszać natychmiast (w porównaniu z naszymi spowolnionymi ruchami).

READ  Dlaczego NASA wybrała SpaceX do budowy sondy księżycowej

W tym przypadku samolot porusza się mniej więcej z taką samą prędkością, jak światło, które emituje, tworząc złudzenie, że jego światło wydaje się pokrywać większe odległości niż jest (a zatem porusza się z niemożliwą prędkością).

Ujawnienie prawdziwej prędkości samolotu wymaga dokładnych danych i dużego nacisku na liczby.

Dane Hubble’a wykazały ultraszybką prędkość światła siedem razy większą niż światło. Dane VLBI uzyskano między 75 a 230 dniem po fuzji i Omówione w poprzednim artykulepokazał, że samolot zwolnił następnie do superszybkiej prędkości cztery razy większej niż światło.

„Jestem zdumiony, że Hubble może dać nam tak precyzyjny pomiar, który dorównuje dokładności osiąganej przez potężne radioteleskopy VLBI rozsiane po całym świecie” Molly mówi.

Wynik ogranicza kąt, z którego patrzymy na samolot i wzmacnia połączenie między nimi gwiazda neutronowa Fuzje i krótkotrwałe rozbłyski gamma. To połączenie wymaga relatywistycznego dżetu, co dokładnie zmierzyli Molly i współpracownicy.

„W tej pracy wykazaliśmy, że dokładne pomiary astronomiczne za pomocą teleskopów kosmicznych i podczerwonych są doskonałym sposobem pomiaru odpowiednich ruchów dżetów podczas łączenia się gwiazd neutronowych” Piszą na swoich papierach.

„Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) powinien być w stanie wykonywać astrometrię znacznie lepiej niż Teleskop Kosmiczny Hubble’a, ze względu na większy obszar montażu i mniejszy rozmiar piksela… połączenie astrometrii optycznej i pomiarów radiowych VLBI (z istniejącymi obiektami obserwacyjnymi ) Mógłby być silniejszy i mógłby nakładać silne ograniczenia na kąty widzenia w przypadku łączenia się gwiazd neutronowych o długości 150 milionów bloków każda. [roughly 500 million light-years]. „

Teraz musimy tylko poczekać, aż zderzy się kolejna gwiazda neutronowa…

Badania zespołu zostały opublikowane w: charakter temperamentu.