Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wysokie tętno związane z ryzykiem demencji – Wiadomości o zdrowiu konsumentów

Szwedzkie badanie sugeruje, że sprawdzanie tętna spoczynkowego u osób starszych może pomóc w identyfikacji osób, u których występuje większe prawdopodobieństwo pogorszenia funkcji umysłowych.

Naukowcy odkryli, że wyższe tętno spoczynkowe wiązało się ze zwiększonym ryzykiem demencji.

„Uważamy, że przydatne byłoby zbadanie, czy tętno spoczynkowe może zidentyfikować pacjentów zagrożonych demencją” – powiedział główny autor dr Yum Imahori z Centrum Badań nad Starzeniem się w Karolinska Institutet w Sztokholmie.

„Jeśli będziemy uważnie monitorować funkcje poznawcze tych pacjentów i wcześnie zainterweniować, początek demencji może być opóźniony, co może mieć znaczący wpływ na ich jakość życia” – dodał Imahori w komunikacie prasowym instytutu.

NS uczenie sięJej zespół przez 12 lat śledził ponad 2100 osób w Sztokholmie. Uczestnicy mieli 60 lat i więcej.

Średnio osoby z tętnem spoczynkowym 80 uderzeń na minutę lub więcej miały o 55% wyższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby z tętnem od 60 do 69 uderzeń na minutę.

Związek między wysokim tętnem a demencją pozostał istotny, nawet po tym, jak naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki, jak choroby serca, zgodnie z odkryciami opublikowanymi w Internecie 3 grudnia. Choroba Alzheimera i demencja: Dziennik Stowarzyszenia Alzheimera.

Jednak autorzy zauważają, że na ich odkrycia mogły mieć wpływ niewykryte choroby serca oraz fakt, że więcej uczestników z chorobami serca nie żyło wystarczająco długo, aby rozwinąć demencję.

Naukowcy podkreślili również, że ich badanie nie wykazało związku przyczynowo-skutkowego między podwyższonym tętnem spoczynkowym a ryzykiem demencji.

Zespół wyjaśnił, że tętno spoczynkowe można zmniejszyć poprzez ćwiczenia lub leczenie.

Autorzy badania stwierdzili, że istnieje kilka możliwych wyjaśnień związku między wyższym tętnem spoczynkowym a zwiększonym ryzykiem demencji. Obejmują one podstawowe skutki chorób serca i czynniki ryzyka, sztywność tętnic i brak równowagi w układzie nerwowym, który przygotowuje organizm do komfortowych sytuacji lub aktywuje reakcję walki lub ucieczki.

READ  Te pięciogwiazdkowe systemy wzorowane na Tatooine mogą faktycznie być w stanie podtrzymywać życie

Według organizacji Alzheimer’s Disease International na całym świecie do 2050 r. liczba osób cierpiących na demencję osiągnie 139 milionów. Nie ma lekarstwa na demencję, ale coraz więcej dowodów sugeruje, że zdrowy styl życia i dobre zdrowie serca mogą pomóc opóźnić jej wystąpienie i złagodzić objawy.

więcej informacji

Alzheimers.gov ma więcej informacji Zmniejsz ryzyko demencji.

Źródło: Karolinska Institutet, informacja prasowa, 3 grudnia 2021 r.